Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Dotazy a odpovědi

27.01.2005  |  zdroj: Odpady  |  123× přečteno      vytisknout článek

Nad dotazy čtenářů..

Dotaz: Pokud fyzická osoba oprávněná k podnikání nebo právnická osoba využívá systém obce pro nakládání s komunálním odpadem bez písemné smlouvy s obcí, který orgán veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství může této fyzické nebo právnické osobě může uložit pokutu?

Odpověď: Zahájení správní řízení o uložení pokuty se řídí podle ust. § 66 odst. 1 zákona o odpadech (č. 185/2001 Sb., ve znění pozdějších předpisů). V § 66 odst. 1 zákona se říká:

"Pokutu do výše 300 000 Kč uloží obecní úřad fyzické osobě oprávněné k podnikání nebo právnické osobě, která využívá systému zavedeného obcí pro nakládání s komunálním odpadem bez písemné smlouvy s touto obcí nebo která nemá zajištěno využití nebo odstraňování odpadů v souladu s tímto zákonem."

Pokutu podle § 66 odst. 1 do výše 300 000 Kč osobě oprávněné k podnikání nebo právnické osobě ukládá orgán obce v přenesené působnosti v souvislosti s působností a pravomocemi obce jako původce komunálního odpadu vznikajícího na jejím území. Využívá také možnosti, kterou obci dává § 17 odst. 6 zákona, podle něhož původci odpadu podobného komunálnímu mohou na základě smlouvy s obcí používat jejího systému pro nakládání s komunálním odpadem.

Dalšími orgány, které mohou uložit pokutu, jsou v obcích orgány městských obvodů a městských částí, které vykonávají přenesenou působnost podle § 139 zákona o obcích. Mohou tedy uložit sankci podle § 66 odst. 1 zákona o odpadech v souladu s vymezením stanoveným ve statutu města.

Dotaz: Pracoviště vyrábí chemické přípravky z primárních surovin. Jako vstupní surovinu využívá taky odpad stejných vlastností jako běžně užívané suroviny. Jedná se o nakládání s odpady, respektive musí se toto zařízení považovat za zařízení pro nakládání s odpady?

Odpověď: Tuto otázku řeší § 14 zákona o odpadech. V odstavci 1 se říká, že jako zařízení k využívání, odstraňování, sběru nebo výkupu odpadů lze provozovat jen na základě souhlasu k provozování zařízení, který vydal orgán kraje. Odstavec druhý uvádí: "V zařízeních, která nejsou podle tohoto zákona určena k nakládání s odpady, je možné využívat pouze odpady, které splňují požadavky stanovené pro vstupní suroviny... K provozování takovýchto zařízení není požadován souhlas k provozování zařízení podle odstavce 1."

Zákon dodává, že při použití těchto odpadů jako vstupní suroviny však nesmějí být porušeny zvláštní právní předpisy, v souladu s nimiž je zařízení provozováno, a právní předpisy na ochranu zdraví lidí a životního prostředí.

Když provozovatel zařízení využívá odpad, který vyhovuje požadavkům na vstupní suroviny jako náhradu za tyto suroviny, potom zařízení odpovídá citovanému § 14 odst. 2 zákona o odpadech, zařízení se nepovažuje za zařízení k nakládání s odpadem a není třeba k němu získat souhlas k provozování zařízení k nakládání s odpadem.

Dotaz: Jaké informace a doklady o kvalitě odpadu musí dodavatel odpadu (vlastník odpadu) poskytnout osobě oprávněné k provozování příslušného zařízení k nakládání s odpady?

Odpověď: V případě jednorázové nebo první z řady dodávek v jednom kalendářním roce je povinen podle bodu 2 přílohy č. 2 vyhlášky č. 383/2001 především předat protokol o vlastnostech odpadu (výsledky zkoušek), zaměřený zejména na zjištění podmínek vylučujících odpad z nakládání v příslušném zařízení, ne starší než 1 rok. Provozovatel skládky musí při každé přejímce odpadů na skládku ověřit požadavky stanovené v bodech 3.1, 3.2 a 3.3 přílohy č. 2. Může se však rozhodnout, zda postačí vizuální kontrola nebo prohlášení původce odpadu, či bude trvat na předložení protokolu o zkoušce. Protokol o zkoušce vyluhovatelnosti odpadu musí požadovat vždy pouze při přejímce inertního nebo ostatního odpadu na skládky skupiny S-inertní odpad nebo S-ostatní odpad.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.



Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.ELEKTROWIN a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>



Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist