Přidat EnviWeb k oblíbeným odkazům
RSS kanályMobilní verze EnviWeb.cz

Mobilem k nápravě

21.05.2007  |  zdroj: Moderní obec  |  132× přečteno      vytisknout článek

Jako nejlepší elektronická služba byla letos v soutěži Zlatý erb o nejlepší webové stránky a elektronické služby měst a obcí vybrána služba Lokální MMS-ing.

Zavedla ji Městská část Praha 6, jejíž úřad tak lidé mohou pomocí fotografií z mobilních telefonů informovat o různých nešvarech. Například o nepořádku v ulicích či o špatném parkování.

P rojekt MMS-ing vhodně doplňuje program Prahy 6 Čistá šestka. Podle tiskového mluvčího této městské části Martina Šalka se vyšlo z úvahy, že obyvatelé Prahy 6 jsou ochotni podílet se na řešení problémů spojených s úklidem a pořádkem. Navíc obliba a rozšířenost mobilních telefonů s fotoaparátem stále roste - tak proč toho nevyužít?

Problematiku čistoty a pořádku radnice sice má za svou prioritu. Ale čtyři inspektoři životního prostředí a třicet strážníků městské policie nemůže být na všech místech Prahy 6 najednou. Zejména když Praha 6 je s rozlohou 41 km2 územně největší městskou částí v celé metropoli.

JAK TO VYPADÁ V PRAXI

Narazí-li občan na rozbité lavičky, převrhnuté popelnice, pomalovanou fasádu, začínající skládku či jiný problém tohoto druhu, vyfotografuje vše svým mobilním telefonem a odešle MMS na e-mailovou adresu mms@praha6.cz. Zároveň do textu připíše údaje, které poslouží k identifikaci místa. Pořídit snímek lze samozřejmě také digitálním fotoaparátem a následně jej odeslat z počítače. Pak je však cesta na web o něco delší.

Jakmile je fotografie přijata do administračního systému radnice, odpovědní pracovníci u ní označí datum přijetí a osobu či subjekt odpovědný za zjednání nápravy. Neporušuje-li snímek zákon na ochranu osobních údajů, radnice jej umístí na své volně přístupné webové stránky do příslušné sekce služby lokální MMS-ing. Jak však počátkem dubna v Hradci Králové na konferenci Internet ve státní správě a samosprávě při přebírání ceny v soutěži Zlatý erb starosta Prahy 6 Mgr. Tomáš Chalupa zdůraznil, občané radnici mile překvapili a prakticky žádné nevhodné, nepublikovatelné snímky neposílají.

Vzápětí poté, kdy je vyfotografovaný nešvar odstraněn, objeví se na webu u příslušné vystavené fotografie i datum řešení (nebo důvod, proč konkrétní situaci řešit nelze). Případně je uvedena instituce, která za řešení problému zodpovídá.

První fotografie se na webu objevila 26. listopadu 2006. Tehdy šlo o díru ve vozovce. Stý snímek poslala všímavá občanka 4. dubna 2007, což dokládá, že nová služba se velmi rychle ujala a občané ji vzali za svou. Přispěl k tomu jistě i fakt, že reakce na jejich připomínky bývá zpravidla rychlá a k nápravě obvykle dochází brzy.

ZÁKON PLATÍ I PRO VÍTĚZE

Zatímco nápad Prahy 6 patřil k nejpříjemnějším překvapením 9. ročníku soutěže Zlatý erb, zaznamenat je třeba i jedno nepříjemné zjištění. Upozornil na ně porotce Ing. Oldřich Kužílek. Podle jeho slov totiž míra neplnění povinnosti zveřejňovat zákonem předepsané informace je u měst a obcí přímo alarmující. V případě měst dokonce ještě vyšší než u obcí, které statut města nemají. Nejhorší to bylo u informací o zpracování osobních údajů, které u 14 měst hodnocených ve finále chyběly v 93 % případů. Ale ani u výroční zprávy, která ze sledovaných položek dopadla v hodnocení nejlépe, není možné se spokojit s mírou neplnění 50 % u měst a 43 % u obcí.

V příštím ročníku by porota proto měla k tomuto hledisku přihlížet a upravit kritéria soutěže tak, aby nerespektování této povinnosti výrazně ovlivnilo umístění v soutěži, případně vůbec znemožnilo úspěch.

AUTOR: JAROSLAV WINTER


Příklad úspěšně využité služby Lokální MMS-ing

Vrak auta

Na spojnici mezi Petrinami (ul. Na Okraji) a Veleslavinem, pod zeleznymi schody k ulici Pod Petrinami pokracuje cesta "polni" cestou pod zeleznicni trat. Na teto cca 200 m dlouhe blative ceste je od zacatku tydne vrakoviste, take je tam dobre citelna znacka vozu.

Oznámeno: 29. 03. 2007 Stav: vyřešeno

Postup řešení: 02. 04. - 10:57 - Dne 29. 3. 2007 bylo provedeno místní ohledání za účelem vyřešení rozbahněné cesty z ul. Pod Petřinami k železničnímu viaduktu. Při místním ohledání pracovníci odboru péče o prostředí zdokumentovali nejen Vámi uvedené zbytky vozidla, ale i ostatní různorodý odpad, který byl rozházen podél této komunikace. Dne 31. 3. 2007 byl veškerý odpad odklizen.

ZDROJ:HTTP://WWW.PRAH6.CZ/MMS/


Související články


Poslední diskuse k článku - 0 příspěvků celkem

přidej nový příspěvek

Zatím žádný příspěvek
můžete na tento článek reagovat jako první...


EnviWeb s.r.o. neručí a nenese zodpovědnost za obsah diskusních příspěvků, diskuse nemoderuje ani nerediguje. Diskusní příspěvky vyjadřují názor jejich autorů. EnviWeb s.r.o. si vyhrazuje právo odstraňovat diskusní příspěvky, a to zejména takové, které odporují dobrým mravům, porušují platné zákony ČR, poškozují dobré jméno serveru nebo obsahují neplacenou reklamu. Diskuse NEJSOU určeny pro dotazy na autory článků nebo redaktory EnviWebu.Search
Partneři
EKOLAMP s.r.o.Inisoft s.r.o.EKO-KOM a.s.Asekol s.r.o.
ZmapujTo.cz
Fandíme EnviWebu
Výrobky a služby pro životní prostředí
Výrobky a služby pro životní prostředí
Partnerské časopisy
<< Předchozí Následující >>Doporučujeme: Ekologove.cz - ekologie v každodenní praxi, EnviMarket.cz - nabídka výrobků a služeb, ZmapujTo.cz - hlášení podnětů od občanů, Nazeleno.cz - úspory energie, Inspirace v bydlení, Cena elektřiny, Dřevěné brikety, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo, Palivové dřevo


Enviweb s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem.
Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti,a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
Copyright (2008) The Associated Press (AP) - všechna práva vyhrazena. Materiály agentury AP nesmí být dále publikovány, vysílány, přepisovány nebo redistribuovány.
Toplist