Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Hulíně už vědí, jak na to

13.10.2004  |  177× přečteno      vytisknout článek

Nejlepším způsobem, jak zabránit černým skládkám, je umožnit občanům, aby odpad ze svých domácností ukládali na místo, které budou mít nejen po ruce, ale hlavně které je pro to určené.

Tuto myšlenku se podařilo uskutečnit v Hulíně na Zlínsku, kde radnice společně se specializovanou česko-rakouskou firmou, zabývající se odpadovým hospodářstvím, zřídily v centru města sběrný dvůr.

Jak uvedl starosta Hulína Jaroslav Čumpelík, 19. srpen, kdy byl otevřen sběrný dvůr, je pro město s 7607 obyvateli výjimečný den: "Je to další krok k tomu, aby byl Hulín hezčí a čistší. Věřím, že lidé už nebudou "ukládat" odpad za město "načerno", protože odvézt jej na sběrný dvůr bude pro ně mnohem jednodušší a méně riskantní. Pro jeho stavbu jsme vyčlenili z městského rozpočtu jeden a půl miliónu korun a další téměř milión korun investovala kroměřížská firma, která jeho provoz zajišťuje."

Sběrný dvůr se nachází v blízkosti bytové zástavby i místní třídírny odpadů. Pouze obyvatelé místních částí - Záhlinic a Chrášťan to budou mít trochu dál.

Hulíňané mohou do sběrného dvora přivážet zejména domovní odpad, například železný šrot, opotřebované pneumatiky, vyřazené lednice, televizory, starý nábytek, olejové filtry, olověné akumulátory a další věci. Konečně bude vyřešen problém, jak naložit například s rtutí z rozbitých teploměrů, výbojkami, zářivkami či znečištěným textilem, dále s nátěrovými hmotami, znečištěným obalovým materiálem, odpadními oleji, biologickým odpadem či monočlánky. Sběrný dvůr je otevřen tři dny v týdnu, provozovatel však počítá s tím, že v případě většího zájmu občanů provoz rozšíří.

Do sběrného dvora lze přivézt také stavební suť, respektive stavební odpad, který odpovídá drobným stavebním úpravám (zhruba jeden kubík sutě, který se vejde na jeden přívěsný vozík za osobním autem). Pokud ale bude množství stavebního odpadu větší, sběrný dvůr jej odmítne a občané jej musí nabídnout k recyklaci.

Počínaje dnem, kdy byl sběrný dvůr za téměř 2 a půl miliónu korun zpřístupněn veřejnosti, zrušilo město přistavování velkoobjemových kontejnerů, které nebyly vždy tím nejideálnějším řešením. Neméně užitečné je, že například kontejnery s plasty lze rovnou ze sběrného dvora přesunout do nedaleké třídírny odpadů.

AUTOR: Alžběta Škarpichová

Na co je dobré myslet?

Sběrný dvůr je dobré situovat tak, aby byl pro občany co nejlépe přístupný, a umožnil tím poskytování kvalitních služeb.

Pokud chce město postavit sběrný dvůr s finanční podporou Státního fondu životního prostředí ČR, musí jej postavit na vlastním pozemku. Vlastní pozemek je podmínkou pro získání státní dotace.

Radnice se musí rozhodnout, zda bude sběrný dvůr provozovat samo město nebo tím pověří jinou osobu, oprávněnou ve smyslu zákona o odpadech. Pokud jeho provoz zajistí město, musí získat oprávnění k nakládání s odpady.

Důležité je rozhodnout se, zda bude sběrný dvůr sloužit pouze občanům. Pokud by jeho služby měla využít i podnikatelská veřejnost, je nutné počítat s mnohem větší administrativní náročností.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Odpady v Hulíně
Hulín je kousek od nás. Sběrné dvory nejsou přeci žádnou novinkou, v našem okolí jsou téměř v každém městě. Do Hulína tak 2x do roka vozíme nashromážděné plechovky z domácnosti, mají tady několik let na to u nádraží kontejner. Takový mají málokde. jen doufáme, že jsou tyto plechovky potom skutečně zrecyklovány.
vloženo: 11.11.2004 11:30     vložil:  Alena K. Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist