Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

V Srbsku jsou šance při obnově infrastruktury

02.09.2005  |  zdroj: Podniky a trhy  |  129× přečteno      vytisknout článek

V Srbsku jsou šance při obnově infrastruktury Srbsko a Černá Hora je největším příjemcem české rozvojové pomoci a také v příštím období let 2006 až 2010 zůstává pro českou vládu tato oblast prioritní z hlediska rozvojové spolupráce.
Jedním z navrhovaných projektů rozvojové spolupráce je výstavba teplárny a teplofikace města Valjevo a restrukturalizace hlubinné těžby uhlí na dolech Rembas a Soko do roku 2020. Právě projekt restrukturalizace těžby uhlí patří mezi jednu z priorit srbské vlády.
Pro letošní rok byl vládou schválen i projekt rozvojové spolupráce s názvem Sanace, rekultivace a rentabilita skládky nebezpečného odpadu v Černé Hoře ve městě Mojkovac v blízkosti řeky Tara.
Právě tato rozvojová pomoc nabízí pro české firmy podnikatelské příležitosti.
Navíc v červenci byla v Praze podepsána mezivládní dohoda o ekonomické spolupráci mezi ČR a Srbskem a Černou Horou, která vytváří rámec pro další možnosti podnikání českých firem. Prakticky bylo dohodnuto vytvoření smíšené komise, která má vyhledat i oboustranné příležitosti.

Jaké jsou příležitosti
"Za perspektivní pokládají obě strany spolupracovat například v oblasti energetiky, železniční dopravy, dopravních prostředků a plynofikace," tvrdí obchodní rada velvyslanectví ČR v Bělehradě Svatopluk Čech.
Česká strana bude mít pravděpodobně zájem vytvořit pracovní skupinu pro energetiku, která by projednávala možnosti zapojení českých firem v této oblasti, včetně případné účasti na privatizaci některých provozů.
Zde by se mohly angažovat i aliance Czech Power Team a Česká dobývací technika a jiné velké průmyslové skupiny.
"Pro poskytnutí komplexní nabídky pro zákazníky doporučujeme našim firmám v přístupu na srbský a černohorský trh vytváření sdružení podniků a výrobních konsorcií," říká náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa.
"Navíc české zboží má v Srbsku a Černé Hoře tradici. Jsou tu strojní zařízení, především v potravinářském průmyslu, cukrovary, pekárny, mlýny, pivovary. Na jejich renovaci by mohly participovat české firmy," poukazuje na příležitosti ředitel kanceláře agentury CzechTrade v Bělehradě David Fritsch.
Zájem českých subjektů se soustřeďuje také na oblast energetiky. V současné době společnost ČEZ projevila zájem o účast v privatizačním procesu elektroenergetického sektoru v Srbsku a Černé Hoře.
Zúčastňuje se i tendrového řízení o tepelnou elektrárnu Pljevlja a důl Pljevlja. V oblasti obnovy energetické infrastruktury působí již například Škoda holding.
Poměrně značné možnosti spolupráce se ukazují v oblasti oprav a budování infrastruktury měst a obcí, která je značně zanedbaná a nerozvinutá.
O využité šanci svědčí i vítězství v tendru na rekonstrukci železničního svršku, zabezpečovacího zařízení a elektrizaci na trati Podgorica - Nikšič firmy Železniční stavitelství Brno. V oblasti železniční dopravy se angažuje řada dalších firem. Nadějná by mohla být i spolupráce v oblasti odpadového hospodářství a ekologické problematiky obecně. Výhodou podnikání v Srbsku je také dohoda o volném obchodu s Ruskou federací.
"Pokud má šedesát procent zboží původ v Srbsku, může být bezcelně dovezeno do Ruska. To by mohlo být pro české firmy zajímavé. Navíc má Srbsko úzké vazby na takové země, jako je Čína, která pomáhá s rekonstrukcí, nebo Indie a také arabské země, " říká David Fritsch.
Srbsko a Černá Hora se potýká s řadou ekonomických problémů, v hospodářské reformě a privatizaci přešlapuje.

Rizika a bariéry
"Ekonomický rozvoj zde nepostupuje příliš rychle. Zemi teprve čeká restrukturalizace průmyslu a postupná privatizace velkých podniků mnoha odvětví," uvádí Svatopluk Čech. Země podle něho potřebuje především zlepšit stabilitu, politickou i ekonomickou, a tím i atraktivitu pro investory. Přímé zahraniční investice, které proudí v nedostatečném množství, dosahují méně než jednu miliardu dolarů ročně.
Navíc čeští podnikatelé musí počítat s celou řadou dalších bariér, které znepříjemňují podnikání a které mnohé odrazují od vstupu na tamní trh.
"Setkáte se tu s vysokou mírou korupce, neboť třeba ředitelé státních podniků nemají své pozice jisté a snaží se co nejvíce ze své funkce vytěžit," upozorňuje David Fritsch.
Je třeba také připomenout, že přechod na tržní hospodářství není v tomto teritoriu ještě zdaleka ukončen, mnoho průmyslových podniků a dalšího majetku dosud zůstává v rukách státu nebo obcí.
"Je proto vhodné při jednání s partnerem zastupujícím státní podnik nebo obec postupovat obezřetně, především v otázkách financování projektů," radí Svatopluk Čech.
Nehledě na problémy, s nimiž se české firmy setkávají, export do Srbska a Černé Hory se velmi výrazně zvyšuje. Jen v loňském roce objem vývozu vzrostl meziročně o téměř padesát procent na 5,35 miliardy korun.


Podnikatelské příležitosti v Srbsku
Zajímavou podnikatelskou aktivitou může být výstavba a následné provozování malých vodních elektráren do 5 (max. 10) MW. O tyto malé celky je zájem především v jihovýchodním Srbsku.
Srbský potenciál v zemědělství je značný. Vzhledem k nutnosti zvyšovat konkurenceschopnost potravinářského komplexu, je Srbsko nuceno investovat do navazujících zpracovatelských kapacit. Šance existují pro dodavatele výrobních a plnicích linek, chladicích zařízení či třídiček.
Především Bělehrad trpí nedostatkem kvalitních hotelů střední a vyšší úrovně. Investice do výstavby nových ubytovacích kapacit se jeví jako velice perspektivní. Problémy mohou nastat s nevyjasněnými majetkovými poměry k půdě či současným objektům.
Srbsko bude nuceno investovat značné prostředky do oblasti ochrany životního prostředí.
Zdroj: OEÚ ZÚ Bělehrad


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist