Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

DPH: Jak ovlivní komunální odpadové hospodářství?

15.06.2004  |  zdroj: Moderní obec  |  154× přečteno      vytisknout článek

Pokud se zvýšení DPH a poplatek za skládkování promítnou do cen za služby poskytované v odpadovém hospodářství, povede to k dalšímu výraznému zatížení obcí a jejich rozpočtů.

Nový zákon č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (DPH) se týká také činností souvisejících s odpadovým hospodářstvím, respektive se sběrem, svozem a odstraněním komunálních odpadů. Změna DPH, tj. zařazení uvedených činností do základní 19% sazby, se dotkne celého systému nakládání s odpady a může být pro obecní rozpočty zdrcující.

V současné době se část nákladů na služby v odpadovém hospodářství včetně DPH přeúčtovává občanům formou poplatků. Poplatky se stanovují podle pravidel daných zákonnými normami (zákon o odpadech, zákon o místních poplatcích, zákon o správě daní a poplatků), a to podle nákladů obce na vybrané činnosti nakládání s komunálním odpadem za ukončený předchozí kalendářní rok.

Co ukazují propočty

Obce však schválily poplatky na letošní rok ještě před koncem roku 2003, pochopitelně nezahrnují nutné náklady na zvýšenou sazbu DPH. Navíc většinu poplatků od občanů vybraly již v prvních měsících roku a nepředpokládají, že by výši poplatku v průběhu roku měnily. Je to totiž náročný proces - jak administrativně, tak politicky. Protože i ostatní činnosti spojené s nakládáním s odpady (odpady ze zeleně, odpady ze hřbitovů, veřejných prostranství apod.) hradí municipality ze svých rozpočtů, zvýšení DPH pro ně znamená další nárůst nákladů. Z propočtů je zřejmé, že rozdíl v DPH za období od května do prosince letošního roku bude představovat na jednoho obyvatele částku 40 až 90 Kč.

Dalším negativním faktem je to, že zákon o odpadech stanovuje pro místní poplatek maximální hranici 500 Kč na jednoho obyvatele ročně. Tato sazba už v současné době nepostačuje obcím na pokrytí výdajů na svoz odpadů. Od ledna 2005 se také - podle zákona o odpadech - zvýší taxa za skládkování komunálních odpadů, a to o 200 Kč za tunu (je to minimálně dalších zhruba 50 Kč na 1 obyvatele).

Další negativní dopady

Pokud se zvýšení DPH a poplatek za skládkování promítnou do cen za služby poskytované v odpadovém hospodářství, povede to k dalšímu výraznému zatížení obcí a jejich rozpočtů. Nárůst DPH a taxa za skládkování se také odrazí v poplatcích pro občany, a to přinejmenším od začátku roku 2005. Lze předpokládat, že občan tak zaplatí o zhruba 100 až 140 Kč ročně víc než dosud.

Je však třeba poznamenat, že se zvýšení DPH - na rozdíl od poplatku za skládkování - neprojeví v zlepšení či rozšíření poskytovaných služeb v odpadovém hospodářství pro obce a občany. Celkové zdražení služeb však může negativně ovlivnit přístup lidí k uvědomělému nakládání s komunálními odpady. Je možno očekávat omezení třídění, nárůst černých skládek apod. Je jasné, že půjde o další růst výdajů obecních rozpočtů na hospodaření s odpady. A konečný důsledek? Obcházení zákonných povinností obce jako původce komunálních odpadů z důvodů snižování nákladů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
O co se obce mají starat a o co ne
Kdy už si konečně naše MŽP a legislativci spolu s politiky uvědomí, že např. nápojové obaly nejsou obalovými odpady a obce se o ně nemají co starat, protože mají jiných starostí dost. Vyžadují totiž jako ve Švýcarsku, Německu nebo jinde v EU zvláštní legislativní vyhlášku (např. v BRD je to Verordnung ueber Getraenkeverpackugen) a zcela jiné zacházení, než u nás.
Přestaňme konečně za moc peněz na expertizy něco nového vymýšlet, berme si ze světa to, co je nejlepší, jinak jsme hlupáci.
To se týká např. PET lahví. Odkazuji na volně přístupný PETrecycling.cz
vloženo: 16.06.2004 10:56     vložil: Ing. J. Nezval Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist