Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Síla a smysl statistického zjišťování je v propojování dat

20.01.2006  |  zdroj: Odpady  |  125× přečteno      vytisknout článek

Český statistický úřad má za úkol shromažďovat a zpracovávat data ze všech oblastí národního hospodářství.

Každoročně vyplňují podniky výkaz ČSÚ o odpadech. Na souvislosti tohoto vykazování jsme se zeptali Mgr. Aleny Pražákové, vedoucí oddělení statistiky životního prostředí.

Co je vaším úkolem?

Jsme statistickým pracovištěm s celostátní působností a naším úkolem je vytvářet celostátní výstupy z oblasti statistiky životního prostředí. ČSÚ má mandát prezentovat "v číslech" republiku navenek ve vztahu nejen k Eurostatu , ale i jiným mezinárodním organizacím.

V případě našeho oddělení statistiky životního prostředí jsou to údaje prezentující situaci v odpadovém hospodářství v České republice a data o výdajích na ochranu životního prostředí. Zpravodajských jednotek a jimi poskytovaných údajů je ohromné množství, a při jejich zpracování je tedy nutné využívat postupy vhodné pro hromadné zpracování dat. Český statistický úřad je na to příslušně vybaven - technicky i personálně. Díky tomu, že se ve všech oborech statistiky používají jednotné klasifikace podniků (vedené v Registru ekonomických subjektů), můžeme data o odpadech porovnávat s výstupy z jiných statistik. V první řadě můžeme porovnávat výsledky statistického zjišťování o odpadech s údaji o výdajích na nakládání s odpadem, které získáváme z výkazu o výdajích na ochranu životního prostředí.

Jak vybíráte soubory respondentů?

Z Registru ekonomických subjektů se vygeneruje soubor respondentů podle určitých podmínek - vyhledávání není náhodné, ale parametrické. Před rokem 2004 byl soubor respondentů vymezen (vedle kriteria "počet pracovníků") vybranými odvětvími ekonomických činností, které jsou významné pro produkci a nakládání s odpadem. Skladbu souboru respondentů od roku 2004 určuje Nařízení EC 2150/2001 o statistice odpadů. Vzniklý rozdíl v definici souboru je zanedbatelný a nemá tedy zásadní vliv na meziroční srovnání výsledků statistického zjišťování o odpadech.

Máte potíže se získáváním vyplněných výkazů?

Většina podniků s ČSÚ dobře spolupracuje a výkaz vyplňují zodpovědně. Když podnik výkaz nedodá, dostane první, případně druhou upomínku. Response se každoročně pohybuje okolo 85 %. V roce 2004 se nám v pořádku vrátilo zpět 87,32 % výkazů o odpadech.

Kterých podniků se vaše šetření o odpadech týká?

Výkazy posíláme podnikům od 20 zaměstnanců z vybraných odvětví ekonomické činnosti. Podniky zaměřené na aktivity spojené s ochranou životního prostředí se podle typu šetří buď od pěti pracovníků nebo všechny bez ohledu na počet pracovníků - to se týká OKEČ 90. Podle statistiky podniky vloni vyprodukovaly 26,6 mil. tun odpadů. Zhruba osmdesát procent tohoto množství však vyprodukuje 284 podniků. Z toho by se mohlo zdát, že je zbytečné rozesílat výkazy do ostatních podniků, protože nemají v celkovém objemu takový význam a celková produkce odpadů by se dala dopočítat.

Jenže mezi podniky dochází k předávání odpadů, někdo ho vyprodukuje, někomu ho předá. Existuje velká variabilita ve způsobech nakládání s odpadem. Bez zjišťování u ostatních podniků by se nedala zjistit vnitřní struktura odpadového hospodářství. Mnohem jednodušší je situace v šetření produkce komunálního odpadu. V tomto případě ČSÚ používá metodu výběrového šetření s následným dopočtem. Výstupy z našich šetření zveřejňujeme jako agregovaná data na webu (www.czso.cz).

Jak nastavujete strukturu dat a tabulek, které jsou na webu?

Pohledy a členění dat vycházejí z požadavků, např. ministerstev, vysokých škol pro výzkumné účely a diplomové práce, odborné veřejnosti. Nechali jsme se také inspirovat strukturou výstupů užívaných Eurostatem.

Nacházíte ve zasílaných výkazech nějaké chyby a problémy?

Ano, logicky dochází k chybám, proto původní data ČSÚ kontroluje, ověřuje a čistí. Žádáme podniky, aby důsledně přiřazovaly správné kódy původu (na webu máme k tomuto problému i metodický pokyn). Lze tak předejít "double counting", tj. započítání odpadu na dvou místech. Například firma přebírá a skladuje delší dobu odpad, dokud ho nemá dostatek pro další nakládání. Když pak přistoupí k nakládání s tímto odpadem, vykáží do své evidence kód původu A, což je vlastní produkce. Ve skutečnosti se ale jedná o odpad převzatý od jiných podniků. Takže správně by tento odpad měl být označen kódem B jako odpad převzatý od jiného podniku, případně kódem C, pokud se jedná o odpad skladovaný z předchozího roku.

Další častá chyba se dělá u odpadu z obalů z různých závodů. Při verifikaci dat jsme se divili, proč určitý podnik produkuje neobvyklé množství pro něj netypických odpadů. Zjistili jsme, že odebírají odpady z obalů od svých závodů. Jelikož odpad přišel z jejich závodu, dali mu kód A. Jenže závody odpad převzaly od jiných producentů, takže správný kód je "B" - převzatý odpad.

Jiný typ chyby nacházíme u dovozů zboží a z toho vzniklých odpadů. Výrobek je zabalen např. v krabici, která končí jako odpad. Podniky (nejčastěji z odvětví maloobchod) vykazovaly odpady z obalů jako dovoz odpadů, ačkoliv dovezly výrobky. Odpad podniky vyprodukovaly tím, že výrobky prodaly a obaly jim zůstaly jako vlastní vyprodukovaný odpad. To je jen namátkou několik chyb, které ČSÚ odhalí díky nastavenému systému kontroly a verifikace dat.

Jak je to s daty v místě jejich vzniku. Je pro váš výkaz nutná jiná evidence než pro ISOH?

Rozhodně není třeba vést v podniku jinou evidenci odpadů pro účely statistického výkazu. Je nám známo, že spousta podniků má specializovaný software,který připraví výstup z podnikové evidence pro výkaz ČSÚ.

V evidenci se však asi začneme odlišovat kvůli novele vyhlášky 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládaní s odpady. Do ní bylo přidáno několik nových kódů nakládání, které nemají opodstatnění v evropské legislativě. Když je budou podniky aplikovat, ČSÚ musí připravit postup, jak tyto způsoby nakládání vykázat směrem k Eurostatu. Pokud se kód vyčlenil z jednoho původního, nevzniká žádný problém (např. nový kód pro kompostování N13 můžeme přiřadit do R3).

Nicméně se budeme těžko se srovnávat s kódem pro protektorování pneumatik. Pneumatika před protektorováním přece není odpad - to je ještě pořád výrobek, který chcete dále používat. To je jako byste považovali za autovrak auto, které vezete na opravu do servisu!

Abychom nezatěžovali podniky, a skutečně od nich nepožadovali dvojí evidenci, musíme si pro statistické účely vytvořit převodníky, abychom údaje převedli ze specificky českých kódů na ty, které jsou mezinárodně platné.

Nešlo by evidenci v odpadech sjednotit do jednoho místa?

Proběhla už spousta jednání na sjednocení naší evidence s databází ISOH, kterou spravuje Centrum pro hospodaření s odpady, a tato diskuse zůstává stále otevřená. Podniky data do ISOH dodávat musí, je zde vazba na vyhlášku. Na druhou stranu, Český statistický úřad má prezentovat data jak pro národní, tak i mezinárodní účely, takže potřebujeme data v odpovídajícím uspořádání a kvalitě. Náš výkaz nemůžeme zrušit, protože pak bychom nemohli dostát našim závazkům. Výkaz se zpracovává jednotnou metodikou, určenou schváleným technickým projektem, a jedním týmem lidí pro celou ČR. Jedinečnost identifikačního čísla organizace (IČO) garantuje, že vzniklá databáze odpadů ČSÚ je prosta duplicit. Má to však jeden nepříjemný důsledek, a to že nelze produkci odpadů spolehlivě rozčlenit do krajů.

Naproti tomu ISOH je metoda závodová, takže není jisté, zda je možné v tomto systému duplicity zachytit a eliminovat je.

Jak je to v jiných složkách životního prostředí. Existuje tam podobná separátní evidence?

Ne, neexistuje. Máme dobrou spolupráci s Českým hydrometeorologickým ústavem, který pro ČSÚ připravuje data z oboru čistoty ovzduší, jež bychom jinak těžko získali. V oblasti vod spolupracujeme s ČHMÚ a Výzkumným ústavem vodohospodářským.

I v ostatních složkách životního prostředí máme také dobré zkušenosti a dlouholetou spolupráci s partnerskými institucemi, které pro nás znamenají cenný zdroj administrativních dat.

OD1205s20 ()


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist