Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Spalovna v Brně se změní v regionální zdroj

19.02.2004  |  zdroj: Odpady  |  123× přečteno      vytisknout článek

Brněnská spalovna komunálního odpadu společnosti SAKO, a. s., v současné době splňuje veškeré legislativní požadavky na provoz.

Zpřísnění emisních limitů a další požadavky týkající se technického zabezpečení provozu, které budou platné od 28. 12. 2005, si vyžádaly rekonstrukci spalovny.

Nejde však pouze o rekonstrukci samotné spalovny. Projekt, který tvoří základní pilíř koncepce nakládání s odpady Jihomoravského kraje, předpokládá vybudování centra využití odpadu v rámci celého kraje.

Součásti projektu

Projekt v sobě zahrnuje několik postupných kroků. Místo stávajících tří kotlů s válcovými rošty, budou instalovány dva nové moderní robustní kotle s posuvnými rošty, které zajistí optimální provozní podmínky a kvalitu procesu spalování odpadu. Výměnou kotlů dojde i ke změně parametrů produkované páry ze současných 1,47 MPa, 220 °C na vyšší parametry 4 MPa, 400 °C. Moderní kotle s kapacitou 14 tun odpadu/hod. mají vyšší účinnost využití uvolněné tepelné energie.

Dalším
krokem je instalace parní odběrové turbíny, která zajistí efektivní využití produkované energie. Parní odběrová turbína je navržena s výkonem 16 MW s předpokladem dodávek elektrické energie do rozvodných sítí, dále pak pro potřeby Dopravního podniku města Brna, a. s., a Technických služeb, a. s. Instalace parní odběrové turbíny se vzduchovou kondenzací zajistí využití veškeré uvolněné tepelné energie na výrobu páry a elektrické energie. V městské energetické koncepci, která se nyní zpracovává, je spalovna základním prvkem. V období zvýšené spotřeby tepelné energie zajistí spalovna dodávky páry do sítě centrálního zásobování teplem, v období snížené poptávky bude výrobou elektrické energie přispívat do sítě JME.

Plánovaná dotřiďovací linka bude sloužit k dotřídění vyseparovaných složek komunálního odpadu. Jedná se především o sklo, papír a PET. Ze systému separace a sběru využitelných složek komunálního odpadu zavedeného obcí na území města Brna se výstavbou dotřiďovací linky zajistí kvalitativně vyšší úroveň vytříděných komodit, které se stanou ekonomicky obchodovatelnějšími v rámci materiálového využití.

Provoz škvárového hospodářství bude vybaven novým systémem třídění škváry a zařízením pro separaci železa a hliníku. Záměrem společnosti je zajištění odpovídajících vlastností škváry, která bude vhodná k následnému využití jako výrobek např. materiál ke stavebním účelům.

Současnosti má spalovna maximální kapacitu spáleného odpadu 224 tis. tun za rok. Rekonstrukcí nedojde k navýšení této kapacity, ale k jejímu naplnění. Spalovna nyní využívá téměř výhradně odpady vyprodukované na území města Brna. V rámci schválené krajské koncepce odpadového hospodářství a po realizaci celého projektu se však změní v regionální zdroj (Jihomoravský kraj), který svou působností ovlivní i kraj Vysočinu a Olomoucký kraj.

Současný stav

Společnost SAKO Brno, a. s., je na základě smlouvy s městem Brnem pověřena zajištěním systému sběru, třídění a svozu SKO a jeho složek, ale i organizací využití, recyklace případně odstranění složek ze systémového separovaného sběru zavedeného obcí.. S tímto systémem souvisí i provozování sběrných středisek odpadů v jednotlivých městských částech.

Sběrná střediska odpadů jsou budována za účelem třídění materiálově využitelných složek odpadu, odpadů vyloučených ze spalování - nehořlavých inertních odpadů, nebezpečných odpadů, i velkoobjemového odpadu, který běžně nelze uložit do sběrných nádob. Spalitelné odpady jsou energeticky využívány k výrobě páry, ostatní nevyužitelné nerecyklovatelné a nespalitelné složky jsou ukládány na skládce.

Na území města Brna je nyní kolem 800 stanovišť, kde jsou umístěny dvojice plastových sběrných nádob o objemu 240 l a zhruba 420 stanovišť kontejnerů o objemu 0,9-1,4 m3 na separovaný sběr skla. Pro systém separovaného sběru PET lahví je zřízeno 54 stanovišť kontejnerů umístěných u vybraných supermarketů a pro papír 290 kontejnerových stanovišť.

Finance

Investiční náklady na rekonstrukci spalovny se předpokládají ve výši kolem dvou miliard korun. Vzhledem k velkému objemu investic žádala společnost SAKO, a. s., a město Brno o podporu z prostředků Evropské unie. Po dlouhé době přípravy projektu a administrativního projednávání schválil řídící výbor komise EU ve dnech 12.-13. listopadu 2003 poskytnutí finanční dotace ve výši 68 % z celkové hodnoty plánované investice na projekt \"Odpadové hospodářství Brno\". Podpora půjde z předvstupního programu EU ISPA (Instrument For Structural Policies For Pre-accession). Jedná se o finančně nejnáročnější projekt ze všech kandidátských zemí, který byl v rámci programu ISPA odsouhlasen, a jediný projekt z České republiky, týkající se odpadového hospodářství. Získání finanční dotace je velkým úspěchem všech, kdo se podíleli na přípravě projektu i žádosti o získání finančních prostředků, které je administrativně mimořádně složité a obtížné.

V současné době byla dokončena procedura hodnocení vlivu záměru na životní prostředí a k závěru se blíží také proces územního řízení. Poté bude následovat příprava tendrové dokumentace podle podmínek Evropské komise a samotné tendrové řízení.. Paralelně s těmito činnostmi probíhá proces IPPC.

Celková hodnota investice představuje částku kolem 2,2 mld. Kč, to znamená, že příspěvek z programu EU ISPA činí zhruba 1,5 mld. Kč. Zbývající hodnota projektu bude financována ze sdružených zdrojů Statutárního města Brna, SFŽP a z vnitřních zdrojů společnosti SAKO, a. s.

Časový harmonogram předpokládá zahájení stavebních prací na přelomu let 2004-2005. Nové zařízení by mělo být uvedeno do zkušebního provozu ke konci roku 2006.


Cíl projektu: zajištění legislativních požadavků EU, zejména směrnice EU o spalování odpadu a směrnice EU o omezení skládkování komunálního odpadu. Česká republika implementovala legislativní předpisy Evropské unie do našeho právního řádu do konce roku 2002. Jedním ze základních principů při stanovení priorit nakládání s odpady je zásada blízkosti a soběstačnosti tzn., že odpad by měl být využit nebo odstraněn nejblíže místu jeho vzniku.

Hierarchie nakládání s odpady dává přednost energetickému využívání odpadů před jejich ukládáním na skládky, přičemž musí být plněny stále přísnější kritéria pro provoz takovýchto zařízení.

ISPA je jedním z finančních nástrojů Evropského společenství, který byl vytvořen na pomoc deseti kandidátským zemím střední a východní Evropy při jejich přípravě na vstup do EU v oblasti životního prostředí a dopravy v letech 2000-2006. Program ISPA je realizován v součinnosti s dalšími programy společenství, které byly vytvořeny na podporu procesu rozšíření EU (např. PHARE a SAPARD).


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist