Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nakládání s odpady není žádná nahodilá záležitost

13.08.2004  |  zdroj: Českobudějovický deník  |  124× přečteno      vytisknout článek

Nakládání s odpady není žádná nahodilá záležitost Životní prostředí je jen jedno a záleží jenom na nás, jaké bude zítra, pozítří, za padesát i za sto let. Při naší činnosti se neobejdeme bez odpadů; od rána do večera vyhazujeme nepotřebné věci - prázdné lahve, staré noviny, zbytky z kuchyně, staré ledničky, pračky. Vše odkládáme mnohdy bezmyšlenkovitě tam, kam to nepatří.

Zůstává po nás směs odpadů
Podle fyzikálních vlastností se odpad dělí na kapalný a pevný, podle chemického pojetí na nebezpečný a ostatní. Některý odpad lze recyklovat, jiný ne; můžeme ho buď spálit, nebo uložit na skládku. Přemýšlíme nad tím, co vyhazujeme, a kam? Zaobíráme se tím, co se s odpadem stane poté, co opustí naši popelnici nebo kontejneřiště? Moc ne. Nejsme totiž motivováni. Finančně zaplatíme za odvoz odpadu z naší domácnosti stejně jako náš soused, který nedává zvlášť papír, sklo a plasty, jak to děláme třeba my. Vymývat zbytky z lahví a kelímků vodou? Ale vždyť to něco stojí! Taška s prázdnými PET lahvemi, krabice se skleničkami a přepravka s papírem v bytě navíc jen zabírá místo! A roční paušál je stejný pro všechny - ať separuje, nebo ne.

Finanční zvýhodnění už je stimulem
Situace v zahraničí, například pro Jihočechy v nejbližším Rakousku, je jiná. Zástupce firmy, která sváží odpad, navštíví domácnost a jejím obyvatelům nabídne dvě možnosti: Buď na ulici postavíme kontejner, anebo vám dáme barevně odlišené menší kontejnery a koše, kam budete odpad třídit. Rozhodneteli se pro druhou variantu, za odvoz budete platit méně, třeba o třetinu. Finanční zvýhodnění už je stimulem, aby se lidé nad nakládání s odpadem zamýšleli. Tím, že separují, jsou ohleduplnější k životnímu prostředí. Pakliže vše odhodí do odpadkového koše, jeho obsah skončí na skládce. Občané mají stejnou zodpovědnost jako úředníci, politici a firmy zabývající se svozem odpadu.
Stav nakládání s odpady na území našeho kraje posuzovala společnost ECO trend, která zpracovávala Plán odpadového hospodářství (POH) Jihočeského kraje. Vychází z koncepčních záměrů přijatých v 90. letech a završených v dokumentech, jako je Integrovaný systém odpadového hospodářství (2000) či Krajská koncepce odpadového hospodářství Jihočeského kraje (2002). Informace ověřovala na základě průzkumu u některých orgánů státní správy a samosprávy a provozních firem zabývajících se nakládáním s odpady. Rovněž byly využity i poznatky regionálních občanských iniciativ.

Současná situace v nakládání s odpady
Podle popisu uvedené společnosti se současný stav nakládání s odpady v Jihočeském kraji vyznačuje fungujícím systémem svozu, skládkováním odpadu a postupně se rozvíjejícími způsoby využití odpadu. Současné skládkové lokality byly v souladu s koncepčními záměry v 90. letech výrazně usměrněny do několika míst v jednotlivých okresech většinou s perspektivou skládkování ve výhledu 15 až 20 let.

Odpad většinou míří na skládky
Komunální a jemu podobný odpad se v Jihočeském kraji, jako ve většině ostatních částí České republiky, převážně skládkuje. Zelenou mají oddělené sběry využitelných složek, orientované především na sběr skla, papíru, plastů a kovů pro jejich materiálové využití. V menších obcích je papír většinou ze separace vyloučen.
V Jihočeském kraji je evidován následující podíl způsobů nakládání s komunálními a jim podobnými odpady: skládkování 77 %, úprava a využití biologickými metodami 9 %, recyklace a využití jako druhotná surovina 1 %, energetické využití 0 %, jiný způsob (jiné postupy úpravy, jiné zneškodnění, skladování, dovoz, vývoz) 13 %. Tyto údaje popisují situaci v jihočeském regionu v roce 2001, procenta hmotnostní z celkového objemu nakládání s komunálními odpady jsou z databáze Centra pro hospodaření s odpady.
Podle evidence Informačního systému o odpadech nedochází v kraji k žádným skokovým změnám ve vývoji produkce odpadů. Přesto se odpad komunální na rozdíl od průmyslového mírně zvyšuje. Co s tímto odpadem - zda ho stále ukládat hlavně na skládku - by mělo být jasno už do konce tohoto roku.

Způsoby nakládání s komunálními a jim podobnými odpady v Jihočeském kraji
- skládkování 77 %
- úprava a využití biologickými metodami 9 %
- recyklace a využití jako druhotná surovina 1 %
- energetické využití 0 %
- jiný způsob (jiné postupy úpravy, jiné zneškodnění, skladování, dovoz, vývoz) 13 %.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist