Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Rozhovor s prof. RNDr. Jiřím HŘEBÍČKEM, CSc.

02.03.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

předsedou výstavního výboru veletrhu ENVIBRNO a doprovodného ENVIKONGRESU

Český ministr životního prostředí Libor Ambrozek a jeho slovenský kolega Lázslo Miklós podepsali koncem ledna memorandum o vzájemné spolupráci v oblasti odpadového hospodářství. Představitelé obou ministerstev by se měli sejít také první den Envikongresu.

Co bude obsahem tohoto setkání?
Česká a Slovenská republika budou spolupracovat v odpadovém hospodářství, a to především v oblasti recyklace odpadu. Obě země nyní připravují společný příhraniční projekt, pro který budou žádat finance z fondů Evropské unie. Třicet odborníků z  řad ministerstva životního prostředí obou republik, krajských úřadů, slovenského Recyklačního fondu a Státního fondu životního prostředí ČR – pak bude o společném plánu odpadovém hospodářství diskutovat v rámci workshopu, který proběhne na brněnském výstavišti první den Envikongresu, tj. 21. dubna 2004. Akce ENVIKONGRES se v letošním roce koná pod záštitou tří ministerstev – MŽP, MPO a MZe. Je pravděpodobné, že ministři všech tří resortů nebo jejich náměstci se také zúčastní zahájení prvního dne veletrhu ENVIBRNO a ENVIKONGRESU.

Jak vnímáte pozici veletrhu ENVIBRNO v době, kdy naše země vstupuje do EU?
Česká republika se v květnu stane součástí jednotného evropského trhu. Myslím si, že nové pojetí veletrhu ENVIBRNO a ENVIKONGRESU splňuje současný evropský trend – přechod od klasické výstavy technik a technologií na propojení výstavy a kongresu, kde se sejde řada významných specialistů z oboru. Příkladem tohoto trendu je setkání evropských odborníků, které se uskuteční v rámci Evropského fóra pro výměnu informací o nejlepších dostupných technikách. To se po třináct ročníků konalo v Bruselu a letos poprvé proběhne mimo Brusel, právě v Brně. Mělo by to být zároveň zahájení nové tradice, která přivede do moravské metropole desítky odborníků z členských i kandidátských zemí EU a podtrhne význam a nové pojetí veletrhu.

Jak hodnotíte spojení veletrhu ENVIBRNO s komplexem stavebních veletrhů, zejména s veletrhem URBIS (tj. Fórum investičních příležitostí, Technologie a zařízení pro města a obce)?
Osobně považuji toto spojení za velmi prospěšné, zejména z pohledu komunální sféry. Např. zástupci obcí se mohou právě na veletrhu ENVIBRNO informovat o podpoře odpadového hospodářství, kterou poskytuje Státní fond životního prostředí.

Můžete odhadnout, kolik finančních prostředků bude nutné v ČR investovat, abychom naplnili podmínky evropské legislativy? Existují v rámci Evropské unie fondy na podporu těchto investic?
Abychom naplnili požadavky legislativy EU, resp. podmínky přenesené do české legislativy, budou se investice do odpadového hospodářství pohybovat řádově v miliardách korun. Jenom co se týče jihomoravského kraje, tak v  následujícím období bude do rekonstrukce brněnské spalovny nutné investovat 2 mld. korun, z toho 1,5 mld. korun bude financováno právě z evropského fondu ISPA.

Investoři mohou na financování odpadového a vodního hospodářství získat dotace z fondu INFRASTRUKTURA, a to prostřednictvím Státního fondu životního prostředí až 35% dotaci podnikatelé a až 70% dotaci z celkové výše nákladů obce a města. Například město Brno na rekonstrukci spalovny SAKO dostalo z fondu ISPA 68 % z celkových nákladů.

Ovlivní podle Vašeho názoru rozvoj Internetu veletržní prezentaci environmentální techniky a technologií?
Jako informatik bych měl říci ano, ale jako praktikovi mi nestačí se s technologiemi v oblasti životního prostředí seznámit pouze prostřednictvím webových stránek. Výhodou Internetu je, že umožňuje posoudit v celosvětovém měřítku technologie, které jsou v současnosti k dispozici. Veletrhy však hrají a budou hrát nenahraditelnou roli, zejména pro odborníky, že se s danou technologií mohou prakticky seznámit a např. prostřednictvím kongresů  ještě získat další odborné informace a srovnání.

Má Česká republika dostatek vysokoškolsky vzdělaných odborníků, kteří budou schopni se v problematice integrované prevence orientovat?
V rámci konference o udržitelném rozvoji, která proběhla v Johannesburgu,  byly stanoveny teze, kudy se má ubírat vysokoškolské vzdělání tak, aby vychovalo odborníky pro udržitelný rozvoj, a s tím i spojenou integrovanou prevenci. Proto také naše vláda stanovila Radu pro udržitelný rozvoj (jejíž předsedou je PhDr. Mareš, místopředseda vlády pro výzkum a vývoj, lidská práva a lidské zdroje). Právě vysokoškolští odborníci v doktorském studiu jsou vychovávání na univerzitách způsobem, aby byli  platní i z hlediska zavádění nejlepších dostupných technik Při Centru životního prostředí Univerzity Karlovy je pravidelně organizováno fórum vysokoškolských učitelů k výuce udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí, které vede prof. Moldan. To je jeden pohled. Druhý pohled je, že v rámci sjednocování systému vysokoškolské výuky byly stanoveny i určité sylaby pro obory, kterých se právě integrovaná prevence dotýká. Důležité je propojení životního prostředí, ekonomiky, regionálního rozvoje. Např. v moravské metropoli je odpadové hospodářství jako samostatný obor přednášeno pouze na MZLU na Agronomické fakultě, kde je zahrnuta i problematika integrované prevence. Obecně je však problematika ochrany a tvorby životního prostředí vyučována na Masarykově universitě na Přírodovědecké, Právnické a Ekonomicko správní fakultě, dále na Fakultě informatiky a sociálních studií, rovněž na VUT v Brně na Chemické, Stavební a Strojní fakultě.

Děkuji za rozhovor.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist