Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Bude odstranění komunálních odpadů dražší?

05.04.2004  |  zdroj: Odpady  |  123× přečteno      vytisknout článek

Novela zákona o DPH vzbuzuje hodně dohadů. Jednou z oblastí, které by se měla dotknout, je také sběr, svoz a odstranění komunálních odpadu.

Radní hl. m. Prahy RNDr. Miloš Gregar, odpovědný za oblast životního prostředí, do jehož gesce spadá i odpadové hospodářství, říká: \"Změna DPH, respektive zařazení činností souvisejících se sběrem, svozem a odstraněním komunálních odpadů do základní sazby DPH od 1. května 2004, tak jak je navrhována v novele zákona o DPH, může být pro řadu obcí a měst zdrcující\".

Přenést zvýšené náklady?

Pro názornost lze uvést informace za Prahu. V letošním roce by hlavní město zajišťovalo odvoz komunálních odpadů, jejich třídění, zajištění využívání a odstraňování s náklady v celkové výši 850 mil. Kč. Dojde-li od 1. 5. 2004 k zahrnutí těchto služeb do základní částky DPH, pak budou nezávisle na hl. m. Praze tyto náklady skokem zvýšeny o dalších přibližně 75 mil. Kč. Radní Gregar dodává: \"Kdo tuto částku zaplatí, je zřejmé. Bude to městský rozpočet, potažmo to budou obyvatelé města. Je zde však i druhá cesta. Vystačit se stávajícím rozsahem finančních prostředků a omezit služby - rozsah, kvalitu, dostupnost\".

Pokud by se město chovalo jako jiné subjekty poskytující služby, pak by mohlo tyto zvýšené náklady přenést na obyvatele. \"Zda a kdy se tak stane, je otevřenou otázkou. Velmi pravděpodobné ale je, že k tomu bude muset dojít,\" říká radní Gregar. Otázkou tedy zůstává, kdy bude město nuceno přenést na obyvatele rozdíl ve výši DPH. Zda to bude v roce letošním nebo při následující úpravě poplatku za odpady pro rok 2005. Uvedených 75 mil. Kč představuje v průměru 63 Kč na Pražana, včetně novorozenců.

Nakládání s odpady něco stojí

Radní Miloš Gregar dále uvádí: \"Odpady jsou obecně chápány jako něco, co zatěžuje jejich producenta. Chceme-li se chovat ekologicky, neměli bychom zbytečně zvyšovat sazby tam, kde to není nutné. Demotivační dopad na snahu o třídění je zřejmý.\"

Odpovědné nakládání s odpady, které je již dnes na úrovni standardů EU, jistě něco stojí. \"Pražané velmi rychle zaujali kladný přístup k třídění odpadů. Podle zkušeností, které mám, nejsou ale osamoceni v tomto kladném přístupu. I když neradi, uvědomujeme si, že zdravé životní prostředí a neplýtvání s přírodními zdroji zasáhne kapsu každého obyvatele civilizované části planety. Z tohoto důvodu je nešťastné zařazovat právě služby nakládání s komunálními odpady do základní sazby DPH\", konstatuje radní Gregar. Zdražení služeb však může mít i jiný efekt. Dotkne se negativně celého systému nakládání s odpady. Může výrazně zbrzdit jeho požadované změny, které vyplývají ze směrnic Evropské unie.

\"Záměrně na tomto místě hovořím pouze o komunálním odpadu. Nařízení vlády, kterým byla schválena závazná část plánu odpadového hospodářství ČR, stanoví mimo jiné i podmínku zajistit do 9 let 50 % materiálové využití komunálních odpadů. Podobné, velmi vysoké cíle stanoví nařízení vlády pro všechny druhy odpadů. Investovat do nových technologií bude muset každý. Podnikatelé, kraje a obce. A to bude znamenat další negativní dopad do cen a poplatků za odpady. Je otázkou, zda dobře myšlené, ale i tvrdě vyžadované změny směřující k vyšším standardům při nakládání s odpady, předcházení tvorby odpadů nebo k jejich recyklaci bude únosné realizovat.\"


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist