Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Problémy recyklace autovraků pramení v legislativní smršti

15.06.2006  |  zdroj: Odpady  |  159× přečteno      vytisknout článek

Na počátku tohoto roku vzniklo Sdružení zpracovatelů autovraků. Jeho cílem je propojení zkušeností a názorů většího počtu schválených zpracovatelů autovraků.

 

 

Chceme tak získat lepší vyjednávací pozici, a jako profesní sdružení se více zapojit do legislativního procesu. Na jednání valné hromady si sdružení odsouhlasilo hlavní strategické cíle:

jednotný výklad zákonných podmínek pro udílení povolení krajskými úřady

prosazovat účinné nástroje pro postihování nelegálních zpracovatelů autovraků, které nemají potřebné souhlasy k této činnosti

zavedení recyklačního poplatku za ekologickou likvidaci autovraků

prosazovat zavedení výrazných sankcí pro majitele automobilů za likvidaci těchto vozů jinde než ve schválených zpracovatelských zařízeních

vstoupit v jednání se zástupci akreditovaných výrobců a dovozců automobilů, kteří jsou za likvidaci vozidel své značky odpovědni.

Je dosti obtížné vybudovat si důvěru pro možnost vstupovat do přípravy a eventuálně novely zákonů a vyhlášek a bude to ještě nějakou dobu trvat. Podotýkám, že v první řadě jde o budování důvěry v našem sdružení.

INFORMAČNÍ SYSTÉM

Naším záměrem je podílet se na přípravě informačního systému pro autovraky. Spolupracuji s tvůrcem informačního systému již delší dobu, a to ještě před vznikem sdružení. Proběhla však již schůzka s radou sdružení.

V současné době probíhá testování informačního systému hlavně u zpracovatelů ve Zlínském kraji a na autovrakovišti v Ženklavě, jako jediném z Moravskoslezského kraje. Informační systém je zpracován velice odborně a přehledně s určitou mírou jednoduchosti. Testování by mělo odhalit a upřesnit některé nejasnosti v evidenci a prověřit výkaznictví pro Evropskou komisi v procentuálních kvótách recyklací tak, aby byl informační systém k 1. 1. 2007 již plně funkční. Některé informace o informačním systému lze nalézt na internetových stránkách: www.isva.cz.

CHCEME REVIZI SOUHLASŮ

Největší problém v recyklaci autovraků pramení v legislativní smršti novel zákona o odpadech č. 185/2001 Sb. a jeho vyhlášek, konkrétně vyhlášky č. 383/2001 Sb. Další velký problém vidíme v nerozumném povolování autovrakovišť krajskými úřady bez splnění základních podmínek pro provoz takového zařízení. Z těchto důvodů budeme jako sdružení prosazovat revizi všech vydaných souhlasů k provozu autovrakovišť.

Recyklátoři mají potíže s ekonomikou při provádění ekologické likvidace se splněním požadovaných kvót na recyklaci. Směrnice EU 53/2000 uvádí, že na ekologické likvidaci se mají podílet výrobci a dovozci automobilů. Tuto část směrnice dovozci a výrobci v naší republice nejsou ochotni akceptovat. Podle nich je naše činnost samofinancovatelná, popřípadě výdělečná. Neznám však žádné autovrakoviště, které by zřídil a provozoval některý z výrobců nebo dovozců vozidel v naší republice, a tím vytvořil zisk.

Tento problém by se přitom dal vyřešit podobně jako u elektrošrotu zavedením poplatku na recyklaci, který byl upraven zákonem, a dále se o jeho existenci nediskutuje. Automaticky je inkasován při zakoupení nového elektrozařízení. Můžeme si také vzít vzor ze Slovenska. Tam je při zakoupení vozidla recyklační poplatek zahrnut v ceně vozidla.

Velké diskuse vznikají o tzv. úplnosti a neúplnosti vozidla. Tato terminologie je převzata ze směrnice EU. Podle mých informací se připravuje v rámci některé z novel vyhlášky o nakládání s autovraky upřesnění termínů. Zde by mělo být jasně řečeno, které skupiny dílů a součástí musí autovrak mít, aby byl tzv. úplný. V současné době jsme ve sdružení otázku úplnosti autovraků neuzavřeli a členové k tomuto problému přistupují individuálně.

Milan Petr
Sdružení zpracovatelů autovraků


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Jako všechno tady
Osobně si myslím, že nekompetentnost a všechny , jen ne legislativní a odborné předpoklady jsou doporučením pro vykonávání této činnosti kýmkoliv. Normální siuace v tomto Absurdistánu.
vloženo: 19.06.2006 10:22     vložil: Miloslav Červenka Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist