Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Regionální odpadové centrum pomáhá při rozvoji

24.09.2004  |  zdroj: Odpady  |  124× přečteno      vytisknout článek

Projekt Regionálního odpadového centra Ústeckého kraje (ROC) vznikl jako výsledek úsilí řady významných institucí Ústeckého kraje pod vedením Severočeského sdružení obcí (SESO) i zahraničního partnera, Provincie Jižní Holandsko.

Projekt ROC přímo navázal na zpracování Koncepce odpadového hospodářství Ústeckého kraje, které bylo od počátku pod metodickým vedením Centra pro hospodaření s odpady VÚV T. G. M. (CEHO). Koncepce stanovila, že v kraji musí vzniknout instituce, která bude její závěry naplňovat. Zejména šlo o zvýšení absorpční schopnosti kraje (aby byl připraven na čerpání dalších dotací), na vytvoření konkrétní projektové dokumentace a na založení informačního systému o odpadech (tj. na pořízení a zpracování dat v oblastech, které nejsou zmapovány).

Na tuto činnost jsme získali prostředky ze SFŽP. Termín realizace projektu byl schválen na období od května 2002 až července 2003. Určitým omezením činnosti ROC bylo zdržení s přípravou POH ČR, který byl vládou schválen k 1. 7. 2003, tedy po ukončení projektu ROC. Po ukončení spolufinancování projektu ROC z prostředků SFŽP v létě loňského roku je ROC financováno podobně jako Regionální rozvojová agentura Ústeckého kraje, a. s., při které působí. V praxi to znamená konkrétní realizaci projektů v oblasti odpadového hospodářství. Spolupráce s CEHO dále pokračuje na bázi partnerské, neoficiálně. Metodické vedení centra zajišťoval od počátku odbor odpadu MŽP a kraj. Informační systém o odpadech bude posléze provázán s informačním systémem CEHO, proto byla převzata příslušná metodika. Informační systém ROC však CEHO nedupluje, spíše ho rozšiřuje o oblasti, které CEHO nesleduje - např. uzemní působnost kapacit pro odstraňováni odpadu, ! přehled projektů dotovaných na území kraje v oblasti odpadového hospodářství apod.

V této chvíli probíhá několik významnějších projektů:

komplexní odstraňování výrobků domácího chlazení z celého území Ústeckého kraje,

zjištění velkokapacitních jednotek nadregionálního významu, legislativy a podmínek pro jejich provozování a cenových relacích v Sasku a Čechách (součást projektu INTERREG III.),

program environmentálního vzdělávání v Ústeckém kraji - série školení o životním prostředí a odpadovém hospodářství pro neziskový sektor,

optimalizace reportingových a evidenčních povinností podle zákona o odpadech a zákona o obalech.

Při ROC také funguje zdarma program pro vyhledávání dotací. Je dostupný přímo z webové stránky Ministerstva pro místní rozvoj, které jej podporuje. Obsahem jsou všechny dotační programy (krajské, národní i evropské), zájemce si může podle potřeby najít informace na www.mmr.cz Zatím je aplikace ve zkušebním provozu a bude upravována do on-line verze.

AUTOR: Zdeněk Tarant,
Regionální rozvoj. agent. Ústeckého kraje, a. s.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist