Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pražští středoškoláci se budou v soutěži Arniky potýkat s odpady

22.11.2004  |  123× přečteno      vytisknout článek

Pražští středoškoláci se budou v soutěži Arniky potýkat s odpady

PRAHA - Sdružení Arnika vyhlásilo soutěž "Odpad je surovina" pro pražské středoškolské studenty. Šestiměsíční projekt je zaměřený na témata: odpady, podpora třídění a recyklace, kompostování, ekologicky šetrné výrobky a šetrná spotřeba. Soutěž organizuje sdružení Arnika s finančním přispěním Magistrátu hl. města Prahy. Na projektu spolupracují i Ministerstvo životního prostředí ČR (MŽP) a Český ekologický ústav (ČEÚ).

"Soutěžící budou mít například za úkol oslovit velké firmy nebo banky sídlící v Praze a zeptají se jich, zda třídí odpady a používají ekologicky šetrné výrobky. O výsledcích průzkumu napíšou tiskovou zprávu. Na novináře si zahrají i ve chvíli, kdy budou mít za úkol ponořit se do minulosti a vytvořit reportáž na téma, jak vypadal a proč vznikl občanský protest proti spalování odpadů a výstavbě pražské Malešické spalovny. Dnešní funkční spalovnu s výkladem provozovatele také navštíví," uvedl koordinátor projektu Mgr. Milan Návoj z Arniky.

Upřesnil, že soutěžící - studenti prvních, druhých a třetích ročníků pražských gymnázií, středních škol a učilišť - vytvoří skupiny o počtu 5 až 7 členů. Přihlásit do soutěže se mohou do 15. prosince 2004. "Tři nejlepší družstva pozveme u příležitosti Světového dne životního prostředí počátkem června 2005 spolu se zástupci Magistrátu hl. města Prahy, Ministerstva životního prostředí, Českého ekologického ústavu, sponzorů soutěže a médií ke krátkému setkání a diskusi. Budou zde prezentovat výsledky své půlroční činnosti před porotou složenou ze zástupců těchto institucí. Tato porota vybere konečného vítěze," řekl Milan Návoj.

“Projekt se snaží populární formou soutěže motivovat děti a mládež ke třídění odpadů a jejich prostřednictvím působit i na dospělé lidi. Vedle tématických znalostí prověřuje i výtvarné, komunikační a organizační schopnosti studentů. Nelze opomenout ani to, že soutěž spadá do výuky několika předmětů na školách a napomůže tak k jejich zpestření. Kladem je i nabízená putovní výstava Arniky s názvem ”Papír jako surovina” a mediální podpora aktivit na ochranu životního prostředí,” řekl radní RNDr. Miloš Gregar a dodal: “Celý projekt bude stát 220 000, -Kč, z toho převážnou část, tj. 150 000,-Kč zafinancuje hlavní město Praha prostřednictvím grantu.”

Soutěž zaujala také Ministerstvo životního prostředí. "Soutěž Arniky jsme uvítali, neboť témata, kterými se budou pražští studenti v soutěži zabývat, jsou dnes pro ochranu našeho životního prostředí velmi aktuální," sdělil ředitel odboru vnějších vztahů MŽP Jakub Kašpar.

"Takové projekty, které mladým lidem vysvětlují, proč je podstatné zajímat se o věci kolem nás, považuji za přínosné a důležité pro celou společnost. Nastupující generace si musí uvědomit, že i na nich leží určitý díl zodpovědnosti. Ekoznačka a ekologicky šetrné výrobky se jim snaží orientaci v současném světě usnadnit. Proto bychom jim rádi vysvětlili jejich význam a to, že i oni, jako spotřebitelé, mají možnost stav životního prostředí výrazně ovlivnit," řekl o soutěži ředitel ČEÚ Ing. Erik Geuss.

Vítězné družstvo bude odměněno několikadenním pobytem v jednom z českých národních parků se zajímavým doprovodným programem. Pro další úspěšné soutěžící jsou připraveny menší ceny.

Projekt je rozdělen do tří částí: 1) Odpady - skládky a spalovny, 2) Odpady - recyklace a kompostování, 3) Ekologicky šetrné výrobky a udržitelná spotřeba. Součástí každého kola je 10 otázek, které budou zveřejněny na internetu. Odpovědi se vyplňují přímo na internetu do připraveného formuláře a odesílají pouze elektronickou cestou. Dále čekají soutěžící přednášky, besedy či semináře, exkurze, praktická část a případně další úkoly.

Další informace najdete na internetové adrese projektu

papir.arnika.org

nebo na e-mailu: soutez@arnika.org, či telefonním čísle 222 781 471 (sdružení Arnika, kontaktní osoba: Milan Návoj)


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist