Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Integrace systému odpadového hospodářství v celém regionu

29.04.2005  |  zdroj: Odpady  |  127× přečteno      vytisknout článek

V průmyslové zóně ve Vsetíně by mohl vyrůst závod na zpracování a recyklaci odpadů o rozloze přibližně 1,5 hektarů.

Jádrem jeho činnosti má být sběr, dotřídění a druhotné zpracování odpadů z celého regionu za využití nejmodernějších technologií.

Vzniknout by mělo přibližně 60 nových pracovních míst, jichž je na Vsetínsku nedostatek. Vsetínská radnice bude na projekt žádat Ministerstvo životního prostředí o dotaci, která by mohla činit až 85 % celkových nákladů, jež jsou odhadnuty na 220 milionů korun.

INTEGROVANÝ SYSTÉM

"V současné době v mikroregionu Vsetínsko zajišťuje každá obec svoz komunálního netříděného i tříděného odpadu, včetně nebezpečných odpadů samostatně. V provozu jsou dvě skládky, které budou do dvou let uzavřeny. V Technických službách Vsetín máme již nevyhovující třídicí linku starou 13 let a provizorní sběrný dvůr," zhodnotil stávající situaci vedoucí odboru životního prostředí a vsetínské radnice a koordinátor projektu Ing. Jiří Trezner.

Logistické centrum odpadů mikroregionu Vsetínsko by mělo obsahovat dotřiďovací linku separovaného odpadu, sklad papíru a plastu, překladiště komunálního odpadu, sběrný dvůr a sklady tříděného odpadu, sklad nebezpečného odpadu, boxy pro dočasné uložení stavební suti, chráněnou dílnu pro demontáž elektroniky, chladniček a podobných výrobků a mobilní zařízení pro zpracování organických odpadů - kompostárnu. Celková kapacita zpracovávaného odpadu by měla dosáhnout přibližně 20 tisíc tun ročně.

"Netříděný komunální odpad bude svážen do překladiště komunálního odpadu, kde bude nakládán do velkoobjemových kontejnerů a dále bude odvážen logistickou firmou k dalšímu zpracování," vysvětlil Ing. Trezner. Vsetínská radnice však do budoucna počítá i s nákladným zařízením na dotřídění komunálního odpadu.

ZPRACOVÁNÍ ODPADŮ

Pokud se týče tříděného odpadu, výhledově by ho v tomto recyklačním závodě mělo být zpracováno přibližně 2500 tun ročně, což je odhadem zhruba 10 % zpracovávaného odpadu, s předpokladem zvýšení podílu separovaného odpadu na zhruba 20 %. Ročně by mělo být zpracováno celkem 240 tun skla, 280 tun papíru, 28 tun plastů, 8 tun kartonů, 1-2 tuny oleje, 2,5 tuny akumulátorů, 20 tun pneumatik a 1-2 tuny barev a ředidel.

Vzhledem k tomu, že by mělo být toto odpadové centrum vybudováno v průmyslové zóně, máme i možnost výhodné spolupráce se soukromými firmami. "V současné době jednáme s budoucími investory, kteří by svou činnost zaměřili na druhotné zpracování odpadů. Nabízí se tady spolupráce nejen při zabezpečení vstupních surovin, ale i při přípravě a předložení projektů v rámci dotačních titulů. Z těchto důvodů jsme nechali vypracovat posudek na celou lokalitu podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA)," řekl vsetínský starosta Jiří Čunek.

Recyklační závod ve Vsetíně počítá také s ukládáním a druhotným zpracováním 250 až 400 tun směsné stavební suti a ostatního inertního materiálu ze stavební činnosti. Materiál bude ukládán do betonových boxů a následně drcen, takže bude využitelný například ve stavebnictví.

Dalším zařízením, které je součástí tohoto projektu, je mobilní zařízení pro zpracování organických odpadů (kompostárna). Unikátní kompostovací technologie, díky níž za 2-3 měsíce uzraje z trávy, dřevních štěpků a podobného organického materiálu kvalitní kompost, odzkoušeli Vsetínští již v loňském roce.

Zvláštní pozornost bude věnována skladu nebezpečného odpadu. Bude vybudován na navážce, a tím ochráněn před případným zvýšením hladiny Bečvy. "Navíc bude v rámci realizace projektu průmyslová zóna Bobrky II, která bude v letošním roce zahájena, zvýšena niveleta celého území," zdůraznil vsetínský místostarosta Jaromír Kudlík.

Výstavba logistického centra na okraji města Vsetína by vyřešila odpadové hospodářství celého Vsetínska a spolu s realizací projektu "Čistá řeka Bečva" by Vsetínsko postavila na špici v přístupu k ekologii a životnímu prostředí nejen v republice, ale i v celé Evropě.

AUTOR: Eva Stejskalová


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist