Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dřevní odpad lze využít v peletách

26.04.2004  |  144× přečteno      vytisknout článek

Údaje o současném využívání biomasy v České republice k energetickým účelům se často liší, protože zatím stále neexistuje jednotný systém evidence a statistika nesleduje všechny potřebné údaje.

Podle dostupných údajů a odhadů představuje podíl využívání biomasy k energetickým účelům kolem 1,5 % z celkové tuzemské spotřeby energie, což je hodnota neúměrně nízká. Ve Švédsku je to přes 18 %, v Rakousku téměř 13 %, v Dánsku kolem 7 %. I v sousedním Slovensku je podíl biopaliv vyšší než 1,5 %.

V ČR je použití biopaliv zaměřeno zejména na dřevní odpad, štěpku a výrobu bionafty, podíl bioplynu je nevýrazný.

Česká republika se v souvislosti se vstupem do EU zavázala, že do roku 2010 bude činit podíl obnovitelných zdrojů na primární spotřebě 6 %. Toho je možno docílit pouze při využívání biomasy (až 80 % podíl na obnovitelných zdrojích). Využití ostatních obnovitelných zdrojů u nás omezují přírodní podmínky.

Palivo budoucnosti

Pelety jsou zpravidla o granule kruhového průřezu 6 až 14 mm a délce 1 až 5 cm, které jsou vyrobeny výhradně bez chemických přísad z organického materiálu nebo biomasy - dřevního odpadu, dřeva, pilin, stébelnin. Pelety se lisují za vysokého tlaku na protlačovacích matricových lisech.

Toto palivo je obecně považováno za palivo budoucnosti nejen v zemích západní Evropy. Aby mohly pelety úspěšně konkurovat fosilním palivům a ostatním formám biomasy, je potřeba zajistit jejich spolehlivou distribuci ke konečným uživatelům, nabídnout jim kvalitní technologická zařízení na spalování pelet, a to vše navíc za přijatelnou cenu.

V současnosti je u nás instalováno několik set kotlů na biomasu pro průmyslová zařízení a obce a více než 35 tisíc zplyňovacích kotlů v domácnostech. Stávající kotelny vesměs využívají místních zdroje dřevěných odpadů.

Čeští výrobci pelet i technologických zařízení na spalování pelet se nyní soustřeďují převážně na zahraniční trhy, kde svými nižšími cenami i kvalitou výrobků úspěšně konkurují zahraničním firmám. V ČR není doposud trh s peletami a s technologickými zařízeními na jejich spalování tak rozvinut, jako je tomu u našich nejbližších sousedů, v Rakousku a v Německu, nebo ve skandinávských zemích. Tento fakt je překážkou většího rozvoje využívání biopaliv.

Výhody a nevýhody

Pelety nepatří k běžně užívaným, zejména pro nedostatečnou informovanost široké veřejnosti a potenciálních uživatelů o tomto ekologickém způsobu vytápění a projektantů a firem zabývajících se vytápěcí technikou. Vyšší jsou také náklady na pořízení technologických zařízeních na spalování pelet oproti jiným zdrojům tepla. Pelety dosud mají vyšší cenu než uhlí a je nerozvinutá obchodní a distribuční síť výrobců a dodavatelů pelet a zařízení na jejich spalování. Tyto problémy by mohla odstranit pružnější dotační politika.

Využívání pelet k energetickým účelům přináší výhody: na rozdíl od fosilních paliv se jedná o obnovitelný zdroj energie pro vytápění. Pelety mají vysokou výhřevnost (do 18,5 MJ/kg), nízký obsah popelovin (0,5 až 1 %) a vody (kolem 10 %). Díky vysoké objemové hmotnosti mají nízké nároky na skladovací prostory. důsledku vysoké účinnosti mají také přijatelnou cenu za vyrobenou jednotku tepla. Provozní výhodou je možnost automatizace procesů spalování a nízký obsah emisí

Koncem
roku 2003 byla vydána odborná publikace \"Pelety - palivo budoucnosti\". V publikaci najdete údaje o konkurenceschopnosti pelet ve vztahu k fosilním palivům, porovnání cen pelet, jejich fyzikální a chemické parametry, způsoby dopravy, skladování a distribuce zákazníkovi, technické parametry vybraných zařízení, obecná doporučení a praktické rady, přepočtové tabulky a adresáře výrobců a dodavatelů pelet a zařízení pro jejich spalování.

Publikaci si můžete objednat e-mailu lubosk@mybox.cz . Publikaci vydalo Sdružení Harmonie z Českých Budějovic s podporou Státního fondu životního prostředí.

AUTOR: Lubomír Klobušník,

Sdružení Harmonie

Pelety patří mezi paliva budoucnosti, neboť umožňují s ohledem na jejich vlastnosti automatizaci vytápění a jedná se o palivo vyráběné z biomasy, která patří mezi obnovitelné zdroje energie.


Tab. 1 Porovnání cen za vytápění dle druhu paliva (říjen 2003)

Druh paliva Kč/GJ Kč/rok

Hnědé uhlí 151,9 9 546

Černé uhlí 181,3 11 393

Koks 234,3 14 722

Dřevo kusové 96,5 6 065

Dřevěné pelety 223,2 14 022

Zemní plyn 296,6 18 635

Tekutý plyn 581,6 36 546

Elektřina - akumulace 304,8 19 152

Elektřina - přímotop 407,6 25 609

Tepelné čerpadlo 133,7 8 398

CZT - teplárna 318,5 20 014

Pozn: Výpočet s průměrnými cenami paliv včetně DPH.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist