Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odborný posudek potvrdil toxické vlastnosti směsi z liberecké spalovny

09.02.2006  |  129× přečteno      vytisknout článek

Odborný posudek potvrdil toxické vlastnosti směsi z liberecké spalovny

LIBEREC - Perloočky se přestávají hýbat a vodní řasy přestávají růst. Právě takový účinek má na živé organismy výluh směsi popílku a strusky, kterou liberecká společnost TERMIZO prodává jako stavební materiál pod názvem SPRUK. Sdružení Arnika dnes zveřejnilo výsledky ekotoxikologických testů, ze kterých jasně vyplynulo, že směs škváry a popílku z TERMIZA a.s. nelze využívat ke stavebním účelům. Jde již o druhý odborný posudek, který nedoporučuje používání  směsi popelovin z liberecké spalovny pro stavby a první posudek, který prokázal ekotoxicitu SPRUKu. Nový posudek se opírá o platné limity v právních předpisech. "Vynechali jsme tentokrát dioxiny a další perzistentní látky, pro které zatím nejsou stanovené limity," upřesnil RNDr. Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady sdružení Arnika.

 

Sdružení Arnika nechalo v akreditované laboratoři Ecochem testovat vzorky směsi SPRUK, kterou společnost STRABAG skladuje pro stavební účely nedaleko Mníšku. Dnes zveřejněný posudek zpracovala na základě výsledků analýz Ing. Gabriela Košařová, která má oprávnění k posuzování nebezpečných vlastností odpadů. Ve své zprávě doslova píše: “Na základě výsledků provedených zkoušek obsahu škodlivin v sušině a pozitivních výsledků ekotoxikologických testů nelze směs škváry a popílku z TERMIZA a.s. využívat k rekultivaci vytěžených povrchových důlních děl, terénním úpravám nebo rekultivacím lidskou činností postižených pozemků bez omezení. Tato skutečnost se vztahuje jak na využití odpadu na povrchu terénu, tak i na využití tohoto materiálu jako stavebního výrobku, neboť podmínky stanovené vyhláškou č. 294/2005 Sb. se vztahují i na stavební výrobky.”

 

Podle Ing. Gabriely Košařové bylo u posuzovaného vzorku směsi škváry a popílku ze spalovny TERMIZO a.s. indikováno překročení limitních hodnot obsahu škodlivin v sušině stanovených vyhláškou č. 294/2005 Sb., a to zejména u arsenu, kadmia, rtuti, niklu, a olova.  “Zejména obsah olova v sušině je alarmující. Nejvýše přípustnou hodnotu stanovenou pro využití odpadů na povrchu terénu překračuje 22x a téměř 3x překračuje hodnotu kritéria C  znečištění zemin pro průmyslovou zónu stanoveného Metodickým pokynem  MŽP z roku 1996,” uvedla Košařová.

 

Ani ekotoxikologické testy, kterými společnost TERMIZO s oblibou obhajuje ekologickou nezávadnost SPRUKu, nepřinesly takové výsledky, kterými by se spalovna mohla chlubit. Právě naopak: “Výsledky ekotoxikologických testů posuzovaného vzorku směsi škváry a popílku ze spalovny TERMIZO a.s. nesplňují požadavky pro hodnocení negativní u 2 ze 4 testovaných organismů. Procento imobilizace perlooček s výsledkem 55 % překračuje povolené procento imobilizace max. 30 %. Inhibice růstu řasy s výsledkem 93,2 % překračuje povolené procento inhibice max. 30 %,” uvedla ve svém posudku Košařová.

 

"Nový posudek opřený o rozbory vyžadované platnou legislativou jasně dokazuje, že úřady by měly s okamžitou platností zakázat používání SPRUKu jako stavebního materiálu. Arnika proto na jeho základě podá podnět České inspekci životního prostředí a Krajskému úřadu Libereckého kraje, tedy institucím zodpovědným za kontrolu nakládání s odpady," řekl  Petrlík.

TISKOVÁ ZPRÁVA SDRUŽENÍ ARNIKA


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist