Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Realizační program pro nebezpečné odpady

17.03.2005  |  zdroj: Odpady  |  140× přečteno      vytisknout článek

Plán odpadového hospodářství požaduje v oblasti nebezpečných odpadů především předcházení jejich vzniku a omezení zdravotních a environmentálních rizik.

Způsoby, jak to udělat, přináší nedávno zveřejněný Realizační program pro nebezpečné odpady (RP NO).

Produkce nebezpečných odpadů u nás byla v roce 2000 vyčíslena na 3083 tis. tun (7,59 % celkové produkce odpadů), v roce 2001 o něco více (3136 tis. tun - 8,10 % celkové produkce odpadů). Zato v roce 2002 klesla jejich produkce vcelku znenadání na 2409 tis. tun nebezpečných odpadů (6,23 % celkové produkce odpadů). Pokles mezi léty 2001 a 2002 je způsoben především změnou ve výčtu položek nebezpečných odpadů v Katalogu odpadů, nejde tedy o snížení faktické, ale administrativní.

Údaje o produkci vychází z Informačního systému odpadového hospodářství (ISOH). Podle téhož informačního systému bylo u více než padesáti procent NO v roce 2000 známo, jak s nimi bylo naloženo. U 47, 2 % nebezpečných odpadů není znám způsob nakládání, statistika je označuje jako tzv. "ztracené odpady". Pod tento termín se však skrývají i odpady, které jsou předávány mimo režim zákona o odpadech, například do hutí a sléváren, popílky do betonáren atd.

V roce 2000 bylo v ČR 36 skládek NO, 67 spaloven NO, 252 zařízení k úpravě, využívání a odstraňování NO. Oprávněných osob bez zařízení ke koncovému zpracování nebo odstranění odpadu bylo přes tři tisíce.

Realizační program pro nebezpečné odpady upozorňuje, že informace o produkci a kapacitách zařízení k nakládání s odpady, poskytované ze systémů evidence odpadů, nejsou v dostatečné kvalitě. "Plánování je možné na základě ověřených informací a vytvoření prognóz následujících potřeb. Stávající informace o produkci a kapacitách zařízení k nakládání s odpady ani prognózy (mimo požadavků obsažených v POH ČR) odpovědné úvahy nad plánováním kapacit v celorepublikovém kontextu neumožňují," říkají zpracovatelé RP NO.

Indikátory

Realizační program navrhuje celou soustavu opatření, které by měly naplnit základní strategické cíle POH ČR.

Hlavní cíl je vyčíslen: měrná produkce nebezpečných odpadů by se do roku 2010 měla snížit o 20 % ve srovnání s rokem 2000. Pro sledování, jak je plněn hlavní cíl POH ČR snižování množství NO, jsou navrženy indikátory :

měrná produkce nebezpečných odpadů ve vztahu k produkci všech odpadů (% z celkové produkce odpadů),

měrná produkce nebezpečných odpadů na jednoho obyvatele (kg/obyvatel/rok),

měrná produkce nebezpečných odpadů k výkonnosti ekonomiky vyjádřené HDP (t/1000 EUR HDP/rok).

Jako specifický poměrový indikátor je navržen indikátor množství nebezpečných odpadů vznikajících na podíl HDP vyjádřený v EUR příslušný na jednoho obyvatele (t/EUR HDP/obyvatel/rok).

Opatření

Na základě situační zprávy o NO, navržených indikátorů, závazné části POH ČR a dalších podkladů připravila pracovní skupina pro RP návrhy opatření RP NO (některé z nich byly zařazeny do ustanovení vlády č. 18/2005, viz článek na straně 9). Opatření vhodná k okamžité realizaci:

Zařadit mezi programy podporované SFŽP ČR (MPO) projekty na vytvoření kapacit pro recyklaci a využívání nebezpečných odpadů.

Sjednotit kvalitativní požadavky pro posouzení výrobků uváděných na trh (podle zákona č. 22/1997 Sb.) s obdobnými požadavky na odpady a doplnit výčet stanovených výrobků o skupinu výrobků, které přicházejí do styku s horninovým prostředím a podzemní a povrchovou vodou (v této skupině jsou zastoupeny i výrobky vyráběné z odpadů).

Vydat směrnici k minimalizaci vzniku nebezpečných stavebních odpadů a k podpoře využívání stavebních odpadů.

Stanovit dodatečnou daň pro obce, pokud by odděleně nesesbíraly stanovené minimální množství nebezpečných složek komunálního odpadu (se stoupající tendencí). V roce 2010 by sběr dosahoval podílu 60 % z celkového výskytu nebezpečných složek v komunálním odpadu.

Podpora informací o NO v odborných periodikách, masových médiích, zpracování metodických pomůcek pro školy.

Zpracovat a vydat metodiku pro plnění povinnosti původců k vykonávání kontroly vlivů nakládání s nebezpečnými odpady na zdraví lidí a životní prostředí.

V rámci projektů VaV zadávaných MŽP realizovat projekt ke zjištění prevenčního potenciálu v českých firmách. Účastníci projektu budou mj. smluvně vázáni k uplatnění navržených preventivních opatření.

Mezi administrativní nástroje zařazují zpracovatelé RP například definici požadavků na odborný profil pracovníka veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství. U pracovníků ČIŽP a MŽP se předpokládá systém celoživotního odborného vzdělávání, včetně ověřování odborné úrovně. Ekonomické nástroje mohou zahrnovat například zavedení poplatku či spotřební daně za uvádění nebezpečných látek a přípravků vybraných nebezpečných vlastností na trh nebo podpora zavádění EMS podle ČSN EN ISO 14001 a EMAS ze SFŽP u oprávněných osob.

Vedle administrativních nebo ekonomických nástrojů navrhují zpracovatelé RP NO mnoho informačních postupů, které by pomohly zlepšit stav v oblasti nebezpečných odpadů. Jde například o vydání metodického návodu, jak minimalizovat odpady.

Měla by se rovněž navázat užší spolupráce s ostatními resorty, kde je třeba zpracovat programy a postupy (případně standardy) s minimálními požadavky na zabezpečení nakládání s odpady a vypracovat technické podklady pro nakládání s významnými skupinami nebezpečných odpadů.

Aby nebezpečné odpady nepronikaly na území ČR, je třeba doplnit metodický pokyn pro zařazování odpadů na zelený seznam a rozvíjet spolupráci s generálním ředitelství cel. Vzhledem k potížím se získáváním relevantních informací navrhují zpracovatelé RP úpravu evidence odpadů, zejména zkrácení lhůt naplnění systému informacemi z předcházejícího období a dostupnost souhrnných i konkrétních informací v reálném čase na pracovištích MŽP a ve veřejném informačním systému.

Zpracováno na základě Realizačního programu pro nebezpečné odpady, který je v plném znění k dispozici na www.env.cz, zpracovatel situační zprávy RP Ing. Milena Veverková, UNIVERZA - Středisko odpadů Praha, s. r. o.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist