Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Nová opatření na podporu bioodpadů

11.07.2006  |  zdroj: Moderní obec  |  124× přečteno      vytisknout článek

Nová opatření na podporu bioodpadů Poslanecká sněmovna schválila letos v květnu novelu zákona o odpadech, která mj. obsahuje významná opatření na podporu recyklace odpadů v obcích, konkrétně biologicky rozložitelných odpadů (bioodpadů). Tato hlavní opatření, která jsou v novele uvedena v rámci nových § 33a § 33b, nabudou účinnosti dnem 1. dubna 2007.

Organická hmota z údržby zeleně a ze zahrad, zbytky jídel z domácností, z jídelen, restaurací a další, to vše jsou bioodpady, které tvoří více než 40 % z celkového množství odpadu vznikajícího v obcích a městech. Tříděný sběr a recyklace těchto bioodpadů jsou u nás na rozdíl od Rakouska nebo Německa naprosto nedostatečné. Nová právní úprava sice nepřikazuje obcím a městům povinnost zavést tříděný sběr bioodpadů či postavit obecní kompostárnu, ale stanovuje pravidla v oblasti nakládání s bioodpady, což přispěje k recyklaci tohoto druhu odpadu.

Novela například upravuje proces povolování provozu malých kompostáren s roční kapacitou do 150 tun bioodpadů. Ve srovnání se stávající praxí bude stačit jen kladné vyjádření obecního úřadu obce s rozšířenou působností. Podstatným přínosem nové úpravy bude rovněž to, že zmocňuje Ministerstvo životního prostředí, aby ve spolupráci s příslušnými ministerstvy vydalo vyhlášku, která stanoví jasná pravidla pro nakládání s bioodpady, a dále podpoří rozvoj ekologicky šetrných zařízení, jako jsou kompostování, anaerobní digesce (výroba bioplynu), či mechanicko- biologická úprava. Novela zákona a navazující vyhláška by tak měly zjednodušit současné příliš přísné požadavky na výstavbu a provoz zařízení na zpracování bio- odpadů a určit tyto požadavky odlišně v závislosti na kapacitě těchto zařízení a na druzích zpracovávaných odpadů.

Dalším významným cílem schválené právní normy je snaha pomoci řešit problémy s odbytem vyrobených kompostů a umožnit jejich lepší uplatnění na trhu. Pokud ji podepíše i prezident, je možné v blízké době očekávat lepší kvalitu i množství recyklovaných bioodpadů a vyšší ochranu životního prostředí. Zásadní roli pro naplnění těchto společensky žádoucích přínosů bude mít Ministerstvo životního prostředí, které musí zpracovat a schválit již zmíněnou vyhlášku o bioodpadech. Zejména na jeho přístupu bude záležet, kdy a jak se pozitivní přínosy novely zákona o odpadech projeví v praxi.

Podrobnější informace je možné nalézt na biom.cz

Co je CZ Biom

CZ Biom - České sdružení pro biomasu je nevládní nezisková a profesní organizace podporující rozvoj využívání biomasy jako obnovitelné suroviny, rozvoj fytoenergetiky, kompostárenství a využití bioplynu v ČR.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist