Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Kompozitní WPC desky a profily z dřevěného odpadu

15.12.2006  |  zdroj: Technik  |  141× přečteno      vytisknout článek

Kompozitní WPC desky a profily z dřevěného odpadu Hlavním přínosem deskových a profilových materiálů z WPC kompozitů (Wood-Plastic-Composite) je lepší než pouhé energetické zhodnocení dřevného odpadu, úspora kovů, nižší hmotnost a nově docílené konstrukční, technologické a užitné vlastnosti.

Kompozitní materiály WPC na základě dřeva a polyolefinových plastů nejsou samy o sobě úplnou novinkou na trhu. První materiály a zařízení k jejich výrobě představilo několik výrobců před 5 lety na veletrhu plastů K 2001. Jednalo se o nenáročné výrobky lišt a obkladů, které měly naznačit možnosti využití odpadu. Světový trh WPC v roce 2005 německá agentura FNR (Fachagentur Nachwachsende Rohstoffe) odhadovala na 1 mil. tun s drtivým podílem USA, Kanady a Japonska, na němž Evropa ve spotřebě WPC výrazně zaostává. I zde však dochází k pokroku, zřejmému z uvedených příkladů.

PŘEDNOSTI WPC

Nové materiály splňují i nároky staticky nízkonamáhaných konstrukcí s větším výběrem tvarového a rozměrového sortimentu s řadou užitných vlastností - barevné provedení, odolnost vůči vodě, korozi, UV záření a požáru, biocidní vlastnosti, tepelně izolační vlastnosti ap. Jsou příznivější k životnímu prostředí, neboť nevyžadují pojiva, často na bázi PF a MUF pryskyřic uvolňujících toxický formaldehyd. Vytlačování (extruze) také umožňuje výrobu profilů, které nelze ekonomicky vyrábět obráběním.

ZPRACOVÁNÍ ODPADU DŘEVA TECHNOLOGIEMI WPC

Holandská firma Tech-Wood vyrábí pevné otevřené a zavřené profily, dlouhé deskové a tyčové díly Tech-Wood na obklady a konstrukce vytlačováním směsi 70 % pilin z borového dřeva (bez prachu) a 30 % polypropylenu (PP). Výrobky s dobrou optikou přírodní barvy mají rozměrovou stabilitu a pevnost srovnatelnou s tvrdými tropickými dřevy. Snadno se obrábí, mechanicky spojují, lepí a natírají rozpouštědlovými i vodou ředitelnými nátěry. Výrobce na ně má atesty prokazující jejich vhodnost pro stavbu lodí i přístavní techniky, podobně jako v USA.

Pro výrobu profilů používá Tech-Wood vytlačovací lisy rakouské firmy Cincinnati Extrusion, která patří k významným výrobcům extrudérů, vhodných právě pro WPC kompozity. Její extrudér Fiberex T58 se dvěma šneky dovoluje vyrábět dlouhé otevřené i uzavřené profily přímo ze směsí dřevěných pilin nebo vláken a PP granulátu.

Známý německý výrobce zařízení pro recyklaci a zpracování plastových odpadů Pallmann Maschinenfabrik má ve výrobním programu linku P-Line na výrobu WPC desek, jejíž základní částí je granulační extrudér Palltruder na výrobu granulátu ze směsi PP a dřevěné drti či pilin, přednostně s vlhkostí do 8 %. Granulát Pallwood se na lince P-Line dále zpracovává lisováním desek (se stupni P-Scatt pro nanášení granulátu a P-Fix pro lisování mezi dvěma pásy). Z linky vychází desky šíře 1200 - 2200 mm a tloušťky 2 - 20 mm. Granulát se mimo závod prodává i dalším zpracovatelům k vytlačování, vstřikování a lisování.

Jiný směr představuje výroba dřevěných profilů firmy Maschinenbau Kitz, vyvinutá s úmyslem nahradit hliníkové profily dřevěnými při využití odpadu. K výrobě se používá granulátu z 80 % dřeva a 20 % PP s probarvujícími aditivy. Získané profily řady Serie 40 mají vynikající pevnostní vlastnosti a tuhost - pevnost v ohybu 48 MPa, modul E v ohybu 4000 MPa, rozměrovou stabilitu v prodloužení při nasáknutí vodou do 0,05 %. Ve srovnání s hustotou hliníku 2,7 g/cm3 jsou lehčí s hustotou 1,0 g/cm3 a nabízí cenovou úsporu 40 %. Otevřené a polouzavřené profily se používají na stavebnicové regály, výstavní fundusy, rámy, nekovové bezpečnostní rámy a na jiné díly ve stavební výrobě.

BAREVNÉ PROVEDENÍ WPC A MDF DESEK

Řada výrobců v USA používá kompozitní díly z WPC i k náhradě masivního dřeva nebo celoplastových provedení z PVC nebo PP na vodovzdorné podlahy teras a balkonů, přístavní mola a jiné stavební díly vnější architektury, jako městský mobiliář. Zde je mimo WPC rozšířeno i používání vstřikovaného strukturně lehčeného PP.

K novým užitným vlastnostem zde přispívá použití kombinovaných aditiv plastů (masterbatch), obsahujících tři složky v jedné - pigment, absorbér UV záření a nový organický biocid Vinyzene (neobsahující toxické ionty arsenu, chromu a mědi) od firmy Rohm & Haas, chránící dřevo před hnitím, plísněmi a hmyzem. Barevná škála aditiv Tek Deck Pro firmy Teknor Color je velmi široká a dále rozšiřuje možnosti využití kompozitu.

Kompozitní materiály WPC představují směr zhodnocení dřevního odpadu se značnou přidanou hodnotou, využití suroviny z obnovitelných zdrojů jako konstrukčního materiálu a vyloučení pojiv s toxickými emisemi. Materiály s obsahem 20 - 30 % PP jsou navíc ještě biologicky odbouratelné. Další využití odpadu a zlevnění by mohlo přinést užití recyklovaného polypropylenu.


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Asekol s.r.o.EKO-KOM a.s.Inisoft s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist