Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Česká ministerstva odmítají používat recyklovaný papír

13.02.2004  |  125× přečteno      vytisknout článek

Česká ministerstva odmítají používat recyklovaný papír

PRAHA – Úřady, které řídí chod České republiky, se odmítají při své práci chovat šetrněji k životnímu prostředí a jít příkladem svým občanům. Úředníci prakticky všech ministerstev, Úřadu vlády, Kanceláře prezidenta republiky, Poslanecké sněmovny – ti všichni odmítají byť jen uvažovat o tom, že by začali šetřit životní prostředí používáním recyklovaného papíru. Výjimku tvoří Ministerstvo životního prostředí a Senát Parlamentu ČR.

Sdružení Arnika dnes proto vyzvalo dopisem 14 českých ministerstev, Úřad vlády, Kancelář prezidenta republiky, Sněmovnu Parlamentu, jednotlivé parlamentní kluby a Krajské úřady, aby následovaly příklad ekologicky šetrnějších institucí, a úřadovaly na recyklovaném papíře. Dále, aby používaly v co nejvyšší míře výrobky z recyklovaných surovin a důsledně třídily odpad.

Úředníci se většinou vymlouvají na to, že se jim recyklovaný papír nevyplatí používat kvůli vyšší sazbě DPH, kterou na recyklovaný papír spolu s dalšími ekologickými výrobky uvalili poslanci od začátku roku (důvodem je vstup země do Evropské Unie). Argumentují také potížemi, které prý působí recyklovaný kancelářský papír v tiskárnách a kopírkách. „Nepřekonatelné potíže s kancelářskou technikou jsou velmi rozšířenou argumentací, kterou se postupně snažíme vyvracet. Jedním z našich pádných argumentů je, že sami dodavatelé této techniky deklarují možnost používat vhodný recyklovaný papír. Dokládají to i zkušenosti institucí, jež ekologický papír používají (1),“ vysvětluje vedoucí kampaně Šetrné papírování Milan Návoj ze sdružení Arnika.

České Ministerstvo životního prostředí i jeho resortní organizace používají recyklované papíry od prosince 2002 takřka výlučně, a to i v tomto roce, po změně DPH. „Důvody jsou samozřejmě jak ekologické, tak i osvětové,“ komentuje rozhodnutí úřadu ředitel odboru vnějších vztahů Jakub Kašpar. Arnika chce podpořit výzvu ministra životního prostředí, ve které Libor Ambrozek doporučil recyklovaný papír i svým kolegům – ministrům, hejtmanům krajů, předsedům obou parlamentních komor i předsedům parlamentních klubů. (2)

Také senátoři a další pracovníci Senátu Parlamentu ČR používají od léta 2003 ve větší míře kancelářský recyklovaný papír i další zboží jako např. sešity, poznámkové bloky, tiskopisy či ubrousky z recyklovaného papíru. (3)

„Preferovat ekologicky šetrné výrobky a napomoci tak zvýšit poptávku po nich na trhu, snižovat objem vyprodukovaného odpadu, zavést systém sběru a třídění odpadu na pracovištích, by se mělo stát státním institucím vlastní,“ uzavírá Milan Návoj.

Odkazy:

(1)   Výrobci kopírek a tiskáren: vhodný recyklovaný papír našim strojům nevadí http://papir.arnika.org/tz.shtml?x=124146

(2)   viz tisková zpráva MŽP ČR ze 30. září 2003 http://www.env.cz/www/archiv.nsf/pages/FEDCEFF0DF9437AEC1256DB1002784F2?OpenDocument

(3)   viz tisková zpráva „Senát na výzvu Arniky zavedl recyklovaný papír“ z 15. září 2003 papir.arnika.org

 Příloha:

Třídění papírového odpadu na vrcholných státních úřadech a spotřeba kancelářského papíru v roce 2002 (vyjma MŽP ČR a Senátu Parlamentu ČR, obě instituce recyklovaný papír používají, odpady se zde třídí).

Údaje pocházejí z dotazníku, který Arnika adresovala jmenovaným institucím na jaře roku 2003.

Úřad

Spotřeba kancel. Papíru A4

Třídí na úřadě papírový odpad?

Používají recykl. papír?

Ministerstvo průmyslu a obchodu

5 340 000

NE

NE

Poslanecká sněmovna Parlamentu

4 050 000

ANO - papír se třídí na papír určený ke skartaci, do sběru a k archivaci, odvoz papíru zajišťuje smluvená firma

NE

Ministerstvo vnitra

4 000 000

ANO - kontejnery na tříděný odpad, odvoz specializovanou firmou k dalšímu zpracování

obálky

Ministerstvo pro místní rozvoj

3 872 500

ANO - na sběr a skart, sběr jde do sběrných surovin

obálky

Ministerstvo financí

3 600 000

ANO - třídění na 1. barevné papíry, tiskopisy a noviny, 2. Tabelační papír, 3. Karton, vytříděný odpadový papír je odevzdáván do sběrny

NE

Ministerstvo dopravy

3 370 000

ANO. Ručně. Odvoz zajišťuje smluvená firma. Tato firma odpad znovu třídí.

NE

Ministerstvo zahraničních věcí

3 120 000

ANO - kontejner odváží sběrna

NE

Ministerstvo kultury

3 000 000

ANO. Papír se třídí na noviny, časopisy, karton a lepenku. Vzniklý papírový odpad likviduje smluvní úklidová firma.

obálky

Ministerstvo spravedlnosti

2 470 000

NE

obálky

Ministerstvo zdravotnictví

2 146 000

ANO - třídění na skart a odpad. Předáváme ho sběrným surovinám.

obálky

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

1 500 000

NE

NE

Ministerstvo zemědělství

1 095 000

NE

NE

Ministerstvo obrany

980 000

NE

NE

Kancelář prezidenta republiky a Správa pražského hradu

697 000

ANO - separace papíru při sběru, event. celého objemu odpadu, smluvená firma zajišťuje třídění, odvoz vytříděného i směsného odpadu.

NE

Ministerstvo informatiky

550 000

ANO - do kontejnerů umístěných na patrových podestách, vytříděný odpad je pravidelně jednou týdně odvážen ze sídlištního kontejneru firmou Pražské služby a.s.

NE

Úřad vlády

?

ANO - kancelářský papír, kartony, tisk do sběrných surovin, ostatní do směsného odpadu.

obálky

Ministerstvo práce a sociálních věcí      

MPSV informace odmítlo poskytnout.

 

 

Pozn. Uvedená čísla o spotřebě kancelářských papírů A4 jsou pouze orientační, nelze je totiž vztáhnout k počtu agend, ani úředníků.

Další informace naleznete na internetové adrese papir.arnika.org (kapitola „Spotřeba papíru na úřadech. Jak reagovali?“ - po kliknutí na obrázek u příslušného úřadu se Vám otevře nové okno s podrobnými údaji).

TiskovÁ zprÁva sdruŽenÍ Arnika


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist