Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Podpora recyklace SDO v plánech odpadového hospodářství

29.05.2006  |  zdroj: Odpady  |  123× přečteno      vytisknout článek

S nakládáním se stavebními a demoličními odpady je připravována řada projektů. Jejich realizace vychází ze zpracovaných plánů odpadového hospodářství původců odpadů.

Projekty související se staveními odpady lze rozdělit na dvě skupiny. V prvé řadě se jedná o sběrné dvory měst a obcí. V těchto sběrných dvorech se budou shromažďovat stavební odpady pouze do určitého množství (většinou ve velkoobjemových kontejnerech) a budou dále předávány firmám, zajišťujícím jejich recyklaci (případně sváženy na regionální centra).

Druhým typem projektů jsou "regionální centra pro nakládání s odpady". Tato centra by měla splňovat některé základní parametry, především mít dostatečnou svozovou oblast, umístění pokud možno v jejím těžišti a dobré dopravní napojení. Rozhodující je u nich ekonomická rentabilita vzhledem ke kapacitě a provozu.

Tato centra se budují postupně v jednotlivých fázích, neboť jsou poměrně finančně náročná. Do budoucna by centra měla pokrýt nakládání s celou škálou komunálních odpadů. Proto se předpokládá, že by v nich měla být dotřiďovací linka pro odděleně sbírané odpady, zařízení na zpracování biodegradabilního odpadu (kompostárny, anaerobní digesce), recyklační deponie stavebních a demoličních odpadů, překladiště a případně i další technologie.

V deponiích na stavební a demoliční odpady se budou shromažďovat odpady jako cihly, betony, asfaltové kry a směsný stavební odpad. Po naplnění kapacity vhodné pro recyklaci budou nashromážděné odpady jednorázově zpracovány mobilní recyklační linkou. Toto zařízení nebude součástí areálu a bude zabezpečeno smluvně u specializované firmy.

SCHVÁLENÉ PROJEKTY

Projektů na budování regionálních center, případně sběrných dvorů, bylo podáno mnoho. Tyto projekty podporuje například Operační program Infrastruktura. Většina schválených projektů pochází z 2. výzvy, ukončené k dni 13. 3. 2005. V rámci 1. výzvy nebyly projekty tohoto typu schváleny, a většinou ani podány.

Dále se jedná o projekty podpořené v rámci poslední výzvy programu CBC Phare - Česko-rakouská příhraniční oblast (zejména kraj Jihočeský a Jihomoravský a kraj Vysočina). Jedná se o projekty, které jsou v současné době většinou ve fázi řízení na dodavatele stavby. Seznam projektů, financovaných z těchto dvou zdrojů, je uveden v tabulce.

V rámci 3. výzvy OP Infrastruktura, kde příjem žádostí byl ukončen 31. října 2005, bylo v prioritě "Nakládání s dopady a odstraňování starých zátěží" registrováno celkem 61 projektů. Jejich seznam však zatím není veřejně dostupný. V současné době probíhá jejich hodnocení a výběr projektů, určených k podpoře z evropských fondů. Přehled schválených projektů bude podle Státního fondu životního prostředí k dispozici na jaře tohoto roku.

Všechny schválené projekty představují podnikatelskou příležitost pro recyklační firmy. U menších projektů typu sběrný dvůr bude zájem provozovatelů (většinou města a obce) směřovat hlavně na odvoz shromážděných odpadů na stávající deponie a zajištění recyklace těchto odpadů. U většiny projektů typu "centrum nakládání s odpady" budou provozovatelé poptávat zejména služby mobilních recyklačních linek.

prof. RNDr. Jiří Hřebíček, CSc.
Ing. František Piliar,
Mgr. Michal Hejč
Eco-management, s. r. o.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist