Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Druhý ročník konference Odpady a podniky

22.12.2004  |  zdroj: Odpady  |  129× přečteno      vytisknout článek

Počátkem listopadu proběhl v pražském Kongresovém centru druhý ročník konference Odpady a podniky, další akce cyklu Odpadové dny 2004.

Podle reakcí účastníků to bylo setkání zdařilé.

Na akci, pořádané v rámci cyklu Odpadové dny 2004, se sešlo na padesát účastníků - převážně lidé, kteří mají na starosti odpady, a musejí se s touto problematikou vyrovnat v souladu se současnou legislativou i podmínkami, které v oboru panují.

Ústředním bodem konference se stalo téma financování v odpadovém hospodářství, zejména se zřetelem na evropské zdroje.

V úvodní přednášce Dr. Věra Havránková (MŽP) hovořila o významu plánování v odpadovém hospodářství. V hlavním bloku konference vystoupili tři přednášející: Ing. Václav Šístek, Ing. Dalimil Vítek (AD Vision) a Ing. Jan Slavík (IEEP), každý se svým pohledem na problematiku financování projektů z evropských fondů. Účastníci byli seznámeni s možnostmi a podmínkami financování a přehledem postupu přípravy i projednávání projektů. V neposlední řadě slyšeli i podrobný výčet problémů, s nimiž se mohou setkat, včetně upozornění, že zpracování projektů není jednoduchá záležitost a každý zájemce by si měl nejprve rozvážit, zda se mu vynaložená práce vyplatí. Z následujících diskuze vyplynulo, že fondy je jednak velmi obtížné čerpat, jednak podnikům nejsou podmínky příliš příznivě nastaveny.

V bloku týkajícím se otázek odpadového hospodářství původců podala Ing. Milena Veverková informace o novém metodickém pokynu k plánům odpadového hospodářství a upozornila na některá úskalí i požadavky, daná Plánem odpadového hospodářství ČR. Ing. Lukáš Grolmus (Eko-kom, a. s.) doplnil rozborem novely zákona o obalech a obecně přístupu k nakládání s obalovými odpady u původců a řešením v rámci POH.

Praktický řešením otázek produkce odpadů se zabýval doc. Jaroslav Hyžík s přednáškou o energetickém využívání průmyslových odpadů, jako o disciplíně zcela odlišné od mnohem více diskutovaného využívání komunálních odpadů. Jako univerzálně vhodnou technologii označil spalovací zařízení s rotačním ohništěm. Zástupce ČAOH Dr. Petr Měchura vysvětlil princip výpočtu inflačního indexu v odpadovém hospodářství, které nedávno ČAOH zveřejnilo (viz listopadové číslo časopisu). Potvrdil také, že během posledního roku došlo k velkému rozšíření certifikátu Odborný podnik pro nakládání s odpady, na jehož udělování se ČAOH podílí.

V bloku věnovaném outsourcingu služeb zprostředkovala Ing. Jana Kašková zkušenosti společnosti DHV, a zástupce společnosti Templum, s. r. o., Michal Donné diskutoval možnosti spolupráce firem a obcí s recyklační firmou v oblasti plastů.

Konference měla mezi účastníky velmi pozitivní ohlas přesto, že jeden z přednášejících nedorazil, protože uvázl v dopravní zácpě způsobené prvním listopadovým sněžením.

Třetí ročník konference se bude konat opět v rámci cyklu Odpadové dny 2005 a proběhne v podobném termínu, tj. počátkem listopadu.

AUTOR: Jarmila Šťastná


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist