Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vztah krajského a republikového POH

22.03.2004  |  zdroj: Odpady  |  126× přečteno      vytisknout článek

Práce na POH Středočeského kraje byly zahájeny v září 2003. Jeho schválení zastupitelstvem Středočeského kraje se předpokládá po ukončení procedury SEA v listopadu 2004.

Z Plánu odpadového hospodářství Středočeského kraje byla zatím dokončena analýza podkladové dokumentace a analytická část POH. K předání se chýlí první verze závazné a směrné části. Při zhodnocení souladu cílů POH ČR a již hotové Krajské koncepce odpadového hospodářství Středočeského kraje (KKOH) bylo zjištěno, že jsou ve většině oblastí kompatibilní. Byly však také nalezeny nedostatky a rozdíly.

Co si potřebujeme ujasnit

V zákoně č. 185/2001 Sb., o odpadech, se v § 43 odst. 2) říká, že \"Plán odpadového hospodářství kraje musí být v souladu se závaznou částí řešení plánu odpadového hospodářství České republiky a jejími změnami\". Má-li být POH ČR závazným dokumentem pro krajské plány, je také nutné ujasnit, v jakých pojmech budeme operovat. Co v tomto případě například znamená termín \"soulad\"?

Znamená to, že je nutné v POH kraje definovat cíle stejně jako v POH ČR? Nebo lze definovat vlastní cíle na úrovni kraje, které nejsou v rozporu s POH ČR a dodržují směr vytyčený POH ČR, ale jsou zároveň slovně i číselně vyjádřeny jinak než v POH ČR a respektují možnosti a podmínky konkrétního kraje?

Ve stejném paragrafu zákona se v odstavcích 9) a 10) říká: \"Kraj v samostatné působnosti je povinen zaslat kopii návrhu plánu odpadového hospodářství kraje nebo jeho změny ministerstvu k vyjádření\" a \"Kraj v samostatné působnosti do 6 měsíců ode dne obdržení připomínek ministerstva k návrhu Plánu odpadového hospodářství kraje nebo jeho změny písemně sdělí ministerstvu, jak byly jeho připomínky do tohoto návrhu zapracovány.\"

Je otázkou, jak bude v praxi probíhat tzv. vyjádření MŽP ČR k POH kraje. Zejména nevíme, co vše se bude posuzovat a zda budou akceptovány i alternativně definované cíle. Bude-li mít kraj a ministerstvo rozdílný názor na budoucnost odpadového hospodářství v kraji, jak se to bude řešit?

Na POH ČR v současnosti navazují Realizační programy, na základě jejichž výsledků mohou vyplynout potřebné změny nebo aktualizace cílů POH ČR. Jak a zda to bude provedeno, se rovněž neví.

Co je třeba změnit

Aby se obě strany, tj. kraje a Ministerstvo životního prostředí při projednávání plánů vůbec domluvily, bylo by třeba sjednotit terminologii používanou v POH ČR, např. definovat, co se přesně myslí pojmem recyklace odpadu nebo pojmem využití komunálních odpadů. Rovněž je nezbytné aktualizovat metodiku sběru dat do celostátního informačního systému o odpadech, který v současnosti neposkytuje relevantní a aktuální data. Zejména je nutná evidence mezikrajového pohybu odpadů, zpětného odběru výrobků a doplnění údajů o zařízeních na odstranění a využití odpadů. V současných údajích jsou některé záznamy duplicitní, jiné naopak chybí.

Kraj nyní nedostává hlášení o roční produkci a nakládání s odpady od původců, ani roční zprávu o plnění povinnosti zpětného odběru od povinných osob. Z tohoto důvodu by bylo vhodné upravit metodiku ohlašovací povinnosti při vedení evidence odpadů a při plnění povinnosti zpětného odběru, aby kraje mohly disponovat informacemi, které jsou pro plánování odpadového hospodářství důležité.

S tím souvisí i posílení pravomoci krajů v oblasti vybraných odpadů (např. BRKO, kaly z ČOV, baterie a akumulátory, odpadní oleje, elektrošrot, odpady s obsahem PCB, apod.).

Bez posílení pravomoci krajů v těchto oblastech lze jen obtížně realizovat cíle definované v POH ČR i POH krajů. Ve většině případů se jedná o cíle implementované na základě směrnic EU, jejichž plnění bude EU vyžadovat.

Budoucnost plánů

Závěrem bych chtěl podotknout, že plánování odpadového hospodářství na úrovni kraje je nutné a velikost kraje je pro toto plánování odpovídající a vhodná. Národní i regionální Plány odpadového hospodářství jsou nástrojem úspěšně používaným v mnoha evropských zemích. K implementaci POH a splnění definovaných cílů je však třeba oboustranné zpětné vazby a úzké spolupráce mezi kraji a MŽP ČR. Vzhledem k pozici krajů v rámci celostátního uspořádání je do budoucna třeba také uvažovat o posílení úlohy krajů v oblasti řízení odpadového hospodářství.

AUTOR: Mgr. Jan Vrba


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist