Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Černých skládek ubylo, ale stále je ve městech co uklízet

29.07.2004  |  zdroj: Chomutovský deník   |  145× přečteno      vytisknout článek

Černých skládek ubylo, ale stále je ve městech co uklízet Chomutovsko - Černých skládek na Chomutovsku ubylo, ovšem někde je znečištění odpady stále problémem. Technické služby a odbory životního prostředí na městských úřadech mají přehled, kam a co občané odhazují, díky tomu se nikde velké skládky netvoří. Málokdy se podaří znečišťovatele přistihnout nebo odhalit. Pokud ano, je celý proces dokazování složitý a původce vyvázne s pokutou.
Na Klášterecku jsou černé skládky pravidelně likvidovány. Nejvíce jich je kolem chatových oblastí a sídlišť, protože je tu zaručena anonymita znečišťovatele.
\"Nejhorší oblastí je Klášterecká Jeseň a Ciboušov. Tady se skládky likvidují každý měsíc. Největšími znečišťovateli jsou malí opraváři aut, ti odhazují pneumatiky i do příkopů cest a rybáři. Ne členové rybářského spolku, ale majitelé rybářských lístků,\" postěžoval si včera Vít Tejrovský, vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Klášterci. Zdejší sběrný dvůr je otevřen i v neděli, jinak v pracovním týdnu denně, z toho dva dny s prodlouženou otvírací dobou. Pro občany s trvalým bydlištěm v Klášterci a přilehlých obcích funguje zdarma, i na nebezpečný odpad, stejně jako v ostatních městech. Starším občanům je poskytována možnost objednat si ve firmě odvoz odpadu.
V obvodu Kadaně a jejích spádových obcí není podle informací odboru životního prostředí městského úřadu a technických služeb žádná černá skládka.
\"Od roku 1997 se všechny postupně zlikvidovaly a inkriminovaná místa se stále kontrolují,\"
řekl včera Jan Sojka, ředitel Technických služeb. Samozřejmě, že se stále najdou lidé, kteří odhazují větší i menší odpadky, ale díky kontrolám pracovníků technických služeb a všímavosti občanů je město i jeho okolí bez černých skládek.
\"Trochu horší to je v chatové oblasti u Nechranické přehrady, kde nacházíme ledničky, křesla, televizory. Pro to už musíme vysílat další auto na odvoz. Jinak chataři odkládají do odpadních nádob i kompostovatelný odpad, který tam nepatří,\"
dodal J. Sojka. V Kadani je sběrný dvůr v Polní ulici otevřený sedm dní v týdnu a velkoobjemové kontejnery jsou dvakrát ročně přistavovány na osm míst v Kadani a čtyři do spádových obcí.
V Chomutově a spádových obcích za posledních pět let rapidně kleslo množství i objem černých skládek. Nejvíce jich bylo v roce 2001, kdy byla dokonce poskytnuta dotace na jejich úklid. Podle Tomáše Reisiga z Technických služeb města Chomutova, vedoucího provozoven odpadového hospodářství města Chomutova a hospodaření s odpady, má na to vliv určitě i změna legislativy.
\"Podnikatelé si nedovolí vyvážet někam odpadky, protože k nim chodí kontroly, jak naložili s odpadem,\"
upřesnil T. Reisig. Nejvíce černých skládek je v okolí Chomutova a spádových obcích na krajích lesnatých porostů a v oblastech, kde žijí nepřizpůsobiví občané. Ve městě fungují čtyři sběrné dvory, na Větrném mlýně už od roku 1996, další v Jiráskově ulici, v Pražské a na sídlišti Kamenná. Čtyřikrát do roka jsou na 120 stanovištích po městě rozmístěny velkoobjemové kontejnery. Problémem jsou spíš \"nepravé černé skládky\", jak je nazval Tomáš Reisig. To jsou skládky u sběrných míst komunálního odpadu. Za první pololetí letošního roku se z těchto nepravých skládek odvozilo 1032 pneumatik, 484 ledniček a 1513 televizorů nebo jiného elektrotechnického odpadu.
Obyvatelé Jirkova mají k dispozici pět sběrných dvorů se sklady nebezpečného odpadu, které jsou otevřeny nonstop.
\"Sedm dní v týdnu, i v noci. Lidé, kteří jezdí večer ze zahrádek domů, sem mohou odpad vyhodit,\"
řekl včera Michal Batrin, ředitel Podniku služeb. Dále jsou každý týden na třech stanovištích rozmístěny velkokapacitní kontejnery, jejich počet vývozů za měsíc je kolem třiceti. Tato služba je hrazena z poplatku za komunální odpad. O Vánocích a podobně jsou přistavovány kontejnery navíc.
\"To proto, abychom zabránili právě černým skládkám,\" poznamenal M. Batrin. Velké skládky v Jirkově už nejsou. V současné době jsou likvidovány menší s náklady do 50 nebo 70 tisíc korun, v ulicích Mostecká, Zátiší, Na osadě a dalších. Především jde o lednice, televize a nábytek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist