Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpady v Průvodci podporou výzkumu

20.05.2004  |  zdroj: Odpady  |  125× přečteno      vytisknout článek

V šestém aktualizovaném vydání vyšel v prosinci minulého roku Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v České republice 2004.

Publikace shromažďuje dostupné veřejné údaje o státní podpoře výzkumu a vývoje (VaV), jakož i údaje o podpoře mezinárodní spolupráce včetně 6. Rámcového programu EU ve VaV. Informuje o podpoře projektů VaV z oblasti odpadů v rozpočtových kapitolách Ministerstva průmyslu a obchodu, Ministerstva životního prostředí a Ministerstva zemědělství.

Průvodce zachycuje stav z prosince 2004, kdy již byl schválen státní rozpočet, podle údajů Rady pro výzkum a vývoj a správců rozpočtových kapitol. Zvláštní pozornost je věnována Národnímu programu výzkumu (NPV), schválenému vládou ČR usnesením č. 417 z 28.. 4. 2003. Podle tohoto programu má výše celkové podpory VaV z veřejných prostředků v roce 2004 dosáhnout 0,58 % HDP a 17 669 mil. Kč v běžných cenách (podle údajů MF). Průvodce obsahuje definice a pojmy podle zákona č. 130/2002 Sb., o podpoře výzkumu a vývoje, dále je zde uvedena struktura veřejné podpory, znění tématických a průřezových programů, poskytovatelé a rozbor financování.

Programy MPO

MPO v reakci na schválení NPV přehodnotilo svoji průmyslovou politiku a vedle programů Progres a Konsorcia, končících v roce 2005, vyhlásilo tři nové programy Pokrok, Tandem a Impuls, z nichž první zajišťuje program NPV. Jejich těžiště je v aplikovaném a průmyslovém výzkumu.

Program Pokrok má dva hlavní tématické programy - Konkurenceschopnost při udržitelném vývoji a Energie pro ekonomiku a společnost. Program byl vyhlášen MPO v květnu 2003, podpora vybraných projektů bude zahájena v roce 2004. Opakovaný příjem žádostí o podporu bude v dubnu 2004. Předpokládá se průměrná míra podpory až 75 % a trvání programu do roku 2009.

Konkurenční schopnost je v prvním tématickém programu Pokrok podmíněna právě udržitelným rozvojem, v němž má řešení bezodpadových technologií a recyklace odpadů nezastupitelné místo.

V úvodu tématického programu Energie pro ekonomiku a společnost se konstatuje: \"V ČR bude činit podíl elektřiny z jaderných zdrojů, po uvedení JE Temelín do plného provozu, 40 až 45 %. V EU činí tento podíl cca 35 %.\"

V prvním dílčím programu Bezpečná a efektivní jaderná energetika se třemi podprogramy je jedním z klíčových výzkumných směrů (KVS) téma Nakládání s radioaktivními odpady a vyhořelým palivem a řešení konce palivového cyklu JE.

Podpora VaV programu Tandem z rozpočtových prostředků MPO je zaměřena na orientovaný výzkum využitelný v nových výrobcích, technologií a službách a řešený včetně realizace účelově sestavenými týmy. Program byl zahájen v roce 2003 a bude ukončen v roce 2010. Předpokládá se míra podpory až 85 %. Opakovaný příjem žádostí formou veřejné soutěže bude každoročně v květnu v letech 2004 až 2008.

Program Impuls realizuje účelovou podporu průmyslového VaV z prostředků MPO, řešeného jednotlivými organizacemi a účelovými seskupeními subjektů s trvalým sídlem v ČR, a řešeného do cíle ověřeného vzorku, funkčního vzoru, prototypu, poloprovozního až ověřeného zařízení. Program byl vyhlášen v roce 2003, podpora bude zahájena v roce 2004 a ukončena v roce 2010. Příjem žádostí se uskuteční opět každoročně v letech 2004 až 2007. Jako průměrná míra podpory se uvádí 50 %.

Z témat ve vztahu k odpadům se uvádí mezi prioritami výzkum vedoucí ke vzniku materiálů z obnovitelných zdrojů, šetrnost k životnímu prostředí (mj. maloodpadová technologie, recyklace, ekologická přeprava, likvidace a snižování ekologických zátěží a využití druhotných surovin) a energetická úspornost (mj. využití netradičních a obnovitelných zdrojů).

Výzkum v programech MŽP

V roce 2004 je podporovaný VaV v oblasti odpadů řešen v programech Staré zátěže (1998-2005) a Odpady (1998-2005), jakož i v dílčích programech NPV Životní prostředí a ochrana přírodních zdrojů a Racionální využití energie a obnovitelné energetické zdroje.

Náměty programu Staré zátěže jsou sanační technologie kontaminace chlorovanými uhlovodíky, čištění podzemních vod sorbenty uhelného původu a stanovení toxických meziproduktů biodegenerace polyaromatických uhlovodíků a jejich podílu na znečištění zemin a podzemních vod. Náměty programu Odpady jsou intenzifikace sběru, dopravy a třídění komunálního odpadu, nakládání s odpady a náhrada technologických paliv palivy z odpadů a vývoj nových kompozitních materiálů z recyklovaných hmot.

Ve vztahu k odpadům MŽP nově navrhlo témata výzkumu a pilotního ověřování sanačních technologií k odstraňování starých ekologických zátěží, optimalizace reportingových povinností podle zákona o odpadech a obalech a emisí ze spalování biopaliv.

Podle Průvodce byly veřejné soutěže na programy MŽP vyhlášeny v roce 2003 a na rok 2004 se jejich vyhlášení neuvádí.

Zapojení do struktur EU

Prioritou dlouhodobé koncepce je zapojení do struktur EU ve VaV, zvláště efektivní účast v Rámcových programech VaV.

Je možné se také účastnit v programech mnohostranné mezinárodní spolupráce (COST, EUREKA, NATO, ESA a další) a programech bilaterální spolupráce, které Průvodce podrobně uvádí včetně podmínek účasti, veřejné soutěže, spojení a získání podpory pro programy COST, EUREKA, EUPRO, KONTAKT a INGO.

Další aktuální informace lze nalézt na stránkách Rady vlády ČR pro výzkum a vývoj: www.vyzkum.cz a Asociace výzkumných organizací: www.avo.cz.

AUTOR: - abu -

Ing. Tasilo Prnka, DrSc., Doc. Ing. Karel Šperlink, CSc., Ing. Petr Křenek, CSc. a RNDr. Miloš Chvojka, CSc.: Průvodce systémem veřejné podpory výzkumu a vývoje v České republice - 2004.

Vydala Česká společnost pro nové materiály a technologie, Praha, v nakl. Repronis Ostrava v roce 2003. Počet stran 158, náklad 1500 brož. výtisků a 1000 CD-ROM, cena neuvedena.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist