Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odstraňování černých skládek a alternativní tresty

17.05.2005  |  zdroj: Odpady  |  127× přečteno      vytisknout článek

V krajině kolem nás vidíme, jak přechází plynule v jedno smetiště.

Cesty mezi lesy a poli jsou lemovány odhozenými pytli s odpadky, vysypanými vozíky stavební suti, upotřebeným nábytkem a různými nádobami. Nikde nechybí prázdné odhozené plastové láhve všech druhů a velikosti

Přitom stav, který v naší přírodě vidíme, je v naprostém rozporu s platnou legislativou. Nejkonkrétněji se (vedle zákona o odpadech) zabývá problematikou odpadů zákon č. 289/1995 Sb., o lesích, kde přímo v paragrafu 20, odst. 1, písm. o) zcela jasně uvádí jako jednu ze zakázaných činností v lese "zákaz znečišťování lesa odpadky", zatímco zákon č. 334/1992 Sb., o ochraně zemědělského půdního fondu, ji řeší v §3, odst. 1) obecně s tím, že hospodařit na zemědělském půdním fondu se musí tak, aby nebyla znečišťována půda, a tím i potravní řetězce a zdroje pitné vody škodlivými látkami ohrožující zdraví nebo život lidí. Zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, se tímto problémem zabývá v § 2 pouze obecně a až v částech zabývajících se zvláště chráněnými územími je již k odpadům konkrétnější. Obecný přístup k znečišťování odpady zaujímá i zákon č. 138/1973 Sb., o vodách.

Odpady se zabývá logicky i zákon číslo 185/2001 Sb., o odpadech, který v § 1, odst. a) stanoví pravidla pro předcházení vzniku odpadů a pro nakládání s nimi při dodržování ochrany životního prostředí, ochrany zdraví člověka a trvale udržitelného rozvoje, dále pak rovněž v § 3 vysvětluje, co to jsou odpady a v §§ 66 až 68 se věnuje i sankcím za nedodržování některých ustanovení.

JAKÁ UČINIT OPATŘENÍ?

Vznikne-li v lese nebo na území obce nepovolená skládka odpadů, jak k tomuto problému přistoupit?

Bylo by možné uplatnit několik opatření:

Důslednější a systematičtější kontrolu právnických a fyzických osob odpovídajících za nakládání s odpady - kde a jak ukládají nebo zneškodňují odpady.

Důslednější vyžadování plnění ustanovení přijatých obecně závazných vyhlášek, včetně zvýšení sankcí za jejich neplnění.

Zvýšit sankční postihy původcům nepovolených skládek odpadů.

Vyhlásit "Rok očisty krajiny". V rámci tohoto období zjistit a zaevidovat veškeré nepovolené skládky a z vytvořeného fondu životního prostředí realizovat okamžitou likvidaci těchto skládek.

Více využívat výkonu alternativního trestu obecně prospěšných prací.

Jedním z možných alternativních trestů ukládaných soudy v rámci zákona č. 141/1961 Sb., který však není příliš využíván, je trest obecně prospěšných prací (dále jen OPP), ukládaný podle § 335 tohoto trestního řádu.

PROSPĚŠNÉ PRÁCE VE VOLNÉM ČASE

Tento trest může být soudem uložen, odsuzuje-li pachatele za trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje pět let a vzhledem k povaze spáchaného trestného činu a k dosažení účelu trestu, tj. nápravě pachatele, není třeba uložení jiného trestu. V souladu s § 336 přihlíží soud k tomu, aby trest byl vykonáván co nejblíže k místu, kde odsouzený bydlí. Trest OPP může být soudem vyměřen od 50 do 400 hodin s přihlédnutím k zdravotní způsobilosti pachatele.

OPP je odsouzený povinen vykonat osobně a bezplatně ve svém volném čase nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy soud nařídil výkon tohoto trestu. Trest OPP záleží v povinnosti odsouzeného provést ve stanoveném rozsahu práce k obecně prospěšným účelům spočívající v údržbě veřejných prostorů, úklidu a údržbě veřejných budov a komunikací nebo jiných obdobných činnostech ve prospěch obcí, nebo ve prospěch státních nebo jiných obecně prospěšných institucí. Práce však nesmí sloužit výdělečným účelům.

O nařízení výkonu trestu OPP soud vyrozumí probačního úředníka, který v intencích § 27b, odst. 1f) provádí kontrolu nad výkonem tohoto trestu a přitom postupuje v součinnosti s příslušnou institucí, u nichž jsou OPP vykonávány.

Jestliže pachatel v době od odsouzení do skončení výkonu trestu OPP zaviněně nevykonal ve stanovené době uložený trest, přemění soud trest OPP nebo jeho zbytek v trest odnětí svobody a rozhodne zároveň o způsobu jeho výkonu.

Zájemce (obec, státní či jiná obecně prospěšná instituce) požádá příslušný okresní soud k umožnění výkonu trestu OPP a v kopii zašle tento požadavek příslušnému místnímu středisku Probační a mediační služby. Poté je již vedena komunikace pouze mezi zástupcem instituce, odsouzeným a probační a mediační službou. Pouze v případě nevykonání trestu vstupuje do hry příslušný soud, kterému je nutno tuto skutečnost nahlásit dle § 337 trestního řádu.

Ze zkušeností na Lesní správě Jeseník Lesů České republiky, s. p., kde bylo v roce 2004 odpracováno celkem 850 hodin právě v údržbě krajiny s využitím alternativního trestu OPP, lze toto opatření jen doporučit. Vedle chuti a snahy udělat něco neobvyklým způsobem již zbývá jen pravidelná kontrola odsouzených při provádění výkonu trestu a důsledné zorganizování odvozu vysbíraných a na určeném místě shromážděných odpadků.

AUTOR: Ing. Jaromír Latner, CSc.
lesní správce


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist