Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nové cíle pro obalové odpady

27.10.2005  |  zdroj: Odpady  |  138× přečteno      vytisknout článek

Nová směrnice aktualizuje a zpřísňuje dřívější směrnici z roku 1994.

Členské státy EU měly do poloviny srpna (konkrétně 18. 8.) převést směrnici 2004/12 o obalech a odpadech z obalů do národních právních řádů a stanovit nové, vyšší cíle pro recyklaci a využití těchto odpadů. Zatím však tento úkol splnilo pouze Rakousko, Česká republika, Německo, Lucembursko a Velká Británie.
Nová směrnice aktualizuje a zpřísňuje dřívější směrnici z roku 1994. Jejím cílem je další snižování negativních vlivů na životní prostředí, které způsobuje skládkování a spalování odpadů z obalů a výroba nových materiálů. Nových cílů by mělo být dosaženo v období 2008-2015. Proti členským státům, které lhůty pro provedení směrnice nedodrží, může Komise zahájit řízení pro porušení povinnosti.

Nová směrnice o obalech (směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/12/ES ze dne 11. února 2004, kterou se mění směrnice 94/62/ES o obalech a obalových odpadech) stanovuje v oblasti recyklace odpadů téměř dvojnásobně vyšší cíle a zpřísnění vyžaduje i v otázce jejich využívání. Materiály Evropské komise přitom za využívání označují především získávání energie z odpadů při jejich spalování ve spalovnách odpadu, které vyrábějí energii.

Zatímco starší směrnice z poloviny devadesátých let nařizovala recyklovat pětadvacet procent odpadů, ta současná počítá minimálně s 55 procenty. Jednotlivé země se limity zavázaly dodržet do roku 2008, respektive 2015. Češi, Kypřané, Estonci, Maďaři, Litevci, Slováci a Slovinci mají na splnění závazku ještě necelých pět let, Řekové, Irové a Portugalci šest. Malťané si jako cílové datum stanovili rok 2013, Poláci 2014 a Lotyši 2015. Řada zemí Unie plní nové kvóty pro recyklování naopak už v současné době. Podle statistik jsou evropskými přeborníky v recyklaci obalů Němci, kteří znovu využijí 74 procent použitých obalů. Právě Německo však také patří k největším producentům odpadu v Evropské unii. Hned za Němci následují v recyklaci Belgičané (70 procent), Rakušané (66 %) a Švédové (65 %). Jen zhruba třetinu obalů zatím recyklují v Irsku, Řecku a Portugalsku.

Směrnice rovněž upřesňuje definici obalů a umožňuje, aby byla některá ustanovení provedena na základě dobrovolných dohod. Nových cílů má být dosaženo v letech 2008 až 2015 podle toho, jaké lhůty mají jednotlivé členské státy stanoveny (tab. 1).

Recyklace odpadů umožnila ve srovnání se scénářem, kdy se recyklace nepoužívá, ušetřit přibližně 0,6 % celkových emisí skleníkových plynů v EU za cenu cca 500 milionů eur v roce 2001. Průměrné náklady na snížení jedné tuny CO2 recyklací odpadů se zvýšily z 12 eur za tunu v roce 1997 na 23 eur za tunu v roce 2001. Z hlediska nákladů se recyklace odpadů stává efektivní možností jak snižovat emise skleníkových plynů.

Tab.1, 2

Další informace jsou uvedeny na: http://europa.eu.int/comm/environment/waste/index.htm


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist