Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Materiálově využít veškerý odpad nelze

14.09.2004  |  zdroj: Právo  |  125× přečteno      vytisknout článek

Materiálově využít veškerý odpad nelze RNDR. VLASTIMILA MIKULOVÁ Z ČESKÉ ZEMĚDĚLSKÉ UNIVERZITY ŘEKLA PRÁVU:

* Do návrhu Plánu odpadového hospodářství Jihočeského kraje, který budou v úterý 14. září projednávat krajští zastupitelé, nechali radní téměř na poslední chvíli zapracovat také variantu tzv. energetického využití odpadů. Odborníci tento krok označují za velmi rozumný. Proč?

Pokud by v dokumentu, který je sestavován s výhledem nejméně na deset let dopředu, tento záměr chyběl, omezila by se Jihočeskému kraji možnost čerpat prostředky nejen z tuzemských, ale především z evropských fondů na projekty v oblasti odpadového hospodářství.

* Dokázal by kraj v budoucnu bez toho, že by existovala zařízení na energetické využívání odpadů, splnit požadavky EU na postupné omezení skládkování? Stačily by jiné způsoby využití odpadů, jako je například recyklace či kompostování?

Velice těžko. Zmíněné metody pokryjí jen určitou část odpadů. Materiálově využít veškerý odpad prostě nelze. Plastový obal "igelit" od uzenáče těžko zrecykluji. Požadavky EU je proto možné splnit pouze vzájemnou kombinací všech dostupných metod, na jejichž konci musí být v lepším případě energetické využití, v horším pak prosté spalování za účelem zneškodnění zbytkových složek odpadů. Navíc si dovolím tvrdit, že spalování odpadů v moderních zařízeních je jedním z nejekologičtějších zdrojů energií. Žádný jiný zdroj nemá tak přísné ekologické limity. Dalším aspektem je zřejmá úspora fosilních paliv, zahraniční zkušenosti to dokládají.

* Pokud v příštích letech Česká republika nesplní požadavky Unie k omezení skládkování, hrozí jí sankce. Mohou být tyto pokuty následně přeneseny na kraje, které se s tímto problémem nedokáží včas vyrovnat?

Prozatím ne, v nedaleké budoucnosti je to však velmi pravděpodobné, protože stát tuto problematiku bude muset řešit.

* Odpůrci energetického využití odpadů argumentují tím, že při existenci spalovny nebude mít kraj, obce atd. zájem na recyklaci a odpad podle nich bude končit rovnou ve spalovně. Hrozí toto nebezpečí?

Domnívám se, že v žádném případě nehrozí. V rámci hierarchie nakládání s odpady je prioritou materiálové využití. To je podporováno nejen mnoha legislativními, ale i ekonomickými nástroji. Obce dostávají odměnu za třídění využitelných složek komunálního odpadu. A nejsou to malé částky. U tuny plastů je tato částka více než pět tisíc korun, takže třídit odpad je ve vlastním zájmu obce. Veškeré legislativní a ekonomické nástroje se staví tak, aby se preferovalo materiálové využití. Donekonečna však žádný materiál recyklovat nelze. Konečnou možností k jejich odstranění je omezované skládkování, nebo perspektivní energetické využití.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist