Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na podporu separace odpadů

09.09.2004  |  zdroj: Hradecký deník  |  130× přečteno      vytisknout článek

Na podporu separace odpadů Královéhradecký kraj - Každý občan ČR vyprodukuje ročně asi 150 až 200 kg odpadů, přičemž v Královéhradeckém kraji se z nich zatím daří vytřídit a předat k využití v průměru jen 21,3 kg na občana.
Ještě před vstupem Česka do Evropské unie se Královéhradecký kraj začal připravovat na přísnější podmínky pro třídění odpadů, což je jeden ze základních předpokladů zlepšování životního prostředí i využívání druhotných surovin. Již v příštím roce musí Česká republika zajistit recyklaci a využití nejméně 52 procent odpadu z obalů.
Na projekt téměř 5 milionů
V duchu sloganu "Čistá obec, čisté město, čistý kraj" se v regionu rozvíjí projekt na rozšíření množství nádob na třídění odpadu v obcích, realizovaný ve spolupráci se společností EKOKOM, a.s. a Centrem evropského projektování Královéhradeckého kraje.
Na jeho podporu kraj uvolnil původně jeden milion korun, ale nyní tuto částku zvýšil ještě o půl milionu, což sedmadvaceti vybraným městům a obcím usnadní separaci odpadů. S připočtením prostředků, které do projektu vložil EKO KOM, bude v letošním roce uvedený projekt podpořen celkovou částkou 4,95 milionu korun. "Projekt se skládá z finanční pomoci městům a obcím, v jejímž rámci kraj za tři miliony korun zakoupí a rozveze celkem 390 kontejnerů na odpadový papír, plasty a sklo,"
řekl člen Rady Královéhradeckého kraje Zdeněk Pěnkava, který má na starosti životní prostředí, a dodal, že občané tyto kontejnery poznají podle nálepky s heslem projektu. "Dále to je především osvěta a informovanost veřejnosti o potřebách a možnostech třídění odpadů včetně recyklace a využití odpadu z obalů podle zákona o obalech" doplnil radní.
Záležitost měst i obcí
Uskutečnění projektu však není jenom záležitostí kraje a společnosti EKOKOM, ale aktivně se na něm musejí podílet také města a obce. Pokud totiž dostanou od kraje sběrné nádoby, musejí se zavázat, že je po dvou letech za zůstatkovou cenu odkoupí a především k nim z vlastních prostředků ještě dokoupí další. "Původní záměr počítal s povinností obcí k obdrženým kontejnerům z obecních rozpočtů přikoupit a rozmístit ještě polovinu jejich počtu, ale po zvýšení krajské podpory se tato povinnost snížila na třetinu. Obce se zavázaly odebrat od jedné do devadesáti sběrných nádob, z nichž každá stojí okolo sedmi a půl tisíce korun, takže zvýšení podpory jim prosazování separace sběru nepochybně usnadní," míní Pěnkava.
Každý občan ČR vyprodukuje ročně asi 150 až 200 kg odpadů, přičemž v kraji se z nich zatím daří vytřídit a předat k využití v průměru jen 21,3 kg na občana. Letos proto začíná projekt pro zvýšení účinnosti třídění odpadů. Počítá se také s rozšířením podpory podniků, které zajistí dotřídění a další zpracování odpadů.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist