Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Stabilizace a redukce odpadu

02.04.2004  |  zdroj: Odpady  |  168× přečteno      vytisknout článek

Stabilizace a redukce odpadu Účelem mechanicko-biologické úpravy odpadů je jejich stabilizace a redukce objemu odpadu. Technologií se zpracovává zbytkový komunální odpad po vytřídění recyklovatelných složek, případně směsný komunální odpad.

Pokud je odpad stabilizován, pak se podle směrnice EU 1999/31/EC o skládkování odpadu nepovažuje za biodegradabilní. Za stabilizaci se podle pracovního dokumentu Evropské komise \"Biologické zpracování bioodpadu\" (DG.ENV.A.2) považuje snížení dekompozičních vlastností bioodpadu projevující se minimalizací zápachu a poklesem respirační aktivity za dobu 4 dnů pod 10 mg O2/g sušiny odpadu.

Rakousko a Německo již mají MBÚ zakotvenu v legislativě. V ní se požaduje pokles respirační aktivity na 5-7 mg O2/g sušiny a navíc produkce plynů za 21 dnů v anaerobních podmínkách ve výši 20 l/kg suš. odpadu a obsah uhlíku ve vodním výluhu odpadu v hodnotě 250 mg/l (Rakousko).

Takto upravený odpad je možné na skládkách komprimovat až na objemovou váhu 1,6 t/m3. Pokud se podíly z odpadu zpracovaného MBÚ používají k rekultivacím, nesmí mít v 1 kg sušiny více než 5 mg kadmia, 600 mg chrómu, 600 mg mědi, 5 mg rtuti, 150 mg niklu, 500 mg olova a 1500 mg zinku, 0,4 mg PCB a 3 mg polyaromatických uhlovodíků (PAU).

Dalším hlavním produktem MBÚ jsou zejména náhradní paliva z lehkých organických frakcí, využívané pro spoluspalování v cementárnách a v uhelných kotelnách a elektrárnách. Kromě náhradních paliv se získávají magnetické i nemagnetické kovy, inertní zásypová hmota a v některých případech i sklo.

Průměrné investiční a provozní náklady při MBÚ zbytkového komunálního odpadu jsou závislé na velikosti zařízení, resp. jeho kapacitě, použitých technologiích a provozování. Podle údajů ze SRN (2000) byly při kapacitě zařízení 35 tis. tun ročně investiční náklady 850 euro/t a provozní náklady 125 euro/t, v zařízení o kapacitě 100 tisíc tun ročně investiční náklady klesají na 450 euro/t a provozní náklady se snižují na 90 euro/t. Efektivitu zařízení je proto nutno z ekonomického hlediska velmi přísně posuzovat.

Zdroj: BIOM


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist