Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Uvědomíme si význam třídění odpadu?

20.10.2005  |  zdroj: BudNews  |  241× přečteno      vytisknout článek

Uvědomíme si význam třídění odpadu? V souladu s požadavky Evropské unie a na ně navazujícího Plánu odpadového hospodářství, jehož cílem je postupné snižování objemu směsného komunálního odpadu ukládaného na skládky, chce Jihočeský kraj co nejrychleji zvýšit množství separovaného odpadu. Naučit lidi, aby více třídili odpad, má nová informační kampaň, která v nejbližších dnech odstartuje zhruba v polovině regionu.

Obyvatelé 60 tisíc domácností v Českých Budějovicích, Táboře, Českém Krumlově a Prachaticích dostanou začátkem listopadu do schránky letáky s taškami k odkládání separovaného odpadu a informacemi, co do nich lze dávat.

V Českém Krumlově budou moci lidé soutěžit, když na sešlápnutou PET láhev nalepí slosovatelnou samolepku. V ostatních městech se lidé mohou do soutěže o ceny zapojit formou SMS zpráv. Organizátoři kontaktují také 80 středních škol v kraji, kde přibudou kontejnery na plasty. Od pondělí funguje také internetová stránka www.jihocesketrideni.cz, kde zájemci najdou mimo jiné adresáře sběrných dvorů, praktické informace i dokumenty pro obce. Cílem kampaně je dosáhnout nejen toho, aby si občané začali nutnost třídění odpadů více uvědomovat, ale také toho, aby začali tlačit na obec, aby jim to umožnila, konstatovala ředitelka oddělení využití odpadů společnosti Eko-kom Martina Vrbová.

Do systému Eko-kom zaměřeného na třídění odpadu je v jižních Čechách podle ní dosud zapojeno 409 obcí, což je 66 procent z celkového počtu obcí v kraji. Žije v nich 92 procent obyvatel kraje. „Systém třídění odpadu je zaveden ve většině obcí, přesto však v kraji existuje 63 obcí, které nemají na svém území umístěny kontejnery na tříděný sběr nebo se nestarají o jejich vyvážení,“ poznamenala Vrbová.

Mezi základními unijními požadavky, jejichž nesplnění může vést do budoucna k finančním sankcím, je například snížení hmotnostního objemu odpadů ukládaných na skládky do roku 2010 o 20 procent ve srovnání s rokem 2000. Do roku 2013 pak bude možné umístit na skládky jen polovinu biologicky rozložitelných komunálních odpadů proti roku 1995, což v podmínkách kraje znamená snížení z 92 tisíc tun na 46 tisíc tun za rok. Mezníkem je rok 2025, kdy je navržen úplný zákaz skládkování neupraveného směsného komunálního odpadu. Pro jeho likvidaci je tedy nutné hledat jiná řešení, než je skládkování.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Kampaně a realita, jak ji vidí nejen Leoš Luzar z Kaplice
Zdroj: Kaplický zpravodaj
http://www.ckrumlov.cz/
Téma: odpad a kontejnery (zde pouze část)

Po městě a sídlištích jsou rozmístěny žluté kontejnery na PET láhve. Lidé se rozdělili na dvě části. Většina je slušňáků, kteří dovedou udělat od svého domu deset kroků a hází PET lahve do patřičných kontejnerů. Menšina je lenochů, ti nedovedou udělat deset kroků ke žlutému kontejneru a hází PET lahve, kamkoliv je napadne.

Vizitkou člověka není jen jeho byt, ale i to, co nahází kolem popelnic. Nejenže je vedle kontejnerů často vidět povalující se smetí, ale ta hrůza je úplně všude.

Čtyřikrát do týdne chodím na obchůzku po sídlištích a z normálních kontejnerů na odpad vybírám vhozené PET láhve a přenáším je do žlutých kontejnerů. V létě, kdy bylo horko, jsem takto za týden přenesl i 600 PET láhví. Láhve jsou často nepomačkané, nesešlápnuté, takže zabírají místo pro další domovní odpad.

Lidé do kontejnerů (myslí těch žlutých) hází i skleněné láhve. Vůbec jim nevadí, že za některé je záloha 3,- Kč. V kontejnerech je spousta láhví od kořalky a zahraničních vín. Lidé jsou bohatí a zmlsaní.

Leoš Luzar
______________________

P.S.:
Kampaněmi např. Ekokomu a těch Regionálních rozvojových agentur, kteří podporují DOBROVOLNÉ systémy tříděného sběru dosáhneme při vysokých nákladech státu, obcí a dokonce nás, kteří platíme za obal, pouze špatné výsledky. Současné systémy sběru jsou totiž naprosto zastaralé. Starost o obalové odpady nepřísluší obcím, ale obchodním řetězcům. Nevynalézejme v době mobilů a Internetu již zavedené. Jediná cesta je druhotné suroviny ze skupiny nápojových obalů ZÁLOHOVAT a inovovat systémy sběru. Výzvy a podobné nákladné akce jsou nesmysl. Kdo nevěří, ať se zamyslí, PROČ tomu tak je.


vloženo: 20.10.2005 07:12     vložil:  Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist