Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Firma na výstavbu spalovny v Opatovicích mění název a sídlo

07.05.2007  |  150× přečteno      vytisknout článek

Firma na výstavbu spalovny v Opatovicích mění název a sídlo

Pardubice - Akciová společnost EVO Opatovice založená Pardubickým krajem pro výstavbu velké spalovny komunálního odpadu v Opatovicích nad Labem na Pardubicku změní svůj název a sídlo. Krajští zastupitelé dnes odhlasovali, že firma ponese název EVO Pardubice a bude sídlit na adrese kraje na Komenského náměstí 125 v Pardubicích. Formální změna odráží neúspěch při jednáních o místě výstavby spalovny.

Pardubický kraj se nedokázal dohodnout na nájemních podmínkách s vlastníkem areálu opatovické elektrárny, společností International Power, kde mělo zařízení stát. Záměr proto pozastavil a do konce června by mělo představenstvo firmy EVO najít novou lokalitu pro výstavbu. Pokud by se to do té doby nepodařilo, od projektu zřejmě ustoupí.

"Změna názvu a sídla je jen formální ale musí ji schválit zastupitelstvo. O projektu budeme jednat až po 30. červnu," řekl krajský radní pro zemědělství, venkov a životní prostředí Petr Šilar. Jediným akcionářem společnosti je Pardubický kraj.

Spalovna v Opatovicích měla v první fázi likvidovat 96 000 tun komunálního odpadu ročně a produkovat 30 000 tun popílku a škváry, ve druhé etapě až dvojnásobek. Původní svozová oblast zahrnovala celé východní Čechy, Královéhradecký kraj i hradecký magistrát se ale později proti tomuto záměru postavily. Pardubický kraj se pro myšlenku spalovny snažil získat obce ve svém regionu, zatím uspěl předběžně jen v Pardubicích. Naopak lidé ze sousedních Opatovic a Čeperky v referendech výstavbu spalovny zamítli a zakázali svým radnicím se projektu účastnit. Náklady na spalovnu se odhadují na dvě miliardy korun, kraj doufá, že na ni získá dotaci z Evropské unie.

Záměr vyvolal v regionu rozsáhlý odpor veřejnosti i ekologických iniciativ. Při dvou protestních peticích se v rozmezí tří let sešlo přes 10 000 podpisů. Odpůrci spalovny projektu vytýkají, že by zbrzdil dobře nastartovaný systém sběru, třídění a využívání druhotných surovin a produkoval by toxickou škváru, popílek a dalších jedovaté zplodiny s rakovinotvornými účinky. Navíc poukazují na vysoké náklady na výstavbu, které by šly podle nich lépe využít na alternativní zpracování odpadu.

V Opatovicích již jeden rozsáhlý průmyslový projekt zkrachoval. Finská společnost Myllykoski vloni vzdala svůj záměr vybudovat v této lokalitě za 13 miliard korun papírnu s roční produkcí až 380 000 tun papíru a svou investici chce umístit v sousedství svého závodu v Německu. Příčinou odchodu bylo podle investora vleklé povolovací řízení, které zkomplikoval i odpor veřejnosti. Pardubický stavební úřad zavalily stovky připomínek a námitek.


Související články


Poslední diskuse k článku - 1 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek
Re: Spalovna v Opatovicích
Po Mydlovarech se tedy nepostaví spalovna ani v Opatovicích. Ostatně spalovny ničí recyklovatelné suroviny a jsou strašně drahé. Opatovickou už odmítá přes 10 000 lidí ve dvou peticích.

Co dělají města a obce pro prevenci vzniku odpadů? Taky dávají miliardy na tuto prioritu odpadového hospodářství? A opakované použití? Výsměch. Na skládkách se válí 60 až 65 tisíc tun PET lahví, za které by šlo na trhu získat statisíce, ale my si necháme vratné lahve nahradit jednorázovými.

A recyklace? 16 % recyklace oproti Německým a Rakouským 50 %. Je vidět, že prevence, opakované použití a recyklace není pro naše města obce skutečně prioritou. Třídit bioodpady, které tvoří až polovinu komunálních odpadů lidé v ČR v podstatě nemohou.

Kdy se začneme chovat rozumě? Nevím, ale vyhodit 2 miliardy na spalovnu skutečně asi nebude v kontextu výše uvedených fakt zrovna rozumný krok. Ale starosta Opatovic nad Labem pan Kohout (ODS), to lidem jistě rozumně vysvětlí, vždyť v ukázkovém konfliktu zájmů hájí jak občany Opatovic (kteří v referendu spalovnu odmítli), tak EVO Pardubice jako místopředseda představenstva společnosti usilující o výstavbu spalovny.

Asi by bylo nejprve lepší se chovat slušně a pak rozumně. Přestat s korupcí zavánějícími praktikami a začít problematiku odpadu skutečně řešit. Ovšem chápu, že prevencí odpadů si místní politici těžko přivydělají.
vloženo: 16.05.2007 14:24     vložil: IK Reagovat 
zobrazit všechny příspěvky

EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.EKOLAMP s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist