Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Elektroodpad jako zdroj surovin

22.12.2005  |  zdroj: Technik  |  140× přečteno      vytisknout článek

Počínaje 13. srpnem letošního roku vznikla všem výrobcům a dovozcům elektrozařízení povinnost zpětného odběru, odděleného sběru, zpracování, využití a odstranění jejich výrobků.

Kovohutě Příbram nástupnická, a. s., je jediným zpracovatelem odpadů s obsahem olova (zejména olověných akumulátorů) v České republice, výrobcem olova a jeho slitin a dále zpracovatelem odpadů s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina, rhodium) a odpadů z elektrických a elektronických zařízení. Tato komodita se díky vstupu ČR do EU dostala do popředí zájmu nejen výrobců elektroniky domácí provenience, ale také nadnárodních společností, které v tomto oboru u nás působí.. Dá se říci, že smyčka zpětné vazby je uzavřena a legislativně ošetřena. Jsou zákonem dány povinnosti pro výrobce, maloobchodní sektor i spotřebitele s cílem prospět maximální měrou ekologii a ochraně životního prostředí. Jsou tedy vytvořeny vazby na individuální a kolektivní systémy zacházení s elektroodpadem.

CO VŠE JE "ELEKTROŠROT"

Elektroodpadem rozumíme například vyřazené malé domácí spotřebiče, počítače, monitory a ostatní kancelářská technika, televize, videa či ruční nářadí. Zpracovávaný elektroodpad pochází z firem i domácností. Pokud se na tuto kategorii podíváme z konstrukčního hlediska, tak většina těchto zařízení obsahuje desky plošných spojů, pájené spoje a součástkovou základnu, jejíž součástí jsou mimo plastů také vzácné a drahé kovy, kovové slitiny (zejména Al). Ty se při použití vhodné technologie dají od těžko zužitkovatelného zbytku (plasty, lepené desky apod.) oddělit a tvoří tak surovinu pro prvovýrobu, byť ne vždy ve stejném druhu průmyslu. V rámci ekologického zpracování odpadu se však i zdánlivě nezpracovatelné části dají použít. Jedná se materiál v podobě strusky využitelný při budování dopravní infrastruktury a ve stavebnictví.

Nová divize Elektroodpad vznikla 1. září 2005 a je čtvrtou divizí společnosti. Na její spuštění se společnost připravovala dva roky v rámci projektu Elektroodpad.

VYKUPOVAT, TŘÍDIT A ZPRACOVÁVAT

Kovohutě jsou v jednání prakticky se všemi potenciálními kolektivními systémy. Ručním rozebíráním v průběhu roku získaly představu o materiálové bilanci a výtěžnosti. To byl odrazový můstek k investicím do nové divize, ale také vedl k ekonomickým rozvahám o rozvoji dalších stávajících výrobních kapacit. Společnost uzavřela ke konci 2004 smlouvu o akvizici se společností Galmet s. r. o. a získala v ní 70% podíl. Došlo tak k vytvoření tzv. Skupiny Drahé kovy z příbramské divize Drahé kovy, Galmetu a slovenské dceřiné společnosti Kovohuty Slovakia. Skupina využívá synergického efektu a zvyšuje tak svůj podíl na trhu v této oblasti. Divize Drahé kovy se zabývá výkupem, ekologicky nezávadným využitím a recyklací odpadů (druhotných surovin) s obsahem drahých kovů (zlato, stříbro, palladium, platina, rhodium). Vykupuje průmyslové odpady s obsahem drahých kovů ve formě slitků, stěrů, kalů, popelů, dentálních a klenotnických odpadů, fotopapírů a filmů.

PROCESY LZE AUTOMATIZOVAT

Vyloučit z procesu třídění elektroodpadu lidskou sílou nelze. Dosloužilé elektrospotřebiče je nutné rozebrat do základních sestav a ty pak připravit k dalšímu technologickému zpracování. Instalací nové linky na zpracování elektroodpadu však došlo ke snížení podílu manuální práce. Lze tedy hovořit o jednotlivých částech linky jako o jednotlivých technologických operacích s konkrétními vstupy a výstupy. Popsal nám je ing. Petr Janda, ředitel divize Elekroodpad.

Zpracování elektroodpadu je zahájeno ruční předúpravou, při které jsou odstraněny nebezpečné složky a rovněž části, které lze jednoduše demontovat a je možno je použít k přímému zpracování ve stávajících procesech Kovohutí a nebo u jiných zpracovatelů druhotných surovin. Částečně přetříděný elektroodpad je vstupním dopravníkem dávkován do technologické linky, kde dojde k jeho rozdrcení (řetězový drtič) na požadovanou velikost a vibračním podavačem (frakce nad a pod 10 cm) pokračuje na dopravníky, kde probíhá ruční separace zájmových výstupů. Zde je možno vytřídit například kusovou měď, hliník, železo, desky tištěných spojů a další materiály. Drť je dále podrobena separaci magnetických kovů pomocí závěsného přeběhového separátoru a dále následuje 2. stupeň drcení (dvourotorový drtič) a výsledkem této operace je frakce o velikosti cca 2 cm. Následuje opětovná separace magnetických kovů, tentokrát prostřednictvím bubnového třídiče a nakonec separace nemagnetických kovů od plastů a ostatního balastu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist