Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Tisková zpráva OECD vyzývá k podpoře biomasy

06.10.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  123× přečteno      vytisknout článek

Tisková zpráva OECD vyzývá k podpoře biomasy

Kevin Parris

Překlad tiskové zprávy OECD.

Rostlinné a živočišné odpady se stávají životaschopnou alternativou k fosilním palivům tam, kde vlády upraví své strategie. Namísto nabízení finančních pobídek a podpor motivujícich k používání biomasy by vlády měly povzbudit technický vývoj, který představuje cestu ke snížení cenového rozdílu oproti ropným a plynným materiálům. To by stimulovalo poptávku a posílilo dodávky bioproduktů. Jako příklad může posloužit současná nestálost cen ropy, která zvýšila cenovou konkurenceschopnost energie a surovin vyrobených z biomasy.

Zpráva OECD považuje finanční pobídky pro bioprodukty, které jsou v současnosti používány v mnoha zemích, jako opatření, která deformují trh, vedou k dlouhodobé závislosti na podporách a vlády by se jim měly vyhýbat. Zemědělství jako celek je pod tlakem na snížení úrovní všech podpor a opatrné vytvoření cílených politik a tržních přístupů. Obdobně zpráva OECD kritizuje podpory zvýhodňující užívání fosilních paliv.

Podle zprávy OECD by měly být vyvinuty dlouhodobé strategie zaměřené na potenciál lokálních zdrojů, které mohou být využity v biorafinériích recyklujících široké spektrum zbytkové biomasy z farem a využívajících obilí, olejnatá semena a cukr. Takovéto komplexy by byly schopné produkovat energii a materiály nejenom z jednoletých bylin, ale rovněž z trávy, rychlerostoucích dřevin, obilné slámy a další zbytkové biomasy.

Zpráva "Biomasa a zemědělství: udržitelnost, trhy a politika" obsahující články od mezinárodních expertů dokládá, že během tohoto století může nastat významný posun od ekonomie založené na fosilních palivech k ekonomii založené na biomase. Jako pomoc tomuto procesu zpráva navrhuje vytvoření uhlíkových trhů, které by poskytovaly kredity producentům biomasy za náhradu fosilních paliv.

Zpráva rovněž ukazuje, že:

  • Ceny některých bioproduktů na vedlejších trzích, jako jsou plasty z kulturních plodin, jsou již nyní konkurenceschopné s plasty vyrobenými z ropy. Např. automobilový průmysl zvyšuje vyžívání bioplastů.
  • Kolem 7% výroby tepla a 1% celkové elektřiny je v zemích OECD produkováno z biomasy produkované v zemědělství. V rozvojových zemích je odhadováno, že 25% celkové poptávky po energii je uspokojeno biomasou, zejména palivovým dřevem a exkrementy hospodářských zvířat.
  • Jelikož bioetanol produkovaný z cukru a obilí může být používán ve stávajících motorech s minimálními úpravami, je jednodušeji využitelný než jiné alternativy dopravních paliv, jako je vodík.

Zpráva vyzývá k tvorbě mezinárodních norem a praktických manuálů pro produkty z biomasy, které zajistí, že emise skleníkových plynů budou sníženy a přínosy pro životní prostředí budou maximalizovány. Proto je zapotřebí lepší určení nákladů a přínosů s ohledem na ekonomiku, životní prostředí a sociální aspekty. Měly by být zřízeny čisté komunikační kanály mezi dodavateli, zpracovateli a uživateli. Dále by měly být vyvinuty veřejné vzdělávací kampaně o sektoru biomasy.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist