Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Oficiálně potvrzeno: spalovny nesmí dovážet odpad

31.01.2006  |  133× přečteno      vytisknout článek

Oficiálně potvrzeno: spalovny nesmí dovážet odpad

Ministerstvo životního prostředí definitivně uzavřelo cestu dovozu odpadků ze zahraničí do českých spaloven, když v čerstvém, lednovém čísle svého věstníku oficiálně publikovalo výklad sporných bodů zákona o odpadech. Hnutí DUHA o vydání takového výkladu usilovalo od prosince 2002.

Současný zákon zakazuje dovoz odpadu ze zahraničí ke skládkování nebo spalování. Dovoluje však import, pokud je odpad určen k využití – například recyklaci. Spalovací společnosti toho zneužívají a označují svá zařízení za teplárny či elektrárny s tím, že odstraňování odpadků je vlastně jen vedlejší efekt [1]. To by jim umožnilo odpadky importovat.

Oficiální výklad zákona tento problém řeší. Určuje totiž kritéria, kdy je možné považovat zařízení za energetické využití:

  • odpad musí do zařízení dodáván jako palivo – nikoli kvůli odstraňování, takže provozovatel spalovny za něj musí dodavateli platit;
  • zařízení musí být schopno vyrábět teplo nebo elektřinu také z jiného paliva, pokud by odpady nebylo zásobeno.

Několik firem usilovalo o povolení k dovozu desetitisíců tun komunálního odpadu ze zahraničí do pražské a liberecké spalovny. Toxická škvára a popílek – 300 kilogramů z každé spálené tuny – by zůstala u nás. Musí se ukládat na speciálně zabezpečených skládkách.

MŽP už čtyři žádosti německých a rakouských společností zamítlo. Nyní Ambrozkův úřad ještě formálně rozhoduje, zda schválí požadavek na import 80 000 tun odpadků do spalovny v Praze-Malešicích [2]. Oficiální výklad zákona ale prakticky předurčuje zamítavé rozhodnutí.

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:

"Oficiální výklad zákona je první, klíčový krok k uzavření možnosti dovážet ze zahraničí odpady ke spálení v českých spalovnách. Teď je řada na krajských úřadech, aby spalovnám změnily povolení a přestaly je uznávat coby energetické využívání odpadů. Týká se to Libereckého, Pardubického a Jihočeského kraje a pražského magistrátu."

Kontakt:             Ivo Kropáček, Hnutí DUHA, telefon 604 348 765, 545 214 431, email ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Všechny tři české spalovny komunálního odpadu se pokoušely prohlásit teplárnu či elektrárnu:

·        Liberecká spalovna v roce 2004 požádala o povolení k provozu coby zařízení pro energetické využití odpadu (krajský úřad jej vydal a ministerstvo životního prostředí po přezkoumání změnilo na zařízení k odstraňování odpadu).

·        Brněnská spalovna požádala o povolení coby zařízení k energetickému využití v květnu 2004 a dostala jej: zde k přezkoumání nedošlo. Klasifikace tedy platí a do Brna v zásadě lze dovážet odpadky k pálení, například z Rakouska.

·        Spalovna komunálních odpadů v Praze – Malešicích dostala souhlas k provozu zařízení k energetickému využití od pražského magistrátu v prosinci 2004. Ani v tomto případě nedošlo k přezkoumání.

·        Investor plánované spalovny v Opatovicích i krajský úřad příslušného – Pardubického – kraje již nyní označují projekt za zařízení pro energetické využívání odpadu.

[2] Podrobnosti v tiskové zprávě na www.hnutiduha.cz


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
zdá se, že rozum vítězí nad hladem po penězích
Konečně udělalo ministerstvo rozumný a důležitý krok pro zamezení upřednostňování momentálních ekonomických zájmů před ochranou životního prostředí. Musím se však ptát, kde se vzalo takové probuzení. Není to pouhá obava vládnoucí garnitury z roztoucích volebních preferencí Strany Zelených? Když budeme volit Zelené, můžeme se dočkat konečně skutečných ochranářských postupů. Proto je volme, ať zvitězí rozum a ochrana živ.prostředí!!!!
vloženo: 01.02.2006 10:25     vložil:  Roman Pechan Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist