Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Ambrozkův úřad řekl jasné stop dovozu odpadu

02.01.2006  |  125× přečteno      vytisknout článek

Ambrozkův úřad řekl jasné stop dovozu odpadu

Hnutí DUHA dnes přivítalo oficiální výklad zákona, kterým ministerstvo životního prostředí definitivně zabrání dovozu odpadků z ciziny k pálení v českých spalovnách.

Ekologická organizace o takové opatření usilovala od prosince 2002. Vydané stanovisko zcela odpovídá jejím požadavkům.

Současný zákon zakazuje dovoz odpadu ze zahraničí ke skládkování nebo spalování. Dovoluje však import, pokud je odpad určen k využití – například recyklaci. Spalovací společnosti toho zneužívají a označují svá zařízení za teplárny či elektrárny s tím, že odstraňování odpadků je vlastně jen vedlejší efekt [1]. To by jim umožnilo odpadky importovat. Oficiální výklad zákona tento problém vyřeší.

Několik firem chce do České republiky dovézt desetitisíce tun komunálního odpadu ze zahraničí a nechat je zde spálit. Toxická škvára a popílek – 300 kilogramů z každé spálené tuny – zůstane u nás. Musí se ukládat na speciálně zabezpečených skládkách.

Ministerstvo životního prostředí už čtyři žádosti německých a rakouských společností zamítlo [2]. Ukázaly to dokumenty, které Hnutí DUHA získalo podle zákona o svobodě informací. Nyní Ambrozkův úřad rozhoduje, zda odsouhlasí požadavek na import 80 000 tun odpadků do spalovny v Praze-Malešicích [3].

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"Ministerstvo dalo sympatický vánoční dárek především lidem, kteří bydlí v sousedství spaloven komunálního odpadu. Česká republika nemůže být popelnicí sousedních zemí jen proto, aby nesmyslné mamutí spalovny  měly  dostatek zakázek.  Legalizace dovozu by znamenala,  že  k nám začnou proudit kamióny odpadků ke spálení. Oficiální výklad zákona je první, klíčový krok k uzavření této možnosti. Na každou tunu spáleného komunálního odpadu připadá  asi  tři sta kilogramů toxického popela a škváry, plus exhalace do vzduchu."

Kontakt:             Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, 545 214 431, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky: 

[1] Všechny tři české spalovny komunálního odpadu se pokoušely prohlásit teplárnu či elektrárnu:

·        Liberecká spalovna v roce 2004 požádala o povolení k provozu coby zařízení pro energetické využití odpadu (krajský úřad jej vydal a ministerstvo životního prostředí po přezkoumání změnilo na zařízení k odstraňování odpadu).

·        Brněnská spalovna požádala o povolení coby zařízení k energetickému využití v květnu 2004 a dostala jej: zde k přezkoumání nedošlo. Klasifikace tedy platí a do Brna v zásadě lze dovážet odpadky k pálení, například z Rakouska.

·        Spalovna komunálních odpadů v Praze – Malešicích dostala souhlas k provozu zařízení k energetickému využití od pražského magistrátu v prosinci 2004. Ani v tomto případě nedošlo k přezkoumání.

·        Investor plánované spalovny v Opatovicích nedaleko Pardubic už nyní označuje projekt za zařízení pro energetické využívání odpadu.

[2] Ministerstvo podle dokumentů dostalo celkem čtyři žádosti o dovoz odpadu do Liberce:

  • žádost společnosti Münchner Recycling GmbH ze 23. srpna 2004 o povolení k dovozu 6000 tun z Mnichova do spalovny v Liberci (zamítnuto 11. listopadu 2004, žadatel podal v únoru 2005 žalobu proti ministerstvu u Městského soudu v Praze) – pouze tato byla zveřejněna
  • žádost společnosti Rethmann Kreislaufwirtschaft Austria GmbH ze 26. listopadu 2004 o povolení k dovozu 5000 tun z Vídně do liberecké spalovny (zamítnuto 27. prosince 2004)
  • žádost společnosti SSM Stoffstrommanagement GmbH ze 29. listopadu 2004 o povolení k dovozu 3000 tun z Bádenska-Wüttenberska do liberecké spalovny (zamítnuto 9. března 2005)
  • žádost společnosti Cleanaway Dresden GmbH & Co.KG ze 28. prosince 2004 o povolení k dovozu 5000 tun z Drážďan do liberecké spalovny (zamítnuto 25. května 2005).
[3] Ministerstvo životního prostředí o žádostech o povolení dovozu (formálně jde tzv. oznámení o přeshraničním pohybu odpadů, která MŽP může schválit, nebo zamítnout) do spalovny v Praze-Malešicích odmítlo vydat podrobnější informace.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist