Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Informace o kontrolách autovrakovišť probíhajících od počátku roku 2004

16.04.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

V prvním čtvrtletí roku 2004 provedla ČIŽP kontrolu autovrakovišť, u nichž bylo v předchozím období shledáno porušení zákona o nakládání s odpady a shledán stav poškozující životní prostředí.

ČIŽP se zabývala také prošetřováním konkrétních podnětů občanů, občanských sdružení a orgánů samosprávy.

Od počátku roku 2004 proběhlo již 21 kontrol, bylo zahájeno celkem 7 řízení o pokutě a řada dalších řízení je rozpracována. Z kontrolovaných autovrakovišť zatím celkem 3 ukončila svou činnost (Plzeň, Hradec Králové, Brno), protože provozovatelé nebyli schopni uvést jejich stav do souladu se zákonnými předpisy. V řadě ostatních případů došlo k nápravě chyb, jak v oblasti administrativní, tak v procesu nakládání s odpady.

Jedním z konkrétních příkladů nápravy provedené vlastníkem po šetření ČIŽP je např. případ drobného provozovatele v jedné z obcí Plzeňského kraje. Pracovníci Oblastního inspektorátu v Plzni při kontrole lokality v roce 2003 zjistili provozování nepovoleného vrakoviště a skládky odpadů v obci, s porušením zákona o odpadech. Provozovatelem vrakoviště byla fyzická osoba oprávněná k podnikání, která sběr, odstraňování a výkup autovraků prováděla ve velkém celkem čtyři roky. Po kontrole ČIŽP a uložené pokutě majitel autovrakoviště přerušil výkon své živnosti a zahájil postupné odklízení vraků. V současnosti jsou vraky v okolí provozovny odklizeny, zbytek bez provozních kapalin je deponován na jiném pozemku a postupně odstraňován.Vrakoviště je zlikvidováno.

ČIŽP zaznamenala také jeden pozitivní příklad v Libereckém kraji v Jablonci nad Nisou. Zde působí závod s příkladně vybaveným provozem pro přijímání a následné zpracovávání autovraků. V současné době toto zařízení nabízí likvidaci autovraků občanům Jablonce nad Nisou zdarma. Podle informací Oblastního inspektorátu ČIŽP je však zatím tato služba málo využívána. Akce, kterou spolufinancuje Město Jablonec nad Nisou, potrvá až do data vstupu ČR do EU, tj. do 1.5.2004.

Intenzivní pozornost bude ČIŽP autovrakovištím věnovat především v druhé polovině tohoto roku, kdy vstoupí v platnost novela zákona o odpadech a tím i nová metodika v souladu se směrnicemi EU, která se přímo týká nakládání s autovraky.

V Praze 7. 4. 2004
Kontakt: Eva Rolečková, tisková mluvčí ČIŽP,
tel. 283 892 659, 723 065 088, roleckova@cizp.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist