Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Čas konat!!

05.11.2004  |  zdroj: CZ BIOM  |  124× přečteno      vytisknout článek

Čas konat!!

Dan Asplund

Biomasa má uzavřený cyklus uhlíku. To znamená, že všechen uhlík emitovaný během produkce energie byl předtím rostlinami vázán prostřednictvím fotosyntézy. Z toho vyplývá, že bioenergie - na rozdíl od fosilní energie - nepřispívá k zesilování klimatických změn. V Evropě může biomasa výrazně zvýšit svůj příspěvek k dodávkám tepla, elektřiny a alternativních paliv, jako je bionafta, bioetanol a bioplyn.

Všeobjímající cíl pro snížení emisí skleníkových plynů je uveden v Kjótském protokolu Spojených národů - Rámcové úmluvě o změnách klimatu. Evropská unie (EU) se v této úmluvě zavázala ke snížení svých emisí (celkem jde o šest skleníkových plynů) o 8% vzhledem k úrovni z roku 1990 na cílovou hladinu (vypočtenou jakou průměr) mezi roky 2008 a 2012. V červnu roku 1998 byl členskými státy schválen systém sdílení zátěže. Všechny členské státy EU ratifikovaly Kjótský protokol.

EU stanovila cíl pro produkci energie z obnovitelných zdrojů. Tímto cílem pro všechny členské státy je zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů na 12% do roku 2010. V tomto cíli je obsažen úkol pro biomasu, zvýšit její využívání o 200% a produkovat desetkrát více bioelektřiny. Celkový podíl obnovitelné energie by měl být 22%.

Nicméně, jak bylo zmíněno ve zprávě pro summit v Johannesburgu v roce 2002, podíl obnovitelných zdrojů energie byl v roce 2000 stále pouze 6%. To znamená, že v posledních letech nebyl zaznamenán téměř žádný vzrůst podílu obnovitelných zdrojů energie. Podle cílů obsažených v Bílé zprávě, by měl příspěvek bioenergie vzrůst ze 45 milionů tun ropného ekvivalentu (Mtoe) v roce 1995 na 135 Mtoe v roce 2010, což představuje nárůst o 90 Mtoe během 15 let. Realizovaný příbytek byl v prvních pěti letech od roku 1995 do roku 2000 pouze 6 Mtoe. To představuje 7% nárůstu plánovaného na 15 let. Finsko dosáhlo 30%-ní a Švédsko 17%-ní nárůst. Výsledkem tohoto stavu je naléhavá potřeba obnovení implementačního programu EU. Zapotřebí jsou nové praktické nástroje. Také nástroje, které jsou připravovány by bylo třeba změnit na rozhodnutí. Energetické daňové systémy a harmonizační cíle a vize jsou klíčovými nástroji, stejně jako rozličné druhy legislativních pomůcek a vývoje technologií. Měli bychom rovněž zjednodušit a zefektivnit přenos bioenergetických technologií a know-how v rámci Evropy a v zahraničí.

Směrnice o obnovitelných zdrojích energie vyžaduje od členských států "nejpozději 27. října 2002 a následně každých pět let", zpracovat zprávu "stanovující národní indikativní cíle pro budoucí spotřebu elektřiny z obnovitelných zdrojů z hlediska spotřeby elektřiny v následujících 10 letech. Zpráva by měla rovněž popsat přijatá a plánovaná opatření pro dosažení indikativních cílů na národní úrovni." Čekáme na souhrn zpráv členských států.

Směrnice rovněž zavazuje členské státy nejpozději do 27. října 2003 k publikaci zprávy vyhodnocující prostřednictvím "odpovědných orgánů ustanovených členskými státy" existující legislativní a regulační rámec a aktivity, mimo jiné:

  • snížení regulativních a administrativních překážek pro zvyšování produkce energie z obnovitelných zdrojů,
  • zefektivnění procedur, které představují takovéto překážky,
  • zajištění, že pravidla jsou objektivní, transparentní a nediskriminační.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist