Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Vláda schválila návrh kroků proti dovozu odpadů

02.03.2006  |  zdroj: MŽP  |  130× přečteno      vytisknout článek

Zprávu Ministerstva životního prostředí o opatřeních, která byla přijata proti nelegálnímu dovozu odpadů, včera vzala na vědomí vláda.

Zároveň schválila další kroky. Na návrh MŽP vznikne stálá pracovní skupina MŽP, ČIŽP, Celní správy ČR a Policie ČR, v zákoně o odpadech budou doplněny kompetence pro policii. Vláda také souhlasila s tím, že MŽP a ministr Ambrozek budou aktivně vystupovat proti návrhu nové evropské směrnice o odpadech, která by mohla jejich nelegální dovoz usnadnit. Ministr Libor Ambrozek má také spolu s ministrem Zářeckým připravit  návrh dalších legislativních úprav.

Přehled v minulosti provedených  [1] a chystaných opatření [2] najdete v poznámkách k této tiskové zprávě.  

Poznámky:

[1] Opatření, která již byla provedena v oblasti nelegální přepravy odpadů do současné doby:

Celní správa:

·         Kontrola přepravy odpadů je vykonávána skupinami mobilního dohledu celní správy.  Byl vydán rozkaz  zaměřený na koordinaci činností s Policií ČR a zintenzivnění kontrolní činnosti mobilního dohledu při výkonu kontrolní činnosti na celém území České republiky, zejména pak v příhraničních oblastech se Spolkovou republikou Německo a Rakouskem.

·         Uskutečnilo se jednání mezi  Generálním ředitelstvím cel a Policejním prezidiem České republiky, s cílem zamezení dovozu odpadů a poskytování informací od cizinecké policie o přejezdech podezřelých kamionů převážejících odpad na území České republiky.

·         Obdobná jednání proběhla na regionální úrovni mezi celními orgány a orgány Policie ČR. Na základě přijatých opatření bylo celními orgány v roce 2005  zjištěno celkem 36 případů porušení právních předpisů a v roce 2006 bylo zjištěno 11 případů v uvedené oblasti.

·         Ve spolupráci s Policií České republiky došlo ke zjištění nezákonných přeprav, které byly posouzeny jako porušení trestně právní nebo správní delikt. Z hlediska trestně právní odpovědnosti byly pověřenými celními orgány v postavení policejního orgánu provedeny úkony podle trestního řádu.

·         Byly zavedeny speciální telefonní linky, na které mohou občané nepřetržitě sdělovat podezření z nelegální přepravy odpadů ze zahraničí.

·         Skupiny mobilního dohledu v rámci své kontrolní činnosti předávají řidičům informační brožurku, týkající se problematiky přepravy odpadů, kterou zpracovala ČIŽP ve spolupráci s MŽP.

·         Mimořádná opatření Celní správy ve spolupráci s Policií ČR: S účinností od 1. 3. 2006 bude cizinecká a pohraniční policie provádět nepřetržitou kontrolu motorových vozidel vstupujících na území ČR na hranicích se SRN a Rakouskou republikou, a o všech podezřeních bude ihned informovat kontrolní hlídky mobilního dohledu, které budou z vnitrozemí přemístěny do bezprostřední blízkosti vybraných hraničních přechodů. Tato činnost se předpokládá v řádu několika měsíců a bude prováděna na úkor jiné kontrolní činnosti mobilních skupin.

ČIŽP:

·         Na oblastních inspektorátech ČIŽP jsou drženy 24 hodinové služby „trvalé dosažitelnosti“ pro případy mimořádných událostí.

·         Při kontrolách prováděných v průběhu 2. pololetí 2005 byly všemi inspektory ČIŽP sledovány potenciální prostory pro skladování odpadů původem ze zahraničí

·         Byly osloveny obce a kraje za účelem spolupráce při zjišťování možného nelegálního nakládání s odpady

·         Při řešení těchto případů ČIŽP úzce spolupracuje s Policií ČR a mobilními skupinami celní správy.

Policie ČR:

·         Specialisté Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Policejního prezidia ČR mapují místa, kde došlo k ukládání odpadů, a poskytují metodickou, ale také osobní pomoc policejním orgánům.

·         Byl odeslán dopis ředitelům policejních správ krajů a hl. m. Prahy s upozorněním na nelegální praktiky, s požadavkem seznámit s tímto stavem všechny podřízené útvary.

·         Zvýšenou kontrolní činností Služby cizinecké a pohraniční policie bylo zjištěno a ve spolupráci s celní službou zmařeno několik nelegálních dovozů odpadů do ČR.

Ministerstvo životního prostředí:

·         Ministerstvo životního prostředí požádalo příslušný německý úřad o vrácení všech nelegálně dovezených odpadů z areálu v obci Libčeves zpět do SRN. MŽP uplatnilo tento požadavek vzhledem k tomu, že je za nelegální přepravu odpadů ve smyslu předpisů ES odpovědný zahraniční odesílatel odpadů.

·         Byly zaslány dopisy adresované ministrům životního prostředí sousedních spolkových zemí: Saska, Saska-Anhaltska, Brandenburska a Bavorska, se žádostí o okamžitou pomoc k zamezení nelegálních vývozů odpadů z těchto zemí.

·         Byl zaslán dopis adresovaný německému spolkovému ministrovi životního prostředí, s informací o problému dovozu odpadů do ČR, s návazností na projednávaný návrh nové  rámcové směrnice o odpadech. Dne 24.2.2006 byla doručena odpověď německého ministra.

·         Byl zaslán dopis rakouskému spolkovému ministru životního prostředí, který bude předsedat Radě EU pro ŽP 9.3.2006, o problematice ilegálních dovozů odpadů do ČR. Dopis obsahuje informaci o návaznosti problematiky dovozu odpadů na nový návrh rámcové směrnice o odpadech spolu s postojem ČR a s tím, že existuje možnost, že by ČR nemusela nový návrh směrnice za určitých okolností podpořit.

·         Ministr životního prostředí doporučuje vládě ČR zaslat vládě SRN protestní nótu k zamezení nedovolených vývozů odpadů do ČR.

·         Prevence a řešení nelegálních dovozů odpadů do ČR budou předmětem jednání zástupců MŽP se zástupci příslušných německých zemských úřadů v Drážďanech

·         Ve spolupráci s německými úřady bude proveden zvýšený počet společných kontroly zaměřené na přeshraniční přepravu odpadů (Bavorsko, Sasko).

[2] Připravovaná opatření MŽP:

·         MŽP navrhuje doplnit do projednávané novely zákona o odpadech  návrh na zvýšení horní hranice pokut z 10 000 000 Kč na 50 000 000 Kč.

·         ČIŽP provede verifikace hlášení o nakládání s odpady na skládkách odpadů a spalovnách odpadů za účelem zjištění podezřelých odstraňování odpadů v těchto zařízeních.

·         ČR vznesla výhrady k návrhu rámcové směrnice o odpadech, která by v navrhovaném znění umožnila navýšení dovozu odpadů do ČR

·         Ministr životního prostředí seznámí své kolegy ze zemí Visegradské skupiny s  problémem nedovoleného dovozu odpadů a vyzve je k podpoře  výhrad, které má ČR k návrhu rámcové směrnice o odpadech. A zároveň navrhne zorganizovat v ČR schůzku expertů z oblasti odpadového hospodářství jednotlivých zemí. .

·         Ministr životního prostředí vystoupí k návrhu směrnice o odpadech na zasedání Rady EU pro životní prostředí dne 9.3.2006 v Bruselu. Během jednání  se bilaterálně setkají ministři životního prostředí ČR a SRN a vyměnit si další informace.

Po jednání Rady je plánována schůzka ministra životního prostředí s velvyslancem Spolkové republiky Německo k další spolupráci ve světle výsledků Rady a dosavadního projednávání s německými orgány.

·         Problematika nelegálních dovozů a připravované směrnice bude na programu jednání Česko-německé komise pro životní prostředí, která bude probíhat ve dnech 3.-4.5.2006 v Praze a též na setkání ministrů ŽP Visegradské skupiny, které se uskuteční 4. a 5. května 2006 v Košicích.

·         MŽP bude informovat poslance Evropského parlamentu za ČR  o pozici ČR k návrhu směrnice o odpadech v kontextu současné situace v nelegálních dovozech odpadů.

Policie ČR:

·         Navrhuje ve spolupráci s MŽP zpracovat novelizaci zákona o odpadech ve smyslu rozšíření výčtu orgánů veřejné správy v oblasti odpadového hospodářství o Policii ČR a zároveň stanovit její působnosti v této oblasti.

/Např. v rámci pohraničního odbavování a v pásmu do 25 km od státních hranic1) Policie bude moci zaznamenávat a dle možností dokumentovat podezřelé jevy a okolnosti nasvědčující nelegální přeshraniční přepravě odpadů do České republiky; předávat zjištěné podněty orgánům inspekce a celních úřadů k provedení vlastních nápravných opatření; spolupracovat a v rámci součinnosti poskytovat odbornou pomoc a přiměřené podmínky orgánům inspekce a celních úřadů./


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist