Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Linka za rok zčtyřnásobila svůj provoz

08.10.2004  |  zdroj: Odpady  |  131× přečteno      vytisknout článek

Na Kladně byla před rokem uvedena do provozu dotřiďovací linka na papír a plasty z komunálního odpadu.

Byla postavena z peněz města a provozuje ji firma Středočeské komunální služby, s. r. o. (SKS).

Linka zpracovává tříděný komunální sběr (papír a plasty) z Kladenska, Slánska a Berounska. Dalším zdrojem jsou dodávky odpadů z velkých supermarketů v okolí Prahy, různých provozů atd. Jsou to například balíky slisovaných krabic (supermarkety mají vlastní odpadové hospodářství), přicházejí také odpadní folie z podniků, kde se balí zboží nebo odřezky a odstřižky z různých výrob. Tyto odpady není třeba třídit, protože jsou jednodruhové, to znamená čisté bez příměsí.

Dotřiďování složek komunálního odpadu se provádí klasickým, ale účinným způsobem: ručně na pomalu běžícím pásu. Ředitel společnosti SKS Ing. Jiří Hartmann říká: "Se získáváním zaměstnanců máme veliké potíže. Pracují zde částečně kmenoví zaměstnanci, částečně brigádníci dodávaní agenturami. To jsou většinou cizozemci - mezi Čechy o toto zaměstnání není zájem."

Jednotlivé frakce házejí shozy do sběrných kontejnerů, které se čas od času automaticky vyprazdňují. Malý zbytek nevyužitelných odpadů prochází magnetickým separátorem a pak jde na skládku. Roztříděné suroviny jdou na kontinuální lis a lisují se do balíků, případně se na drtiči rozmělňují na vločky a dopravují v big bagu k dalšímu zpracování.

Kapacita linky je projektována na 6000 tun za rok. Po ročním provozu nyní jedou na 1,5 směny a mají kapacitu kolem 5000 tun. "Linka jede rok," poznamenává Ing. Hartmann. "Za tu dobu násobila svůj provoz čtyři až pětkrát. Množství zpracovaného materiálu se liší podle poměru plastů a papíru, podle poměru komunálu a firemního odpadu i dalších faktorů."

Zvýšení kapacity linky na plánované maximum však zatím brání nedostatečný výkon sběrových systémů.

O využitelnosti vytříděných složek do značné míry rozhoduje kvalita, s jakou přijdou vytříděny od obyvatel.

Ing. Hartmann říká: "U papíru, který k nám přichází, je kvalita třídění vcelku v pořádku, množství nevhodných příměsí dosahuje zhruba patnácti procent. Ale plasty jsou katastrofa - cizí příměsi představují až 50 %! Lidé do plastových kontejnerů hodí cokoliv, vysypou koš apod. Někdy tam najdeme i celý počítač - zřejmě podle toho, že je v plastovém obalu."

Zkušenosti z dotřiďovacích linek naznačují, že třídění se velmi liší podle jednotlivých lokalit. Podobné zkušenosti mají i na Kladně: "Například v Hostivicích třídí velmi špatně," říká Ing. Hartmann, "zato když přijede auto ze Slaného, je to poznat na první pohled, protože tam lidé třídí dobře."

Úspěch ve Slaném přisuzuje Ing. Hartmann pozornosti, které spolu s radnicí věnují osvětě mezi obyvateli.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Nesmysly a plýtvání penězi v odpadním hospodářství (nejen ČR)
Uvádíte, že zvýšení kapacity linky na plánované maximum zatím brání (nejen u Vás!) nedostatečný výkon sběrových systémů. V tom máte pravdu a myslet si, že zlepšení se dosáhne "ekologickou osvětou" je nereálné. Přitom nejcennějšími druhotnými a recyklovatelnými surovinami jsou nápojové obaly (z plastů hlavně PET, Alu dózy a sklo), které v depozitních systémech se zálohováním lze zajistit téměř všechny (min. 80%) a především ve vynikající kvalitě. Tím lze dosáhnout nejen vysoké míry využitelnosti vytříděných složek (nyní zvaných ODPADY), ale i vyšší ceny druhově absolutně čistých vytříděných složek u zpracovatelů.
Současné systémy, používané v EU a zvláště v Německu s jejich DSD jsou technicky překonané, velmi drahé a málo účinné.
Chtěl bych Vám doporučit můj portál www.petrecycling.cz, který se zabývá velmi detailně (na cca 600 webových stránkách) problematikou využití PET a v poslední době otázkami využití nápojových obalů se zálohami.
To je ovšem v ostrém nesouladu s názorem obalářů, EKO-KOM atd., protože už neví, jak by ochránili svoje zájmy. Straší bariérami volného obchodu v EU, rozpitvávají, proč to podle NICH nejde a nic neví o tom, jak to jinde jde. Že jejich přístup vede k zasvinění přírody, klimatickým změnám atd., k tomu zatím nepřihlížejí, nebo to vědomě přehlížejí.
Konkrétně u PET lahví, které tvoří ze sebraných směsných plastů většinu (kolem 70-80%)přispíváme z vlastní kapsy někomu na cenu PET láhve, která by nám měla být VRÁCENA, protože je v ceně nápoje zakalkulována. Že to nejsou malé částky vyplývá z toho, že v minulém roce bylo do ČR dovezeno v roce 2003 celkem 60.351 TUN!! potravinářského PET na výrobu lahví. Podělte si zhruba 40 gramy/1 láhev a dojdete k jejich počtu, vynásobte cca 3 Kč a dojdete k hrubé ceně PET obalů. Jsme tedy okrádáni. Klidně oželím ODPADNÍ plastový obal z Tatranek, který má ve srovnání s PET nesrovnatelně nepatrnou hmotnost.
Uvítal bych, milí čtenáři, Vaše názory. Dík.

vloženo: 13.10.2004 11:09     vložil: Ing. Jiří Nezval Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist