Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Pokud odpad z Libčevsi do konce dubna neodvezou, pošleme do Německa fakturu

18.04.2006  |  zdroj: MŽP  |  178× přečteno      vytisknout článek

Pokud odpad z Libčevsi do konce dubna neodvezou, pošleme do Německa fakturu

“Opravdu nechápu, proč někdo libčeveskou skládku stále zapaluje a komplikuje tak život lidem v širokém okolí. Je škoda, že se nepodařilo přesvědčit vedení města Louny, kterému jako jedinému dává zákon v tuto chvíli do ruky nejúčinnější páky [1], aby zajistilo odvoz odpadu na zabezpečené místo, kde by počkal do chvíle, kdy jej Němci převezmou – ministerstvo financí přitom přislíbilo, že veškeré náklady zaplatí. Každopádně by měl odpad z Libčevsi zmizet nejpozději do konce měsíce, vyprší totiž lhůta, kterou jsme dali Sasku-Anhlatsku na jeho odvoz [2]. Pokud se tak nestane, zlikvidujeme jej na náklady českého státu a pošleme do Německa fakturu. Navíc poženeme celý případ k Soudnímu dvoru Evropských společenství. Budu také chtít, aby českou rovinu celé záležitosti důsledně vyšetřila policie. Premiér mi po posledních událostech přislíbil plnou podporu,“ komentuje včerejší požár skládky v Libčevsi ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

 

Ministerstvo životního prostředí v posledních měsících učinilo několik  kroků, které měly zajistit odvoz odpadu na zabezpečené místo (mezideponii), kde by byl uložen do chvíle, než jej odvezou zpět do Německa – pověřilo Českou inspekci životního  prostředí, aby odvoz  uložila firmě BAU 24, která odpad do Libčevsi navezla. ČIŽP ovšem nemohla exekuční příkaz vykonat, protože firma BAU 24  na sebe vyhlásila konkurs [3]. Druhou možností podle zákona bylo, aby odvoz na mezideponii zajistilo město Louny – MŽP získalo příslib resortu financí, že dočasné uložení odpadu zaplatí. Louny toto řešení odmítly.  MŽP samo podle zákona možnost převozu odpadu na mezideponii nemá.  

 

Po celou dobu MŽP vyjednává s německými úřady o tom, aby odpad převezly do Německa zpět. Poté, co jednoznačně prokázalo, že odpadky pocházejí z Německa, stanovilo konečný termín pro odvoz odpadu 30. duben 2006.

 

„Klíčovým nástrojem k potírání nelegálních dovozů je a vždy bude fyzická kontrola přepravy odpadů a usvědčení a potrestání pašeráků. Právě proto v posledních měsících posílili celníci a policie kontroly, probíhají jejich koordinační schůzky s ministerstvem životního prostředí a ČIŽP. Jsem přesvědčen, že se nám tak podařilo masivnímu přílivu zahraničního odpadu zamezit,“ konstatuje ministr životního prostředí Libor Ambrozek.

  

Poznámky:

[1] § 79 odst. 1 f) zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech

§ 79 Obecní úřady obcí s rozšířenou působností

f)                    hrozí-li poškození lidského zdraví nebo životního prostředí nebo již k němu došlo, může zajistit ochranu lidského zdraví a životního prostředí na náklady odpovědné osoby,

[2] Dopis náměstkyně ministra Ivany Jirásková zemské ministryni ŽP Saska – Anhaltska ze dne 7.4.2006: České Ministerstvo životního prostředí považuje za jednoznačně prokázané, že vina za nedovolenou přepravu je na straně německého odesilatele odpadů. Proto v souladu s nařízením Rady EHS o dozoru nad přepravou odpadů [1] požaduje, aby byl odpad převezen zpět do SRN.

[3]  Podle § 33 odst. 1 zákona č. 328/1991 Sb., o konkursu a vyrovnání tak nelze výkon rozhodnutí ČIŽP provést. ČIŽP proto nemůže zajistit na základě svého předběžného opatření zajistit odvoz odpadů, neboť při nemožnosti uplatnění exekučního titulu vůči společnosti BAU-24, s.r.o. v konkursu, by došlo k neoprávněnému čerpání prostředků státního rozpočtu v rozporu se zákonem č. 218/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech a o změně některých souvisejících zákonů (rozpočtová pravidla), v platném znění.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist