Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Advokát: Divoké skladování odpadu z ciziny se může krutě vymstít

22.11.2005  |  zdroj: Ústecký deník  |  151× přečteno      vytisknout článek

Advokát: Divoké skladování odpadu z ciziny se může krutě vymstít Severní Čechy - Česká inspekce životního prostředí a celní správa odhalily navezení odpadů z Německa, většinou do opuštěných zemědělských objektů. Odpad má být určený k recyklaci, ale ve skutečnosti byl jen uložen v chátrajících skladech a kravínech. Děčínský advokát Narcis Tomášek se domnívá, že provozovatele nelegálních skladišť odpadu čeká výrazný finanční postih. Nelze vyloučit ani trestní stíhání.

Jak vypadá řádný dovoz odpadu do Česka?

Povolení k přepravě vydává ministerstvo životního prostředí. Většinou se jedná o souhlas k přepravě odpadů k recyklaci do ČR. Přeprava odpadů k odstranění je do ČR zákonem zakázána. Smetí si musí každý stát uklidit na vlastním území.

Kdo se může přepravcům odpadu podívat pod pokličku?

Česká inspekce životního prostředí ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí, s mobilními celními skupinami a policií.

Na sever Čech v posledních měsících směřovaly stovky kamionů s odpady. Proč?

V poslední době je využíváno k přepravě odpadů tzv. zeleného seznamu. Většinou se jedná o odpady, které jsou považovány za druhotné suroviny pro průmyslové využití. K jejich přepravě se sice nevydává souhlas, ale musí se dodržovat přesně stanovené podmínky. K provozu zařízení, kde jsou odpady skladovány, musí být souhlas krajského úřadu. Odpady je možné zpracovávat pouze v zařízeních, která jsou k tomu oprávněna.

Celníci zadrželi čtyři kamiony směřující do Sosnové na Českolipsku. Zjistili, že nevezou plasty, ale komunální odpad...

Provozovatel jistě tvrdí, že skladuje plasty k dalšímu zpracování. Tak tomu asi je, ale do těchto plastů není problém přimíchat kamiony s odpadem, který nelze dovézt bez souhlasu ministerstva životního prostředí. Proto celní správa vrátila kamiony zpět do Německa. Jednalo se o pokus smísit legální a nelegálně dovážený odpad. Inspekce může udělit citelnou pokutu až do milionu korun.

I milionová pokuta může být ve skutečnosti všimne, protože za odebrání odpadů může podnikatel získat mnoho milionů korun. Nejsou zákony vůči tomu bezzubé?

Záleží případ od případu. Kromě pokuty také bude muset majitel skladovacích prostor nechat odstranit odpad. Tedy v ideálním případě zpracovat dovezené haldy na druhotnou surovinu. Pokud bude nalezen ve skladech i komunální odpad, nastanou mu skutečně velké finanční problémy.

Narcis Tomášek
děčínský advokát
expert na trestní právo
obhájce v kauze lehkých topných olejů


Související články


Poslední diskuse k článku - 2 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
K Advokát: Divoké skladování odpadu z ciziny se může krutě vymstít

Jde o názornou ukázku fantastické legislativy v EU, kde nelze (ale pouze uvnitř EU) vytvářet "bariéry volnému obchodu." Tato "liberalizace" dělá z našeho pohraničí s Německem a Rakouskem velmi slušně řečeno černou skládku - a ještě k tomu zdarma a už delší dobu. To ví každý, kdo si všímá okolí komunikací kolem hranic a nejezdí limuzinou rychlostí přes 150 km/hod. Naše orgány se ale začaly probouzet až v momentě, kdy šlo o stovky kamionů. Zanedlouho to bude tak, že za prachy si bude moci v Česku cizinec kromě odstřelu lovné zvěře třeba vystřelit na babičku.... (nebo na policajta?).
vloženo: 22.11.2005 07:13     vložil: Ing. Jiří Nezval Reagovat 
Toto není ojedinělý případ
Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Podobný případ se odehrál koncem roku 1999 v Brně - Líšni, kde do areálu bývalé cíhelny (tenkrát již v likvidaci) neznámý pachatel zavezl obrovská množství bílého prášku nasyceného toxickými sloučeninami.
Tento toxický odpad byl opakovaně neznámými pachateli zapálen a docházelo k ohržení okolních obyvtel dusivým toxickým dýmem. Případ byl řešen tehdejšími pracovníky odd. odpadů a hydrogeologie OŽP MMB ve spolupráci s HZSMB a ČIŽP Brno. Nakonec vzhledem k akutnímu nebezpečí možnosti zamoření podzemních vod nezbylo nic jiného než odpad analyzovat a dále
s nim naložit podle platných předpisů. Náklady s tím spojené (v řádu cca 1 mil. Kč)hradilo v první fázi město Brno, které mělo tyto prostředky vymáhat dále po vlastníkovi pozemku, resp. vinících , na které bylo podáno trestní oznámení. Podle tehdejších poznatků nebyl vyloučen úmyslný dovoz ze zahraničí.
vloženo: 22.11.2005 05:26     vložil:  Franc Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist