Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Řešení dopadů vyplývajících z novely zákona pro povinné osoby

02.03.2005  |  zdroj: Odpady  |  124× přečteno      vytisknout článek

Na základě nutnosti řešit některé otázky v oblasti nové legislativy připravované EU byl v rámci ElA vytvořen subjekt Komise pro životní prostředí ElA.

Komise je tvořena významnými zástupci z oblasti výrobců a dovozců elektrozařízení.

V loňském roce proběhlo několik setkání v rámci Komise ŽP s cílem sledování legislativy a jejího dopadu na podnikatelskou sféru. Komise se pokusila nalézt řešení zpětného odběru elektrozařízení a odděleného sběru elektroodpadu tak, aby byly splněny požadavky novely zákona o odpadech a zvýšilo se materiálové využití vyřazených výrobků.

Projekční tým

Komisí ŽP ElA byl sestaven projekční tým, který zpracoval odbornou studii a podklad k vytvoření kolektivního systému v rámci ElA. Projekční tým je složen ze zástupců výrobců a dovozců elektrozařízení, jako je například společnost Siemens, s. r. o., ZPA CZ, s. r. o., Olympus C&S, s. r. o., Tesla Ecimex, a. s., TCT, a. s. Na přípravě se také podílela společnost Safina, a. s., která řešila technické zabezpečení sběru a zpracování, a rovněž Českomoravská komoditní burza Kladno a PROSPEKSA, a. s., řešící návrh procesní části systému.

Projekční tým navrhl způsob vytvoření kolektivního systému v rámci ElA, který bude v letošním roce dopracován s termínem 13. 8. 2005, kdy začne povinnost plnění zpětného odběru a odděleného sběru elektroodpadu pro výrobce a dovozce.

Splnění základních kritérií

Optimální řešení pro zástupce výrobců a dovozců musí splňovat několik základních kritérií tak, aby řešení bylo efektivní a transparentní. Základní funkcí systému musí být jednoznačně stanovení finančních kritérií pro systém, která se v současné době dopracovávají v rámci přípravy prováděcích právních předpisů.

Rovněž musí být stanoven jasný postup schvalování systému s definovanými povinnostmi, jež systém musí splnit. Konkrétní finanční dopady na jednotlivé kategorie elektrozařízení tudíž budeme schopni posoudit po jasném definování povinností v prováděcích předpisech a následném zpracování odborných analýz pro vybrané kategorie zařízení.

Odborná analýza

V rámci činnosti projekčního týmu zejména ve spolupráci se Safina, a. s., zpracováváme odborné analýzy v oblasti zpracování vybraných kategorií elektroodpadu, abychom byli schopni určit výši nákladů spojených se sběrem a zpracováním elektroodpadu.

Ze zkušeností z již fungujících systémů v Evropské unii víme, že kolektivní řešení nejméně zatěžuje výrobce a dovozce elektrozařízení v oblasti administrativní, technické i finanční. Pro nastavení systému ElA bylo využito právě těchto zkušeností ze zahraničí, které nám vytváří základní rámec v nastavení fungujícího systému.

AUTOR: Ing. Tomáš Mydlarčík,
člen Komise pro ŽP ElA,
odborný specialista SAFINA, a. s.

"Kolektivní řešení nejméně zatěžuje výrobce a dovozce elektrozařízení v oblasti administrativní, technické i finanční. Pro nastavení systému ElA bylo využito právě těchto zkušeností ze zahraničí, které nám vytváří základní rámec v nastavení fungujícího systému."


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist