Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Je Brno připraveno třídit odpady?

01.11.2005  |  zdroj: Rovnost - Brněnský a jihomoravský deník  |  186× přečteno      vytisknout článek

Je Brno připraveno třídit odpady? Každý Čech vyprodukuje ročně zhruba sto padesát až dvě stě kilogramů odpadů. Podle statistik to v celé republice za jediný rok představuje dvě miliardy kilogramů odpadů všeho druhu. Recept jak uniknout této odpadové lavině je snadný - třídit odpad, a tím jeho množství zredukovat až na polovinu.
Jak se s tříděním odpadů potýká Brno? " Odpady v Brně lze třídit na třech úrovních. Ve sběrných střediscích odpadu, v kontejnerech umístěných ve městě a konečně v domácnostech," řekl náměstek primátora Radomír Jonáš.

Prý odpady míchají
Sběrných středisek je v Brně asi padesát. A město Brno chce jejich činnost do budoucna zlepšovat. Konkrétní způsob, kterým chtějí zastupitelé činnost sběrných středisek zefektivnit, zatím ale sami neznají. " Vše je ve stadiu příprav. Plánujeme například zapojit se do sběru odpadu různých elektrozařízení," řekl vedoucí odboru životního prostředí Martin Vaněček.
Jak vzkazují někteří Brňané, je nejvyšší čas s činností sběrných středisek něco udělat. Ne vždy totiž odpad třídí. " Před očima lidí, kteří sem svůj tříděný odpad přivezou, ho zdejší zaměstnanci sypou mezi běžný odpad komunální. Proč bych pak měla odpad třídit a pracně ho sem vozit? A když navíc není ve městě dost kontejnerů, budu ho muset dát do běžných popelnic," říká brněnská studentka Dana Černá, která má se sběrnami špatné zkušenosti.

Kontejnerů je málo

Co se týká kontejnerů, těch je ve městě podle primátora města Brna Richarda Svobody dostatek. " Brno splňuje legislativní požadavek, aby byly kontejnery na třídění odpadu umístěny do pochůzkové vzdálenosti dvou set padesáti metrů," řekl primátor. Někteří Brňané ale nesouhlasí. " Kontejnerů na tříděný odpad je málo a jsou špatně rozmístěny. Například naše organizace sídlí na Bratislavské a k nejbližšímu kontejneru to máme určitě dál než dvě stě padesát metrů," říká ředitel Hnutí Duha Martin Ander. I kdyby ale byla vzdálenost dodržena, je to podle Andera stejně málo. " Představte si, kdybyste měli jít k obyčejné popelnici přes dvě stě metrů. Aby celý systém třídění odpadu fungoval, musí obec nabídnout stejné podmínky a dostupnost jako u normálního komunálního odpadu," upozorňuje dále Ander. Popelnice na tříděný odpad téměř před každým domem jsou samozřejmostí například ve Vídni.

Lidé třídit chtějí

I vedoucí odboru životního prostředí Vaněček přiznává, že se neustále objevují nové žádosti o poskytnutí dalších kontejnerů, a to jak od občanů, tak od jednotlivých městských částí. " Snažíme se žádostem vyhovět a kontejnery přidáváme, ale někdy musíme i ubrat. Jsme omezeni finančně i technicky," vysvětluje Vaněček.
Jak dále řekl, v současnosti je v Brně asi devadesát pět kontejnerů na PET láhve, dvanáct set na sklo, tři sta na papír a třicet čtyři na textil. Několikanásobně vyšší počet kontejnerů na sklo je podle Vaněčka dán historickým vývojem a také tím, že tyto kontejnery slouží jak na sklo bílé, tak barevné.

Důležité jsou domácnosti

Nejdůležitější úrovní třídění odpadu jsou podle zastupitelů města domácnosti. Podle politiků ale nejsou Brňané ke třídění odpadu dostatečné motivováni a nechovají se zodpovědně. Přispívá k tomu mimo jiné nízký paušální poplatek za komunální odpad. " Zaplatí- li občan poplatek, může vyprodukovat netříděného odpadu, kolik chce. Když naplní jednu popelnici, může přidat další. To vše pouze za pět set korun ročně," řekl primátor Richard Svoboda. Poplatek za komunální odpad už město ale nemůže navýšit. Nedovoluje to jednak legislativa, jednak smlouva s Evropskou unií o poskytnutí dotací na rekonstrukci brněnské spalovny.
Město se ale podle některých odborníků na neochotu občanů jen vymlouvá. Tvrdí to třeba ředitel Hnutí Duha Ander. " Jakákoli motivace a osvěta je zbytečná, když není dostatek kontejnerů," říká Ander.

Opravená spalovna bude vyrábět energii

V odpadovém hospodářství města Brna hraje velkou roli především rekonstrukce spalovny. Na velkolepý projekt přispěla významně Evropská unie a díky tomu může město nyní hledat firmu, která opravy provede. " Tři dosluhující kotle ve spalovně nahradí dva zbrusu nové, s posuvnými rošty. Spalovna si dále pořídí parní turbínu, aby mohla teplo proměnit na elektrickou energii, a tu pak prodat. V plánu je také například vybudování dotřiďovací linky na papír, sklo a plast," prozradil plány ředitel brněnské spalovny Karel Peroutka.


Související články


Poslední diskuse k článku - 4 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Je Brno připraveno třídit odpady?
Dobrý den,
nebylo by špatné rozmístit kontejnery na kov, do kterých by se vhazovaly hliníkové obaly od nápojů (hliník) i plechovky (ocelové). Takové kontejnery jsou např. v Havlíčkově Brodě a v Jeseníku.

vloženo: 17.05.2011 09:53     vložil: jan novák Reagovat 
Re: Re: Téma dne: Třídění
Paní Ivana přesně vystihla problém.

Recyklační služby pro lidi v Brně jsou na katastrofální úrovni: Netřídí se bioodpad ani směsné plasty. Na kontejner na PET lahve a na papír si musíte najmout detektiva. Za tyto "služby" platí brňané nejvyšší možný poplatek: 500 Kč na hlavu.

Hnutí DUHA proto zahájilo před prázdninami kampaň za lepší recyklační služby v Brně. Zapojte se do sběru podpisů pod petici a ukažte Radním města, že chcete změnu.

Více na:
http://www.hnutiduha.cz/odpady/brno.html

vloženo: 20.07.2006 08:36     vložil:  Ivo Kropáček Reagovat 
Re: Téma dne: Třídění
Souhlasím s panem inženýrem. Můj příspěvek nebude tak odborný, ale přesto bych se ráda vyjádřila. Pocházím z vesnice a možnost třídění odpadů u nás vypadá asi tak, že je možno využít kontejneru na sklo a to je vše. My v domácnosti odpad třídíme, ale také to není úplně optimální - z bioodpadů vyrábíme kompost a papíry spalujeme (!). Zbytek přijde do popelnice. Studuji v Brně a odnáším do poměrně vzdálených kontejnerů papír, PET lahve i sklo. Připadá mi to chvílemi až směšné, když cestou jdu kolem běžných popelnic napěchovaných papírem, sklem, dřevem... Nevím, jaký mají občané Brna skutečný postoj k této problematice. Zajímalo by mě ale, jestli by systém nemohl fungovat podobně, jako jsem to viděla v Irsku - nemusíte třídit odpad, ale zaplatíte mnohem víc než ti, kteří třídí. V dnešní době by rozdílná výše poplatků byla určitě účinná a lidé by si na třídění zvykli. Nemohou u každého domu stát místo 4 běžných popelnic třeba 2 běžné, jedna na papír a jedna n bioodpad? Sem tam popeplnice na PET lahve a sklo? Připadá mi, že se problémy hledají tam, kde nejsou. Jak ale říkám, jsem laik, je to jen pohled "běžného občana."
vloženo: 02.07.2006 09:52     vložil:  Ivana Reagovat 
Téma dne: Třídění "odpadů"
V médiích se v poslední době často objevují "témata dne" s environmentální problematikou (jako je tento z Rovnosti), jednak jako příspěvky redaktorů a vybraných zástupců NGO, odpadových firem, státní správy, jednak jako ankety s laickou veřejností. Bohužel jde převážně o desinformace (slušně řečeno).

Mám na mysli zvláště sběr tříděných odpadů - jeden za všechny byl uveřejněn dne 31.10.2005 v deníku Rovnost s názvem "Je Brno připraveno třídit odpady?"

Příspěvek vyšel rovněž na portále EnviWeb na:

www.enviweb.cz,

anketa pak na:

www.rovnost.cz.

Takové informace svědčí o nedostatečné informovanosti zúčastněných, dokonce těch, kteří jsou přizváni jako odborná veřejnost a "ekologové". To, co se v nich prezentuje, patří do doby počátků minulého století, nikoliv do současnosti, mate to laickou veřejnost, zdržuje pokrok a především - propagovaný systém sběru klade obrovské požadavky na státní pokladnu. A taky na kapsu spotřebitele (cena za nápojový obal je v ceně nápoje, občan platí poplatky za komunální odpad (tak reakce je: ať si to uklidí a využijí), poplatky v daních OVČ do STR a pro MŽP atd.

Chtěl bych proto doporučit, abyste věnovali trochu pozornosti vstupní stránce portálu www.PETrecycling.cz. Je zde jakási syntéza toho, co je to inovace. Ta funguje ve Skandinávii, u nás nám vlastní blbost (možná i něco jiného) brání již vymyšlené převzít. A vymýšlíme, proč to nejde, ne jak to udělat,aby to šlo.
vloženo: 07.11.2005 16:29     vložil:  Ing. Jiří Nezval Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist