Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Produkce, využití a odstranění odpadů v roce 2005

24.10.2006  |  124× přečteno      vytisknout článek

Statistickým šetřením bylo zjištěno, že v roce 2005 byla celková produkce odpadů v ČR 24,9 mil. tun, což je o 15 % méně než v roce předchozím.

K poklesu došlo především v produkci podnikového odpadu, odpad vykázaný obcemi zůstává na přibližně stejné úrovni.


Celková produkce nebezpečných odpadů v roce 2005 činila 1,4 mil. (v roce 2004 to bylo 1,4 mil. tun). Činností ekonomických subjektů (podniků) vzniklo celkem 21,8 mil. tun odpadů (v roce 2004 celkem 26,6 mil. tun). Z toho bylo 1,3 mil. tun nebezpečných odpadů.

Pokles celkové produkce u podniků proti roku 2004 byl způsoben vyřazením některých druhů odpadů z evidence odpadů pro jejich využití původcem odpadu jako suroviny k produkci vlastních výrobků. Pokles byl zaznamenán zejména u odvětví 27 (výroba kovů včetně hutního zpracování) a 40 (výroba a rozvod elektřiny, plynu, páry a teplé vody). Odvětví 01 (zemědělství a myslivost) je dalším odvětvím, kde byl zaznamenán významný pokles produkce odpadů. K poklesu došlo vyřazením některých druhů odpadů, např. zeminy a kamení, z odpadové evidence. V roce 2004 byly tyto odpady v zemědělství do evidence ještě zahrnuty.

Celkem bylo v roce 2005 nakládáno s 26,8 mil. tun odpadu, z toho bylo využito (R kódy) celkem 4,8 mil. tun odpadů a odstraněno (D kódy) 5,8 mil. tun odpadů. Z celkového množství odstraněných odpadů bylo 73,4 % odstraněno skládkováním a ostatními způsoby ukládání v úrovni nebo pod úrovní terénu, což je o 5,8 % méně než v roce 2004.

Obce v roce 2005 vykázaly 3,2 mil. tun odpadů. Z toho produkce komunálního a živnostenského odpadu byla 3,0 mil. tun (tj. 288,3 kg na obyvatele). V roce 2004 vzniklo 278 kg/obyvatele, tj. celkem 2,8 mil. tun komunálního odpadu.

Data o komunálním odpadu tvoří údaje o odpadu z provozu domácností, odpadu z čištění veřejných komunikací a prostranství a při údržbě veřejné zeleně. Do živnostenského odpadu patří odpady podobné komunálnímu odpadu, které vznikají z nevýrobní činnosti a provozu živností, z úřadů, škol.

V celkové produkci obcí 3,2 mil. tun jsou zahrnuty i další odpady vykázané obcemi, zejména stavební odpady, odpady z čištění odpadních vod a další odpady zařazené mimo komunální odpad (skupinu 20 Katalogu odpadů).

Podle statistického zjišťování o odpadech bylo v roce 2005 dovezeno do ČR 115,3 tis. tun odpadů (320,7 tis. tun v roce 2004). Z toho z členských zemí EU činil dovoz 114,1 tis. tun odpadů a 1,2 tis. tun bylo dovezeno ze zemí mimo EU. Mezi dovážené odpady patřily zejména železné a neželezné kovy (52 % z dovezených odpadů), plasty a kaučuk, skleněné střepy a odpady z textilního průmyslu.

Další informace budou zveřejněny v publikaci Produkce, využití a odstraňování odpadů v roce 2005, která vychází v září 2006.


Způsoby nakládání s odpady v roce 2005 (v tunách)

Způsob nakládání s podnikovými odpady2) na vlastním zařízení producenta v roce 2005 (v tunách)

Produkce odpadů podle skupin OKEČ v roce 2005

ODPADY.IHNED.CZ


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKO-KOM a.s.EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist