Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Z rozkladové komise MŽP

20.10.2005  |  zdroj: MŽP  |  130× přečteno      vytisknout článek

K určování místní příslušnosti správního úřadu dle § 78 odst. 6 zákona o odpadech

č. 15/2005

k § 78 odst. 6 zák. č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů
k § 7 zák. č. 71/1967 Sb., o správním řízení (správní řád), ve znění pozdějších předpisů

Správní řád nelze považovat za zvláštní právní předpis ve smyslu ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech, protože dle ustanovení § 82 odst. 1 zákona o odpadech je správní řád ve vztahu k zákonu o odpadech předpisem subsidiárním.
(Rozhodnutí ministra životního prostředí ze dne 25. dubna 2005, č.j. M/100488/05, SRK/264/P-1710/05)

Ministerstvo svým rozhodnutím zrušilo k odvolání společnosti A. rozhodnutí Krajského úřadu S.k., odboru životního prostředí a zemědělství, kterým krajský úřad na základě žádosti Městského úřadu Ř., odboru životního prostředí, rozhodl dle § 78 odst. 2 písm. h) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon o odpadech“), o železničních pražcích, ze kterých je vybudováno oplocení kolem pozemku p.č. … v k.ú. J., tak, že jsou odpadem. Rozhodnutí krajského úřadu bylo zrušeno z důvodu jeho místní nepříslušnosti v dané věci rozhodnout.
Ministerstvo vycházelo z ustanovení § 78 odst. 2 písm. h) zákona o odpadech, které zakládá pravomoc krajského úřadu rozhodnout v pochybnostech, zda se movitá věc, kterou lze zařadit do některé ze skupin odpadů uvedených v příloze č. 1 k zákonu o odpadech, považuje za odpad. Tímto ustanovením je založena věcná příslušnost krajského úřadu ve věci rozhodnout. Při určení místní příslušnosti krajského úřadu je dle názoru ministerstva nutno vycházet z ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech, a jelikož v daném případě místní příslušnost prvoinstančního orgánu pro rozhodování zákon o odpadech neřeší, vycházelo ministerstvo při jejím určení z ustanovení § 7 správního řádu. Poněvadž v řízení o určení, zda je movitá věc odpadem či nikoli, se nejedná o činnost účastníka řízení, řídí se místní příslušnost krajského úřadu ustanovením § 7 odst. 2 správního řádu. Na podkladě tohoto závěru ministerstvo dovodilo, že místně příslušným krajským úřadem ve věci je Magistrát hl. m. Prahy, jelikož místní příslušnost je určována sídlem společnosti, které se nachází v Praze.
Magistrát hl. m. Prahy podal podnět k přezkoumání výše uvedeného rozhodnutí ministerstva mimo odvolací řízení s tím, že napadené rozhodnutí nebylo vydáno v souladu s platnými právními předpisy. Podle ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech je k rozhodování dle odst. 2 místně příslušný krajský úřad, v jehož obvodu je provozováno zařízení nebo činnost, nebo se nachází věc, které se rozhodnutí týká.
Podnět ministr v souladu s ustanovením § 61 odst. 2 správního řádu předložil k posouzení své zvláštní (rozkladové) komisi a s přihlédnutím k jejímu návrhu zahájil mimodvolací přezkumné řízení a v jeho závěru předmětné rozhodnutí zrušil, neboť bylo vydáno v rozporu se zákonem.

Z odůvodnění:
Ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech stanoví, že pokud tímto zákonem nebo zvláštním právním předpisem není stanoveno jinak, je k rozhodování v pochybnostech místně příslušný krajský úřad, v jehož obvodu je provozováno zařízení nebo činnost, nebo se nachází věc, které se rozhodnutí týká. Jelikož místní příslušnost není upravena ani v zákoně o odpadech, ani ve zvláštní právní úpravě, je třeba bez dalšího aplikovat ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech.
Správní řád nelze považovat za zvláštní právní předpis ve smyslu ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech, protože dle ustanovení § 82 odst. 1 zákona o odpadech je správní řád ve vztahu k zákonu o odpadech předpisem subsidiárním. Bez dalšího výslovného zákonného zmocnění jej nelze použít jako předpisu speciálního (zvláštního právního předpisu).
Dle ustanovení § 78 odst. 6 zákona o odpadech je tedy místně příslušným správním úřadem k rozhodování v pochybnostech podle ustanovení § 78 odst. 2 písm. h) zákona o odpadech Krajský úřad S.k., neboť posuzovaná věc, které se rozhodnutí týká, se nachází v územním obvodu Středočeského kraje.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist