Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Skladba plastů v elektrotechnických odpadech

22.06.2004  |  zdroj: Odpady  |  124× přečteno      vytisknout článek

Jaký je vývoj plastů v odpadech elektrotechnických a elektronických zařízení (E E) v Německu a v EU po roce účinnosti směrnice EU 2002/96/EG?

Tato směrnice o odpadech elektrických a elektronických zařízení, známá jako WEEE ( Waste of Electric and Electronic Equipment), vstoupila v účinnost v únoru 2003. Od 1. srpna 2004 ji bude nutné uvést do platnosti v legislativě všech zemí EU.

Zajímavé informace k tématu přinesl německý svaz výrobců plastů Verband Kunst stofferzeugende Industrie (VKE). Protože naléhavost řešení situace E E plastových odpadů roste i u nás a skladba plastů v E E začíná kopírovat světový a evropský vývoj, mj. i dovozem, stojí německá východiska za uvedení.

Průmysl E E je vysoce inovativní, a to je také důvod pro výběr moderních plastů a zvyšování jejich podílu ve výrobku. V SRN se v E E v roce 2001 zpracovalo kolem 770 tis. t, to je 7,5 % z celkové výroby plastů, která představuje 10,3 mil. t. V západní Evropě to bylo v roce 2000 kolem 3 mil. t. Evropská spotřeba plastů v E E stoupala mezi roky 1990 (2,2 mil. t) a 2000 (3 mil. t) každoročně o 3,2 %. Na léta 2000- 2005 se meziroční růst odhaduje na 3,1 % se spotřebou 3,5 mil. t v roce 2005.

Sedmdesát typů polymerů

Průměrný podíl plastů v E E výrobku kolísá kolem 20 % hm. (a zvolna stoupá). Nejvyšší je u telekomunikačních zařízení se zhruba 58 % hmotnostními a nejnižší u lékařské techniky s přibližně 3 % hm. (graf 1).

Typickým výrobkem jsou spotřebiče pro domácnost s 21 % hm. Podle polymerů se jedná až o 70 typů. V automobilech a E E roste podílstále více užívaných vysocevýkonných plastů se sírou a dusíkem (PPS, PSU, PI, PAI, UF, MUF, elastomery aj.), silikonů a fluoroplastů, představujících velkou výzvu recyklaci. Pokud jde o drahé fluoroplasty, zavedla firma Hoechst (dnešní Dyneon, součást koncernu 3M) svého času jejich materiálovou a surovinovou recyklaci, od níž upustila pro vysoké náklady a materiálovou náročnost zařízení. Odhlédneme-li od kabelů, které nejsou elektrotechnickým výrobkem v pravém smyslu slova, avšak představují nejvyšší hmotnostní podíl kolem 19 % převážně PE a PVC v izolacích, je materiálová skladba velmi různorodá a působí v odpadu a jeho recyklaci velké problémy.

Důsledky zavedení WEEE

Nejvýznamnější změnou, vyplývající ze zavedení směrnice WEEE o odpadech z elektrických a elektronických zařízení, je přenesení odpovědnosti za dožitý výrobek a nákladů na likvidaci odpadu na výrobce. V této souvislosti lze očekávat přenesení části nákladů na prodejce a konečného spotřebitele.

Použité E E výrobky, deklarované jako odpad, budou sbírány odděleně od běžného komunálního odpadu. Směrnice počítá od 1. ledna 2007 s kvótou 4 kg odpadu na 1 obyvatele a rok. Podle svazu německého E E průmyslu (ZVEI) se však musí již od roku 2005 počítat s množstvím min. 1 mil. tun E E odpadů ročně, tedy přes 12 kg na obyv./rok.

Pokud v našich podmínkách vyjdeme jen z kvóty, představuje to více než 40 tis. tun E E odpadů ročně, z toho plasty všech typů nejméně 8 tis. tun.

Zhodnocení odpadu

Pro některé přístroje a spotřební materiál se vyplácí systém repasí a renovací. Příkladem jsou některé drahé lékařské techniky a jejich části, komponenty vyvolávacích strojů a inkoustové kartridže, tonerové kazety a válce. U ostatních zařízení je základem identifikace a separace odpadů, byť z ekonomických důvodů se zejména bílá technika drtí spolu s automobilovým odpadem (s výjimkou chladicích zařízení s freony), které mají rovněž široké spektrum použitých plastů avšak s jinými podíly polymerních typů.

V popředí zájmu je však kovový šrot. U elektronického odpadu barevné a drahé kovy. Plastový odpad se odděluje jako lehká frakce, která se zpracovává obvyklými procesy materiálové a surovinové nebo energetické recyklace. Možnosti materiálové recyklace jsou stále omezené, protože jen asi 10 % podíl tvoří materiálově čistý odpad. Nicméně, podle údajů Deutsche Gesellschaft für Kunststoff-Recycling mbH (DKR), se v roce 2001 vyrobilo 130 tis. tun polyolefinových regranulátů. Snahou managementu odpadů je najít nová inteligentní řešení.

Konec skládkování plastů

Nové předpisy se dotknou i skládkování odpadů s plasty. Řada zemí zavádí opatření zakazující deponování lehkých frakcí odpadů s energetickým obsahem. V Německu bude podle nové vyhlášky AbfAblVO (Abfallablagerungsverordnug) a předpisů TASi (Techni sche Anleitung Siedlungsabfall) od 1. 1. 2005 zakázáno deponování nezpracovaných odpadů z domácnosti a průmyslu s obsahem organických látek v sušině nad 5 % hm. (stanoveno jako zbytek po žíhání).

Protože nezpracované odpady s obsahem plastů tento požadavek nesplňují, bude nutné jejich tepelné zpracování. Ale i pro surovinové a energetické recyklace se hledají nová řešení s ohledem na vyloučení vzniku toxických látek nebo na jejich zničení procesy likvidace plastů chemicky nebo tepelně.

V surovinové recyklaci plastových odpadů získává německý průmysl značné hodnoty a zkušenosti zpracováním odpadů na syntézní plyn (oxid uhelnatý vodík) v závodě Sekundärrohstoff-Verwertungszentrum Schwarze Pumpe GmbH (SVZ), Spreetal/Spreewitz v Dolní Lužici. Syntézní plyn se zde vyrábí tlakovým fluidním procesem z plastových briket při tlaku 25 bar a teplotách mezi 800 a 1300 °C, a dále velmi ekonomicky zpracovává na chemické meziprodukty, např. na methanol.

Bude nová iniciativa úspěšná?

I při existenci několika organizací, zabývajících se využitím plastového odpadu např. DKR, se chopil iniciativy německý plastový průmysl a založil začátkem roku 2003 novou organizaci Tecpol GmbH - Technologieentwicklungs GmbH für ökoeffiziente Polymerverwertung, Hannover, pro účinné zhodnocení plastového odpadu. Společníky je 23 předních výrobců plastů, zpracovatelů plastů a odborných svazů. Jejím cílem je vývoj koncepcí pro zhodnocení odpadů E E a automobilových plastů, vytváření právního rámce, infrastruktury, zpracovatelských kapacit a podmínek pro přijetí na evropském trhu. Podmínkou je účast nejen výrobců a zpracovatelů plastů a odpadů, E E průmyslu a automobilového průmyslu, ale i vtažení výrobců textilií, pryže a nátěrových hmot do systému.

Kvóty zhodnocení a recyklace v EU navržené v koncepci Tecpol počítají u odpadu automobilových plastů s dosažením zhodnocení 85 % hm. a recyklace 80 % hm. k 1. 1. 2006 a 95 % hm., resp. 85 % hm. k 1. 1. 2015, u odpadu E E plastů se zhodnocením 60-80 % hm. a recyklací 50-75 % hm. k 1. 1. 2006 a se separací plastů s bromovými požárními retardanty k 1. 1. 2006.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist