Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Na prověrku čeká až 150 norem

20.10.2006  |  zdroj: Podniky a trhy  |  125× přečteno      vytisknout článek

Na prověrku čeká až 150 norem Ministerstvo průmyslu a obchodu představilo minulý týden přehled právních předpisů, které zatěžují drobné živnostníky a malé podniky. Považuje ho za základ budoucích legislativních úprav, které by měly vést ke zlepšení a zjednodušení podnikatelského prostředí v Česku.
Přehled se sice zaměřuje na normy, které komplikují život živnostníkům a malým podnikům, ale budoucí legislativní změny by měly pozitivně vnímat i podniky velké.
Ministerstvo se zaměřilo na šest oblastí (ekologické požadavky, ochrana spotřebitele, pracovní právo, bezpečnost a zdraví, vstup do podnikání a daňová problematika), které vytipovalo na základě jednání s podnikatelskou veřejností. Zejména se Svazem českých a moravských výrobních družstev, Hospodářskou komorou ČR, Asociací malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR a Svazem průmyslu a dopravy ČR. Některé konkrétní normy byly také konzultovány přímo s podnikateli, kterých se dotýkají.
Celkem bylo vytipováno více než 150 norem, které je možné zjednodušit nebo zrušit. Deset z nich je možné novelizovat v krátkodobém horizontu, 59 z nich bylo posouzeno a 88 ještě na zhodnocení čeká. Mezi prvních deset norem, které lze novelizovat v krátkodobém horizontu, patří například vyhláška o nakládání s odpady, v níž by bylo vhodné zjednodušení formuláře k ohlašování odpadů a odstranit z nich duplicitní údaje. Dalším předpisem z této skupiny je vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel, kde ministerstvo navrhuje zrušit definici formulářů pro posudky o zdravotní způsobilosti, protože jsou nejasnosti, jak má vypadat.
Ministerstvo navrhuje také zvážit, zda je nutné, aby osoby starší 60 let, které nadále vykonávají své zaměstnání, musely pravidelně žádat o potvrzení zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel.
Další problémem, který často dopadá na drobné živnostníky a malé podniky, je kontrola ze strany státních orgánů. Kontrolní pravomoci jsou často roztříštěny a kontrolní orgány spolu nespolupracují a nekoordinují svůj postup.
Podnikatel se pak může dostat snadno do situace, kdy je souběžně kontrolován několika kontrolními orgány současně nebo kdy následuje několik kontrol v krátkém sledu za sebou. Živnostník se také může v praxi setkat s tím, že při kontrole stejné věci budou dva kontrolní orgány postupovat odlišně a budou mít jiné požadavky na splnění zákonných povinností podnikatele.
Jednou z nich je i povinnost poskytování údajů pro účely statistických zjišťování. Řada podnikatelů a podnikatelských svazů v této souvislosti upozorňuje na skutečnost, že jde o značnou administrativní zátěž, která navíc narostla po vstupu České republiky do Evropské unie.
Návrhy, které jsou uvedeny v přehledu, je možné uskutečnit. Jak bude naloženo s ostatními vytipovanými právními předpisy, není však zatím jasné, záleží na tom, jak se vyvine politická situace.


Návrhy prvních změn
Následující předpisy lze v krátkodobém a střednědobém horizontu změnit, a snížit tak dopad právní regulace na podnikatele.
Na novelizaci čeká:
383/2001 - vyhláška o podrobnostech nakládání s odpady
277/2004 - vyhláška o zdravotní způsobilosti k řízení motorových vozidel
148/2006 - nařízení vlády o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací
Na zrušení čeká:
554/2002 - vyhláška, kterou se stanoví vzor žádosti o vydání integrovaného povolení, rozsah a způsob jejího vyplnění
111/2002 - nařízení vlády, kterým se stanoví výše zálohy pro vybrané druhy vratných zálohovaných obalů
116/2002 - vyhláška o způsobu označování vratných zálohovaných obalů
433/2006 - vyhláška o výčtu bezpečnostního materiálu
Na sloučení čeká:
18/1979, 19/1979, 20/1979, 21/1979 - prováděcí vyhlášky k zákonu 174/1968 o státním odborném dozoru nad bezpečností práce a související předpisy. Tyto vyhlášky by bylo možno sloučit.
140/2000 - nařízení vlády, kterým se stanoví seznam oborů živností volných, ve znění pozd. předpisů s nařízením vlády č. 469/2000 Sb., ve znění pozd. předpisů
469/2000 - nařízení vlády, kterým se stanoví obsahové náplně jednotlivých živností, ve znění pozd. předpisů s nařízením vlády č. 140/2000 Sb.
zdroj: MPO


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.EKO-KOM a.s.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist