Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Odpady – reakce na současný stav

15.05.2006  |  zdroj: Svitavský deník  |  123× přečteno      vytisknout článek

Odpady – reakce na současný stav

Nebýt to tak vážná věc, tak bych mohl říci, že s potěšením sleduji tanečky kolem „odpadů“, které jsou činěny různými představiteli veřejné moci. Je to taneček kolem horké kaše, která je řádně rozlitá a neustále rozpatlávaná, bez náznaku koncepčního řešení. Ba naopak. Jde o výstřely do tmy. Jde o snahu zbavit se odpovědnosti a bláta z dokonalých předvolebních fazón. Nebyl bych se chopil pera, kdybych nedostal dva impulsy, které mě rozhýbaly, byť v době, kdy problém překryly povodně, tedy v povodňové terminologii řečeno kauzy dávno v médiích kulminovaly. Těmi impulsy byly:

- Vyjádření premiéra: My (tedy i já, pomazaný a velká změna v politice), kteří jsme u moci teprve 8 let, za nic nemůžeme. To musí kraje a obce.
- Přečtení návrhu zákona o odpadech.

To první je nadýmání holuba v toku, za kterým se má skrýt neschopnost, to druhé projevem neschopnosti v hmatatelné podobě.

Proč tak tvrdá tvrzení? Odpady (a tedy i „druhotné“ suroviny – nechci polemizovat o zařazení – není podstatné) jsou vážným společenským problémem. Ne problémem jen každého občana a obce, ale především problémem státu a jeho odpadové vnitřní, ale i zahraniční politiky. Ten problém není nový, byl tu dlouhodobě, jen se vyostřil. Odpady jsou a budou, ať děláme co děláme. Snad můžeme zmírnit jen jejich nárůst v celkových objemech. Nic víc. Proto musí být k řešení přistoupeno racionálně a komplexně a s vědomím, že odpad je globální problém.

Jestliže se EU dohodla a do směrnic dala jednoznačnou a přísnou podmínku o ukládání organických složek do skládek, je to racionální, ale jen dílčí řešení. Racionální proto, že není logické vyhazovat využitelné a ještě způsobovat další problémy plynoucí z rozkladného procesu a vyluhování. Tedy zatěžovat atmosféru a vody. Nehledě obecně na hygienu a potencionální zdroje nákaz. Dílčí proto, že nevytvořila racionální, reálné, technologické a ekonomické podmínky pro jejich zpracování. To je patrné z praxe. Proto se hromadí, proto jsou tady. Materiálové využití, preferované a podporované verbálně, ale i legislativně pod tlakem nezodpovědných ekologických tlachalů a exhibicionistů, je u značné části odpadů a „druhotných“ surovin neúnosně nákladné investičně i provozně, vede k dalším zátěžím (není bezodpadové) a mnohde nevytváří plnohodnotný všeobecně užitný a chtěný produkt. Přes tyto prokazatelné dopady není podporován, ba jsou mu kladeny i při současném stavu technologií a kontrol legislativní, mediální a procesní překážky, energetický způsob využití a přetvoření odpadu. Raději vyrábíme energii z fosilních paliv (mimochodem povětšině za větších dopadů ekologických, než u moderních „spaloven“) a organický odpad si házíme jako horký brambor nebo ho necháme volně vyhořet na skládkách. A bude hůř. „Staré země“ EU nesmí dávat do skládek organiku od letošního roku. Na tento fakt se nepřipravily, a tak problém přesunuly na východ (nejsme v tom sami). Co se stane v roce 2010, kdy je konec vyjednaného přechodného období pro nás? Jsou to necelé 4 roky. Kde jsou projekty, kde jsou všechna zákonná posouzení (od EIA, IPPC), územní a stavební rozhodnutí? Kde je čas na výstavbu a rozjezd složitých technologických zařízení? Kde jsou peníze a společnosti, které nejen postaví, ale také budou bez ekonomických potíží provozovat? Nebo to jistí Ukrajina, popř. Sibiř?

Reálný výstup z této vlády, která to má, ať chce či nechce, od vyjednávání v EU až po realizaci na krku (nová vláda to reálně nemůže v daném čase napravit) nevidím. Vidím jen další legislativní a ekonomické nesmysly. Zpackaný zákon a vyhlášky, stovky celníků a policistů odváděných od svých základních společenských činností, zatěžované soudy a orgány státní správy. Vidím však i populistická (i když v podstatě prázdná) gesta a předvolební rojení politiků. Co nevidím, jsou dlouhodobě perspektivní činy, kterých je politik společnosti povinován. Máte-li opačný názor a tleskáte-li současným krokům, pak věřte, že žádná další vyhláška (jak je patrno už z jedné „bleskovky“), žádné administrativní překážky následkům předchozí nečinnosti, nekompetentnosti, krátkodobých fiskálních zájmů, populismu a přitakávání rádoby ekologickým trendům nezbrání. Naopak. Jen věci zkomplikují a vytvoří další a hůře proniknutelné prostředí pro neodůvodnitelné a společensky nežádoucí zisky některých jedinců a skupin. To už prokázala s jistou mírou nadsázky americká prohibice. Je tu jediná s jistotou fungující cesta. Narovnání ekonomického prostředí i v odpadech a druhotných surovinách. Zítra je pozdě, ale přeci. Je to jediná dlouhodobě udržitelná šance nestát se popelnicí a přitom využít maximum toho, co nám příroda v odpadech dává.

V Liberci dne 30.4.2006

Jiří Drda


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist