Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na každého se dostane

09.03.2004  |  zdroj: Odpady  |  127× přečteno      vytisknout článek

Základním posláním České inspekce životního prostředí (ČIŽP) je dozor nad dodržováním zákonů. Jak se to jejím inspektorům daří, o tom jsme hovořili s ředitelem ČIŽP Ing. Janem Slancem.

Co se inspekci v posledních měsících podařilo?

Zaprvé jsme se sami trošku reorganizovali. Zadruhé jsme zahájili poměrně úspěšnou komunikaci s naším odvolacím orgánem, to znamená s odbory výkonu státní správy Ministerstva životního prostředí ČR. A zatřetí jsme začali dialog se samosprávou, to znamená s kraji, a zlepšili vzájemné vztahy, které mohly být mezi inspekcí a orgány státní správy problematické. Budeme tvrdší tam, kde dochází k poškozování životního prostředí, a udržíme si určitý nadhled při posuzování případů, kdy provozovatel něco dělá v souladu se zákonem, ale chybí mu jen nějaké povolení. Nechci říci, že to budeme tolerovat, ale pokutu v těchto případech chceme brát spíše jako poplatek, upozornění. V případech, kdy inspekce nalezne nedostatky a udělí pokutu, nebude už odvolání úspěšné jako doposud.


Na co se inspekce v příštím roce při kontrolách zaměří?

Rád bych, aby se ještě o trochu více profilovala. Chceme se soustředit především na problémy velkých provozovatelů, velkých znečišťovatelů. Dáváme poměrně velký důraz na zákon č. 353/1999, který se týká prevence závažných havárií způsobených nebezpečnými chemickými látkami. Myslím si, že povodně byly pro mnoho podniků poučením, takže například budeme kontrolovat jejich bezpečnostní dokumentaci. Počítáme s tím, že ze 154 vytypovaných subjektů jich navštívíme cca l30, tj. téměř všechny, které jsou pro nás zajímavé. Plán práce inspekce se snažíme postavit konkrétněji, možná že i průhledněji.

Musíme jednoznačně zlepšit spolupráci s policí, protože naše šetření může odhalit i jinou trestnou činnost, také více komunikovat se samosprávou, která má poměrně velké kompetence.

Chceme dát do databáze firmy, které jsou spojeny s porušováním zákona. Propojením informací v našem systému pak dokážeme zjistit, kde se nějaká firma pohybuje a že na určitém území porušila zákon. Pak jí můžeme věnovat zvýšenou pozornost. To se nám již povedlo například u nepovolených těžeb dřeva v lese.


Hodláte lépe spolupracovat s obcemi?

Může se stát, že některá obec neplní své povinnosti. Pokud takový stav zjistíme, zřejmě budeme chtít iniciovat řízení s krajem o odejmutí výkonu státní správy.

Myslím si, že je někdy těžké sehnat odborníka, který by byl schopen kvalifikovaným způsobem hájit zákon. Pokud starosta chce učinit nějaké rozhodnutí, měl by si k tomu přizvat odborníka. My jako inspekce se jako konzultanti nabízíme, u nás jsou lidé, kteří umí bezplatně poradit, vydat stanoviska, vyjádřit se, a předejít různým excesům.

Chceme vyslat signál - na každého se jednou dostane. Práce je mnoho a nás je omezený počet, ale jednoho krásného dne inspektor navštíví i vás a pokud znečišťujete životní prostředí nevybíravým způsobem, ta návštěva bude nepříjemná.

AUTOR: Karel Žítek


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist